Kürdistan dağlarından Newroz mesajı: 2017 yılını başarı yılı yapacağız

Kürdistan dağlarında Newroz kutlamaları başladı. Medya Savunma Alanlarındaki kutlama töreninde konuşan gerilla komutanlarından Amed Malazgirt, Newroz ruhuyla geçmiş yılları kat be kat aşan bir savaş yürüteceklerini söyledi.

Newroz, Medya Savunma Alanları’nda; onlarca gerillanın katıldığı görkemli bir törenle kutlandı. Törene Halk Savunma Merkez Karargah komutanlarından Amed Malazgirt, Medya Savunma Alanları Karargah Komutanlığı üyelerinden Hezil Özgür, Samet Mardin ve Dorşin Mahir katıldı.

Halk Savunma Merkez Karargah komutanlarından Amed Malazgirt, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Kürt halkının, tutsakların ve dostlarının Newroz’unu kutlayarak konuşmasına başladı.

Newroz’un Kürdistan’da bir direniş kültürü olduğunu söyleyen Malazgirt, “1970 ve 1980’li yıllarda; nasıl ki Kürdistanlılar tüm yasaklara rağmen, tutuklanmayı, ölmeyi göze alıp bütün Kürdistan’da Newroz’u kutladılarsa, Mazlum Doğan yoldaş Türk sömürgeciliğinin zindanında ihanet ve sömürüye karşı 3 kibrit çöpüyle Newroz ateşini yakıp, Kürt ve Kürdistanlıların yüreklerinde yer edindi.  Bugüne kadar da Kürdistanlılar Mazlumların, Ronahilerin, Berivanların Newroz ruhuyla tüm alanlarda sömürgeciliğe karşı direniyorlar” dedi.

‘2017 YILINDA NEWROZ RUHUYLA BÜYÜK SAVAŞ YÜRÜTECEĞİZ’

Sömürgeci Türk devletinin kış aylarında büyük saldırılar gerçekleştirdiğini ama bu saldırıların halk direnişi karşısında sonuçsuz kaldığını vurgulayan Amed Malazgirt şunları belirtti: “Şimdi bahar geldi. Dost, düşman bilsin ki; bu yıl, Newroz ruhuyla Türk sömürgeciliğine karşı büyük bir savaş yürüteceğiz. Çeteler ve ihanetçiler, Türk sömürgeciliğiyle aramızdaki savaşta araç olmasınlar, hiç kimse bu savaşa alet olmasın, yaratılan büyük kazanımların zarar görmesine sebep olup düşman saflarında yer almamalıdırlar. Çünkü Türk devleti, Kürtlerin iradesini kırmak için karar almış. Türk hükümeti, tüm Kürdistan’da korku salıp, Kürtlerin iradesini kırmak istiyor.”

‘AKP DE, EKONOMİSİ DE HEDEFİMİZ OLACAK’

Konuşmasının devamında önemli uyarılarda bulunan Malazgirt şu mesajı verdi; “Özellikle Kuzey Kürdistan’da devlet ekonomisine hizmet edenler varsa kendileri uzaklaştırsınlar. Çünkü hükümeti de, ekonomisi de hedefimiz olacaktır. Özellikle Kürdistan’da; Sömürgeci Türk devletine yol yapanlar, müteahhitler ve çalışanlar bu işlerde yer almamalıdırlar. Aksi halde, bugünden sonra hedefimiz olacaklardır. Hiç kimse uyarılmadık demesin. Türkiye metropollerindeki Türk sömürgeciliğinin ekonomisi hedefimiz olacaktır” dedi.

