Beyaz tülbentli anneler: Polis arabasında işkence gördük

Amed'deki Demokrasi Nöbeti devam ediyor. AKP’nin önündeki oturma eylemine katılan annelerden Aysel Tufan, "Polis arabasında bize işkence uyguladılar. Edilen küfürlerden biz utandık" dedi.

Kayyum gasplarına karşı başlatılan Demokrasi Nöbeti 31'inci gününde sürüyor. Amed Büyükşehir Belediyesi karşısında bulunan Lise Caddesi’nde yapılan eyleme, HDP milletvekilleri, KDP-Bakur Genel Başkanı Sertaç Bucak, beyaz tülbentli anneler, gençlik örgütleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile çok sayıda kişi katıldı.

GENÇLER VE ANNELERDEN EYLEM

Lise Caddesi polislerce ablukaya alınırken, eylem yerine gelen, eşbaşkanlığı gasp edilen Selçuk Mızraklı, alkış ve sloganlarla karşılandı. Nöbet eylemi boyunca halk, seslendirdikleri şarkılar ve attıkları sloganlarla belediyelere kayyumları protesto etti. Nöbet eyleminde yerlerini alan HDP Gençlik Meclisi üyeleri de baskıların sona ermesi için çağrıda bulundu. Lise Caddesini trafiğe kapatarak oturma eylemi başlatan HDP’li gençlere, beyaz tülbentli anneler de katıldı. Polisin müdahale tehditlerine rağmen eylemlerini sürdüren gençler ve anneler, daha sonra nöbet eylemi için yapılan açıklamaya geçti. 

AYDENİZ: ANNELERE SALDIRAN AKP

Nöbet eyleminde konuşan HDP Amed Milletvekili Saliha Aydeniz, atanan kayyumların bıraktığı tahribata dikkat çekerek, "AKP-MHP iktidarı direnişimizi kriminalize etmek istiyor. Dün Kulp, bugün de Karayazı'ya kayyum atadılar.  Dün de AKP önüne giden annelere saldırdılar. Ellerinde bir tek savaş kalmış. Bilsinler ki asla geri adım atmayacağız" dedi. 

BUCAK: HALKI PROVOKE ETMEK İSTİYORLAR

KDP-Bakur Genel Başkanı Sertaç Bucak ise, halkın kayyuma karşı 31 Mart’ta cevap vererek onları buradan kovduğunu belirterek, “Bizler onların bu saldırılarını kabul etmiyoruz. Burada direnen halkı provoke etmek isteyenler bilsin ki, bu halk bu oyuna gelmez. Eşbaşkanlar derhal görevine iade edilsin" diye konuştu.

ANNELER: İŞKENCEYLE GÖZALTINA ALINDIK

AKP Diyarbakır il binası önünde dün darp edilerek gözaltına alınan beyaz tülbentli annelerden Aysel Tufan da, AKP önüne barış için gittiklerini, ancak sürüklenerek gözaltına alındıklarını belirterek, "Bina önünde, polis arabasında bize işkence uyguladılar. Edilen küfürlerden biz utandık. Onlar utanmadı. Biz de tutuklu çocuklarımızı, kaybedilen çocuklarımızın kemiklerini istiyoruz. HDP önünde bekleyen aileler gelsin birlikte AKP önünde duralım. Biz kimsenin ölmesini istemiyoruz. Biz barış istiyoruz.  Biz irademizi istiyoruz" dedi.