Kandil ve Heftanin’de yaşamını yitiren üç gerillanın kimlik bilgileri açıklandı

HPG Basın İrtibat Merkezi, Kandil ve Heftanin’de yaşanan farklı kazalar sonucu yaşamını yitiren üç gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı.

HPG-BİM tarafından yapılan yazılı açıklamada, ‘’Kürdistan’da özgürlük mücadelesi başta sömürgeci güçlere karşı büyük bir direniş savaşını stratejik ve taktik olarak var ederken, en zor şartlarda süren bu savaşın tabiat (doğa) ile olanı da bir o kadar zorluklar taşımaktadır’’ denildi.

HPG-BİM açıklamasının devamında şöyle denildi:

PKK Hareketi, şehitler gerçeğinde dününü, bugününü ve geleceğini yeniden yaratırken, şehitlerimize verdiğimiz özgür gelecek sözünde en kararlı ve inançlı yürüyüşümüzü bugün daha büyük bir iddia ile sürdürmekteyiz.

Şehitlerimize vereceğimiz en anlamlı söz, onların inandığı ve uğruna gözlerini kırpmadan sürdürdükleri Apocu militan yürüyüşü en güçlü tarzda yaşatmak olacaktır.

Bu vesileyle farklı kazalar sonucu şehit düşen Egid (Hasan Yönden), Sipan (Nejdet Salhan) ve Brusk (Eray Katkay) arkadaşlarımızı saygı ve minnetle anıyor, ailelerine başsağlığı diliyor, yaşanan bu talihsiz kazalar sonucunda da ailelerimizin yaşadığı acıyı paylaştığımızı belirtmek istiyoruz.

Agit, Sipan ve Brusk yoldaşlar Kürdistan dağlarında halkımızın özlem ve geleceği olan özgür yarınları yaratmanın büyük savaşçıları olmuşlardır. Her görevi büyük bir fedakarlıkla karşılayarak sahiplenen üç yoldaşımızı bir kez daha saygıyla anarken devrettikleri görevleri zafer tutkusuyla başaracağımızın sözünü tekrarlıyoruz.

Yaşamını yitiren gerillaların kimlik bilgileri şöyle:

Kod Adı: Egid
Adı Soyadı: Hasan Yönden
Doğum Yeri: Hakkari
Anne - Baba Adı: Havahan - Naif
Şehadet Tarihi ve Yeri: Temmuz 2016 / Heftanin

Kod Adı: Brusk Tolhıldan
Adı Soyadı: Eray Katkay
Doğum Yeri: Kocaeli
Anne - Baba Adı: Meleha - Koçali
Şehadet Tarihi ve Yeri: 3 Ocak 2017 / Kandil

Kod Adı: Sipan Armanc
Adı Soyadı: Nejdet Salhan
Doğum Yeri: Van
Anne - Baba Adı: Sakine - Nizamettin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 4 Ağustos 2016 / Heftanin