Amed’de halk Newroz’a akıyor

Amed’in dört bir tarafından halk Newroz alanına akın ediyor. Sabahın ilk ışıklarında “Mutlaka kazanacağız” sloganıyla Newroz alanına rengarenk kıyafetleriyle yürüyen Amedliler, geldikleri alanda Newroz halayına durdu.

Günlerdir büyük heyecanla beklenen Amed Newrozu için sabahın erken saatlerinden itibaren etkinliğin düzenleneceği Bağlar’daki Newroz Parkı’nda hareketlilik başladı. HDP, DTK, DBP ve TJA tarafından organize edilen etkinlikte alan etrafına ve kentin tüm noktalarına bu yılın temel sloganı olan “Mutlaka Kazanacağız” afişleri asıldı. 

Parçalı bulutlu bir havanın olduğu ve yağışın beklenmediği kentin tüm mahallelerinde halk günün ilk ışıklarıyla birlikte sokaklara dökülmeye başladı. Özellikle 2013 yılındaki demokratik çözüm süreciyle sembol hale gelen ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın manifestosunun okunduğu Newroz alanındaki tüm hazırlıklar da tamamlandı. Yaklaşık bir haftadır bugüne hazırlanan alanda ses sistemleri ve platform kurulumu dün tamamlandı. 

HER YERDEN ALANA 

Programın başlayacağı 11.00’a kadar kitlenin parkı doldurması beklenirken, ön sıralarda yer kapmak isteyen halk saat 06.00 itibariyle park önündeki arama noktalarına doluşmaya başladı. Özellikle alana çıkan tüm kavşaklarda halk toplanmaya başlarken, yöresel elbiseler giyen kadınlar dikkat çekiyor. Gençler de şimdiden alan çevresinde marşlarla halay çekmeye başladı. Davul zurnalar eşliğinde alana yürüyen kitlenin sayısı her geçen dakika artıyor. 

BASIN ORDUSU ALANDA 

Günler öncesinden bu yana alanda nöbet tutan parti görevlileri de alanla ilgili koordinasyonu sağlıyor. Etkinliği yaklaşık 400 yerli ve yabancı gazeteci de takip ediyor.