HDP, Kürt Dil Bayramı'nı kutladı

Kürt Dil Bayramı'nı kutlayan HDP, Kürtçenin AKP'nin saldırısı altında olduğuna dikkat çekti, "Kürt Dil Bayramı'na bir mücadele günü olarak sahip çıkmak çok önemli" dedi.

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), bugün yaptığı yazılı açıklamada Kürt Dil Bayramı'nı kutladı.
Açıklamada, 15 Mayıs 1932 tarihinde Celadet Alî Bedirxan öncülüğünde Şam kentinde Kürtçe Hawar dergisinin yayın hayatına başladığı hatırlatılarak, "Hawar dergisi, Latin alfabesiyle yayımlanmış ilk Kürtçe dergi olarak tarihi öneme sahiptir. Derginin Kürt dili ve edebiyatının geliştirilmesine katkıları nedeniyle her yıl 15 Mayıs tarihi, Kürt Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır" denildi.
'

KÜRTÇE AKP'NİN SALDIRISI ALTINDA'

"Anadilinde eğitim hakkının sonuna kadar savunucusu olmaya devam edeceğiz" vurgusunun yapıldığı açıklamada, şu ifadelere de yer verildi:
"Yok sayılan bütün dillerin hayatın her alanında özgürce ifade edilmeleri, varlıklarının yasal güvence altına alınmaları için verilen mücadelelerin yanında olmayı sürdüreceğiz. Türkiye imza attığı uluslararası sözleşmelere bağlı kalarak anadilinde eğitim hakkının tanınmasına dönük anayasal değişiklikleri bir an önce gerçekleştirmelidir.  Tarihi boyunca Kürt halkı ve dili üzerindeki baskı ve asimilasyon politikaları eksik olmamıştır. 
Kürt halkının tarihi boyunca yaşatmak için büyük bedeller ödediği Kürt dilinin, kültürünün ve edebiyatının korunması ve geliştirilmesi sadece Kürt halkı için değil bütün bölge halkları için büyük bir zenginliktir. Hâlâ Meclis tutanaklarında, kürsüde konuşulan Kürtçenin ‘bilinmeyen dil’, ‘anlaşılmayan dil’, ‘x’ dil şeklinde geçtiği; 15 Temmuz sonrası OHAL uygulamalarıyla Kürtçe çalışma ve yayın yapan gazete, dergi, TV, internet sitesi, kadın kurumları, Kürt Enstitüsü ve özel kursların kapatıldığı, yasakladığı; Kürtçe kurum, park, cadde isimlerinin Türkçeyle değiştirildiği; çok dilli belediyecilik hizmeti veren belediye eşbaşkanlarının hukuksuzca hapishanelerde tutulduğu bir dönemde Kürt Dil Bayramı'na bir mücadele günü olarak sahip çıkmak çok önemlidir.
Bizler bu anlamlı günde yüzyıllardır sürdürülen baskı, asimilasyon, inkâr, görmezden gelme ve kültürel kırım politikalarına karşı, Kürt halkını ve Kürt dilini, kültürünü, edebiyatını yaşatmak için emek veren, mücadele eden herkesi saygıyla selamlıyor, Kürt Dil Bayramını kutluyoruz."