Roboskili ailelerden AİHM ve AYM kararına tepki

Roboskili aileler, adalet arayışlarının 337’nci haftasında bir araya geldi. Aileler, AİHM ve AYM’nin katliama ilişkin başlatılan dava dosyası hakkında verdiği karara tepki gösterdi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, Türk savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 çocuğunu kaybeden aileler, adalet arayışlarını 337’nci haftasında kaybettikleri yakınlarının mezarı başında bir araya geldi.

Burada aileler adına açıklama yapan Berivan Encu, katliamın ardından kendilerine verilen tüm sözlere rağmen adalet taleplerinin yerine getirilmediğini belirtti. “Adalet talebini yükselttikçe, zulme uğrayan Roboski, devletin utancı olarak tarihte hep var olacaktır” diyen Encu, “Hükümet, Meclis İnsan Hakları Komisyonu, sivil ve askeri yargı, Anayasa Mahkemesi ve son olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni (AİHM) dolaşan dava dosyası, hepsinin utanç verici birliğinin arasında karanlığa gömüldü” ifadelerini kullandı.

Encu, şöyle devam etti: “Onlar katliamı kılıfına uydurmak için çaba sarf ederken, biz adalet ve hukuka uygun şekilde ve barışçıl mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.”