Uruguay’da Kürt ayı etkinlikleri başlıyor

Uruguay’da Kürdistan Uruguay’da adlı bir aylık etkinlikler dizisi bugünden itibaren başlıyor.

Kürt Kadın Hareketi, Montevideo Göç Müzesi (MUMI), Montevideo Belediyesi ve belediyeye bağlı kültür sanat kurumları tarafından organize edilen etkinlikler Jin - Mujeres de Kurdistan (Kürdistan’ın Kadınları) ve Azadî - El Precio de la Libertad (Özgürlüğün Bedeli) adlı iki bölümden oluşuyor.

Kürt kadın Hareketi’nin Kürt kültürü ve tarihini Uruguay halkına tanıtmayı amaçlandığı çalışma aynı zamanda bir ilk.

“Jin - Kürdistan’ın Kadınları” adlı fotoğraf sergisi Kürt kadınlarının geçmişten bugüne direniş geleneği ve kültürel birikimini katılımcılarla buluşturacak.

Fotoğraf sanatçısı Veysi Altay’ın katkısıyla hazırlanan sergide kadın eksenli olarak Kürt tarihi ve kültürünü tanıtmaya yönelik sanat eserlerine de yer veriliyor. Yine aynı bölümde geleneksel Kürt kıyafetleri ve Kürtlerin geleneksel olarak gündelik yaşamlarında kullandıkları eşyalar da sergilenecek. Fotoğraf seçkisinde gerilla ve savaşçıların resimleri ile Leyla Qasım, Sara, Zilan, Beritan, Arin Mirkan gibi sembol isimlerin de fotoğraflarına yer veriliyor.

Azadî - Özgürlüğün Bedeli bölümünde Kürt halkının direniş ve özgürlük mücadelesi tarihi bir perspektifle işleniyor. Yine fotoğraf sanatçısı Veysi Altay’ın katkısıyla hazırlanan bölümde Kobanê, Sur, Cizre, Şengal gibi güncel mücadele ve direnişlerin yanı sıra Ağrı, Zilan, Dersim, Halepçe, Enfal katliamlarının fotoğrafları da sergilenecek.

Bununla birlikte eserler arasında barış girişimleri ve Cumartesi Anneleri de bulunuyor.

Bugün başlayacak olan “Uruguay’da Kürdistan” etkinlikleri Nisan ayı sonu kadar sürecek. Ay boyunca Latin Amerika’daki en önemli Ortadoğu ve Arap dünyası uzmanlarından birisi olarak kabul edilen Uruguay Üniversitesi’nden Susana Mangana, Kürt Kadın Hareketi Latin Amerika temsilcisi Melike Yaşar, Arjantin’deki Plaza de Mayo Annelerinden Nora Morales Cortinas, Kürt sanatçı Sosin gibi isimler Kürt Kadın Hareketi ve Kürt Kültürü’nün ele alınacağı paneller de düzenlenecek.

MONTEVİDEO’DA NEWROZ KUTLAMALARI

20 Mart akşamı yapılacak Newroz resepsiyonu ile başlayacak Newroz kutlamaları 21 Mart’ta Sosin konseri tamamlanacak.

Montevideo Göç Müzesi Tarafından organize edilen Newroz resepsiyonuna çok sayıda siyasetçi, akademisyen, sanatçı, demokratik kitle örgütü temsilcisinin yanı sıra Montevideo’daki elçiliklerden katılım olması bekleniyor. Resepsiyonda konuklara Kürt mutfağından örnekler sunulacak. 

21 Mart’ta yapılacak Newroz kutlamasında ise Kürt sanatçı Sosin sahne alacak. Bütün Montevideo halkının davetli olduğu konsere Uruguay’ın diğer şehirleri ve Arjantin’den de katılması bekleniyor.