Gerillalar: Üç kadının izinden yürüyeceğiz

HPG ve YJA-Star gerillaları, Paris'te katledilen üç devrimci kadının izinden yürüyerek mücadelelerini yükselteceklerini belirtti.

Paris’te 2013 yılında katledilen PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Üyesi Fidan Doğan ve Gençlik Hareketi Üyesi Leyla Şaylemez, Şengal'de bulunan HPG ve YJA-Star gerillaları tarafından anıldı. 

ANF'ye konuşan gerillalar, özgürlük yürüyüşlerine üç kadının izinden devam edeceklerini söyledi...

HPG Gerillasi Torhıldan Wan:

HPG gerillası olarak Şengal'de yerimi alıyorum. Bilindiği gibi bugün şehit Sara, şehit Fidan ve şehit Leyla Şaylemez'in şehadet yıl dönümüdür. Bundan dolayı öncelikle heval Sara, heval Fidan ve heval Leyla'yı anıyoruz ve onların şahsında bütün Kürdistan şehitlerini anıyoruz. 9 Ocak 2013'te Paris’te bir komplo ile 3 devrimci Kürt kadını şehit düşürüldü. Düşman kadının direnişini bitirmek istiyordu, bundan dolayı 3 devrimci Kürt kadınını şehit düşürdü. Ama bu arkadaşların şehit olmasından sonra düşman kadının direnişinin daha çok yükseldiğini gördü.

Saralar'ın, Fidanlar'ın ve Leylalar'ın bize devrettiği mücadele ruhunu, biz Şengal'de sonuna kadar düşmana karşı mücadele ederek gösteriyoruz ve göstereceğiz. Biz biliyoruz ki, bu arkadaşlar Türk devletinin ajanı olan Ömer Güney tarafından kirli bir plan ile şehit düşürüldü. Bunun yanında Türk devleti, kendi yaptığı planın deşifre olmaması için 3 devrimci Kürt kadını şehit düşüren Ömer Güney'i de tutuklu kaldığı cezaevinde öldürdü. Herkes bunu bilmeli ki, biz HPG gerillaları olarak bu egemenliğe karşı, düşmanın yürüttüğü kirli politika ve planlara karşı mücadelemizi yükselterek nerede olursak olalım düşmana karşı cevap olacağız."

YJA-Star Gerillası Zekiye Urfa:

"Düşman bunu bilsin ki, biz bir ölürüz bin doğarız. Belki heval Sara, heval Fidan ve heval Leyla şehit düştü ama bizler de bugün onların bize bıraktığı direniş ruhunun ardılları olacağız. Bundan dolayı HPG ve YJA-Star gerillası olarak Şengal'de 3 kadın devrimcinin izinden yürüyerek kadın mücadelesini yükselteceğimizi söylüyoruz."

HPG Gerillası Şiyar Şexo: 

"3 Kürt devrimci yoldaşları saygıyla anıyor ve onların şahsında tüm Kürdistan şehitlerini anıyoruz. 9 Ocak bizim için karanlık bir gündür. Nedeni ise çok değer verdiğimiz yoldaşlarımızın şehit düşmesidir.  Heval Sara kadın hareketinin zeminini oluşturan ve kadın direnişinin sembolü olan, özellikle PKK'yi oluşturmada yerini alan bir arkadaştı. Hem yoldaşlık, hem askerlik, hem de siyaset konusunda Kürdistan'da emek veren bir arkadaştı. Bundan dolayı heval Sakine bizim için her zaman örnek bir arkadaştı.

Biz heval Sakine’yi andığımız zaman hep bir burukluk yaşıyoruz ama ne olursa olsun heval Sakine ve diğer arkadaşlar bizim içimizde ve yaşamımızda hep yaşayan yoldaşlardır. Çünkü şehitler hiçbir zaman ölmez, bize bıraktıkları direniş ve mücadele ruhları hep yaşarlar. Bu arkadaşlar Paris gibi sıkı güvenliği olan bir yerde şehit düşürüldüler, bundan dolayı başta Paris hükümeti olmak üzere bu karanlık devlet içerisinde yer alanlar hesap verecekler. Biz de HPG gerillaları olarak Şengal'de yerimizi almaktayız. Ve bizim amacımız Kürt halkına karşı olan ve bu harekete karşı olan düşmandan hesap sormaktır. Bundan dolayı çağrımız Kürt halkına şudur ki, 3 devrimci Kürt kadınına sahip çıkarak mücadeleyi yükseltelim."

YJA Star Gerillası Nucan Heseke:

"Öncelikle heval Sara, heval Leyla ve heval Fidan'ı anıyoruz, onların şahsında tüm Kürdistan şehitlerini anıyoruz. Heval Sara bir kadın yoldaş olarak bu yaşamın öncüsü oldu. Bizim için özgürlük yolculuğunun örneği oldular. Bundan dolayı bu arkadaşların izinde her zaman mücadelemizi devam ettireceğiz.

Heval Sara kadın hareketinin oluşması için çok büyük bir emek harcayarak mücadele etti. Heval Leyla ile heval Fidan ise bu yolun yolcusu olarak büyük bir mücadele gösterdiler, düşmana karşı. Bundan dolayı her 3 arkadaş bizim için özgür kadın çizgisinde yürümenin örneği oldular. Bıraktıkları özgür kadın mücadele ruhunu Şengal'de ve her yerde mücadele ederek devam ettireceğiz ve büyüteceğiz."