‘KÜRT HALKI SONUNA KADAR DİRENDİ’

Saldırılarla Kürt ve Kürdistanlıların iradelerini kırılmak istenildiğini söyleyen Amed Malazgirt, “Kürdistan’da bazı çapulcu ve ihanetçi kesimler, faşizminin yanında yer alıyor. Geçen yıl; Kürdistanlıların şehir ve köylerini toplarla tanklarla yıktılar. Kürt gençlerinin üzerine amansızca saldırdılar. Birçok insanımızı bodrumlarda yaktılar. Ama bir gerçeklik varki; Kürt halkı bütün bunlara rağmen sömürgecilik karşısında geri adım atmayıp, sömürgecilerin yanında yer almadı ve ihaneti kabul etmedi. Newroz’un direniş ruhuyla boyun eğmeyip sonunna kadar direndiler” şeklinde konuştu.

‘2017 YILINI BAŞARI YILI YAPACAĞIZ’

2017’de geçen yılı kat be kat aşan daha şiddetli bir savaş yaşanacağını belirten Malazgirt, “Süleyman Soylu mudur, soysuz mudur, haftada bir basına çıkıp, sahte propaganda yapıp, ‘Kürdistanlıların iradesini kırdık, büyük darbeler vurduk’ diyor. Bunlar doğru değil, PKK gerillasının nasıl bir savaş yürüteceğini o da görecek, dost da düşman da buna şahit olacaktır. Soysuzların, Kürt iradesini kırmasına izin vermeyeceğiz. Bunun için, Newroz ruhuyla; 2017 yılını başarı yılı yapacağız” dedi.

Halk Savunma Merkez Karargah komutanlarından Amed Malazgirt, devamla şunları ifade etti:

“Türk sömürgeciliği şimdi de Kürt ve Kürdistanlılara Newroz’u yasaklayıp, Kürtleri yok saymak için elinden gelini yapıyorlar. Özellikle AKP hükümeti, Kürt halkının Newroz direniş ruhunu yok etmek için elinden ne geliyorsa yapıp, tüm tekniğini kullanarak Kürt halkını katliamlardan geçirip, diz çöktürmek istiyor. Ama bir gerçeklik var ki, Kürt halkı genciyle, kadınıyla, yediden yetmişe, her kesimden kuşanıp, düşman karşısında destan yazıp, dik durdu. Sur’da, Cizre’de, Nusaybin’de, Gever’de hemen hemen heryerde büyük destanlar yazarak yeni bir direniş geleneği yazıldı. Sur’da efsane komutan Çiyager yoldaş sonucun muhteşem olacağını direnişiyle kanıtladı. Gever’de en zor şartlara rağmen İslam, Rojvan ve Beritan yoldaşlar 40 günlük destansı direnişle Newroz meşalesini günümüze taşırdılar. Cizre’de Mehmet Tunç yoldaş;  ‘Ne olursa olsun diz çökmeyeceğiz’ diyerek sömürgeci Türk devletine Mazlum Doğan’ların Newroz direnişini bir kez daha gösterdi. Düşmanın saldırıları; ne düzeyde olursa olsun, onlar hiçbir şekilde boyun eğmediler, geri adım atmadılar ve direnişi yükseltip hep ileri gittiler. Onlar yüzleri, yüzler binleri, binler onbinleri, onbinler yüzbinleri buldu ve bugün Newroz milyonlarla kutlanıyor. Bu gerçeklik PKK ruhu ile yaratıldı, düşmanların yüreklerine korku saldı. PKK gerillaları; 30 yılı aşkındır en üst seviyede Türk sömürgeciliğine karşı direniyorsa bu; Newroz ruhundandır.”

Malazgirt sözlerini “Bügün, Newroz vesilesiyle başta Önder Apo’nun, kahraman şehitlerimizin, Kürt ve Kürdistan halkının, Türk sömürgeciliğinin zindanlarında direnen yoldaşların; Newrozlarını kutluyoruz. Yaşasın Newroz, Yaşasın Önder Apo!” diye bitirdi.

Tören ardından Halk Savunma Merkez Karargah üyesi Amed Malazgirt; gerillalarla toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında yakılan ateş etrafında halaylar ve sloganlarla sona erdi.