Maxmur'da gerillalar ve halk birlikte Newroz'u kutladı

Şehit Rüstem Mülteci Kampı’nda (Maxmur) halk ve gerillanın katılımıyla Newroz kutlandı.

Şehit Rüstem Mülteci Kampı’nda (Maxmur) HPG ve YJA-STAR gerillaların organize etiği Newroz kutlamasına yüzlerce kişi katıldı. Kutlama, askeri tören ile başladı. Gerçekleşen askeri törene, Maxmur Kerkük Genel Gerilla Güçleri Komutanı Bawer Serhat, YJA-STAR Maxmur Kerkük Gerilla Güçleri Komutanı Raperin Gabar, gerilla komutanları Selim Zilan, Şahin Amed, Nuğeyla Siverek de katıldı.

Törende konuşan Bawer Serhat, "Her şeyden önce bu direniş gününü, başta Reber Apo’ya Kürdistan halkına, Ortadoğu halklarına, burada hazır bulunan halkımıza ve bütün yoldaşlarımıza kutluyoruz.

Her Newroz olduğu gibi 2017 Newroz'u da bizim için çok önem taşımaktadır. Çünkü Newroz demek haksızlığa ve adaletsizliğe karşı direnme günüdür. Tarih boyunca süre gelen bu direniş bugün de daha da büyüyerek devam etmektedir. Bugün de Kürdistan halk savunma güçleri olarak, saldırılar nereden gelirse gelsin halkımızı savunmaya ve özgürlük zaferine ulaştırmak için sonuna kadar direneceğiz" dedi.

Özellikle 2017 Newrozu’nun AKP ve onun işbirlikçilerine karşı da direniş günü olduğunu söyleyen Serhat şöyle konuştu: “Her gün halkımızın üzerine katliamlar uygulayan ve onların iş birlikçilerine karşı, direnişimizi daha da yükselterek sürdüreceğiz. Halk ve hareket olarak bu yıl Önder Apo'nun özgürlüğü ve özerk bir Kürdistan'ı inşa edelim. O nedenle bu yılkı Newroz bizim için çok daha anlamlıdır. Dehaq'lara karşı direnişi büyütelim ve özgürlüğümüzü sağlayalım. Bu temelde bütün halkımızı ve demokrasi güçlerini bu züllüme karşı direnişe davet ediyoruz."

Askeri törenden sonra Newroz ateşi yakıldı, ardında Newroz programına geçildi. Kutlama, gerillaların hazırladığı tiyatro, koro, folklor ve müzik dinletisiyle devam etti. Etkinlik halk ve gerillanın birlikte çektiği halaylarla son buldu.