‘Ulusal Kongre bir an önce yapılmalıdır’

Kürt kurum temsilcileri, Kürdistan topraklarını korumak ve ulusal birliği güçlendirmek için Kürt Ulusal Kongresi’nin bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.

DTK Eş Başkanı Leyla Güven ve Kürt Devrimci ve Demokratik Dernekleri Genel Sekretaryası Abdulhay Okumuş ve Tevgera Azadi Koordinatörü Duysal Karataş, Kürdistan topraklarını korumak ve ulusal birliği güçlendirmek için Kürt Ulusal Kongresi’nin bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.

‘ULUSAL KONGRE KÜRDİSTAN HALKININ HAYALİDİR’

Kongrenin yapılmasının Kürt halkının yıllardır duyduğu bir özlem olduğunu ve kongrenin gerçekleştirilmesinin Kürt halkına verilecek büyük bir müjde olduğunu belirten Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Leyla Güven şunları söyledi: “İşgalci güçler Ortadoğu’da yeni sınırlar çizmek istemektedir ve bunun için de kongrenin önemi daha fazla önplana çıkmalıdır. Yıllar önce Kürt Ulusal Kongresi yapılmalıydı ve Kürt halkının sorunları tartışılmalıydı. Fakat bazı nedenlerden dolayı bir türlü gerçekleştirilemedi. Bunun sorumlusu bazı partiler ya da kişiler olarak da gösterilmemelidir. Bunun için de bir gün bile kaybetmeden acilen toparlanmalı ve kongremizi gerçekleştirmeliyiz.”

‘KÜRT HALKI TALEPLERİ İÇİN SESİNİ YÜKSELTİYOR’

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Kürt Ulusal Kongresi için yaptığı önerileri de değerlendiren Leyla Güven, “Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki, sayın Öcalan İmralı’da yapılan bütün görüşmelerinde ulusal kongrenin önemine değindi ve yapılması için defalarca Kürt hareketlerine önerilerde bulundu. Ortadoğu’ya dönük önemli araştırmaları olan sayın Öcalan’ın önerileri dört parça Kürdistan’ı kapsamaktadır. Birçok kez sayın Öcalan, ‘Eğer bir halk kendi sistemini oluşturmak istiyorsa, başka kişiler için beklememesi lazım’ diyordu. Biz Kürt halkının talepleri üzerinde durmalıyız. Kürt halkı yıllardır ülkenin dört bir yanından isteklerini ve taleplerini haykırmaktadır. Onun için de Kürt siyasetçileri de omuzlarına yüklenen bu görevi yerine getirmeli ve bir an önce Kürt Ulusal Kongresi’nin gerçekleştirilmesi için harekete geçmelidirler” ifadelerini kullandı.

‘KONGRE BİR AN ÖNCE GERÇEKLEŞTİRİLMELİDİR’

Dört parça Kürdistan’dan Kürtlerin bir an önce toplanması ve ulusal kongreyi gerçekleştirmesi gerektiğini belirten Kürt Devrimci ve Demokratik Dernekleri Genel Sekretaryası Abdulhay Okumuş, Kürt halkının kongre için çok geç kaldığını söyledi.

Okumuş, şöyle konuştu: “Yıllar önce biz Kürtler olarak bir araya gelip kongremizi gerçekleştirmemiz gerekiyordu. İşgalci güçler doğrudan plan, oyun sahibidirler ve kendi gelecekleri için bir çaba gösteriyorlar. Ortadoğu’daki kaoslu ortam, Kürtler olmadan zaten bir çözüme de kavuşamaz. Kürt ulusal sorununun çözülmesi için, Kürtler ulusal birlik temelinde ulusal değerleri korumak için ulusal kongrelerini yapmalıdırlar. Kürt Ulusak Kongresi sadece Kürt güçleri ile yapılmalıdır.”

‘KÜRT KURUM KURULUŞLARININ DURUŞU NET OLMALIDIR’

Kürtlerin yıllardan beri işgalci güçler tarafından katliamlardan geçirildiğini belirten Tevgera Azadi Koordinatörü Duysal Karataş da sömürgecilerin kirli planları ile Kürdistan’ı dört parçaya böldüklerini söyledi.

“Ortadoğu’da yaşanan böylesi önemli bir süreçte, yeniden sınırlar çizilirken, Kürtler de birliklerini oluşturmalı ve bir an önce ulusal kongreyi gerçekleştirmelidirler. Kürtlere yapılan her saldırı karşısında bütün Kürdi kurum ve kuruluşların tavrı net olmalıdır. Biz her koşulda ulusal kongrenin gerçekleştirilmesi için hazırız. Artık Kürtler için uyanma zamanı gelmiştir. Hiçbir devletin bize faydası yoktur. Bu süreçte herkes Kürtlere saldırmaktadır” diyen Karataş, zamanın Kürtleri güçlendirmenin ve ulusal kongreyi yapmanın zamanı olduğunu söyledi.