'Bu seçim kimlikler ve inançlar için bir nefes alma seçimidir'

Yeşil Sol Parti İstanbul adaylarından hukukçu Erdal Doğan, bu seçimin tüm kimlikler ve inançlar için bir nefes alma seçimi olduğunu söyledi.

Yeşil Sol Parti İstanbul adaylarından Erdal Doğan, bu seçimin bir kavşak, yoldaki son çıkış olduğunu belirterek, “Hem başkanlık sistemi açısından hem de parlamentonun demokratik ve güçlü bir parlamento olabilmesi, aynı zamanda demokratik bir anayasa için önemli” dedi.  


Yeşil Sol Parti İstanbul 2. Bölge adaylarından biri de Malatya Zirve Katliamı davası ile Hrant Dink Cinayeti Davası’nda da müdahil avukatlık yapan avukat Erdal Doğan. Doğan, seçimlerde HDK İnanç komisyonu ile birlikte ortak bir çalışma yürütüyor. Avukat Doğani hem bu çerçevede Yeşil Sol’un inançlar ve farklı kimlikler için önemini hem de seçimin gidişatını ANF’ye değerlendirdi.

BİR YOLDAKİ SON ÇIKIŞ

Erdal Doğan, çok önemli bir seçimden geçildiğini belirterek, şunları söyledi: “Gerçekten de bu seçim bir kavşak, yoldaki son çıkış. Hem başkanlık sistemi açısından hem de parlamentonun demokratik ve güçlü bir parlamento olabilmesi, aynı zamanda demokratik bir anayasa için önemli. Ekonomik olarak derin bir yoksulluk yaşıyoruz her yönüyle. Devlet olarak liyakatsizliğin en dibini yaşıyoruz tüm kadrolarıyla. Yargı olarak aparatlaşmış, inanç grupları olarak ise insanların payına sadece hakaret veya aşağılanma dışında bir şey düşmüyor. Türk-Sünni kimliği dışındaki kimlikler Kürt'ü, Alevisi, Hristiyanı, Yahudisi, Êzidîsi veya ateisti, inanmayanı da eşit yurttaş olarak yaşamak istiyor. Nefes almak istiyorlar. Bu seçim bir nefes alma seçimidir.”

BU EŞİKTEN SONRAKİ HEDEF İKTİDAR

Demokratik ve özgürlükçü bir ortam için Yeşil Sol ve Kılıçdaroğlu’nun kazanmasının önemine dikkat çeken Doğan, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı olarak Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçilmesi ve Yeşil Sol’un güçlü bir şekilde Meclis’e gelmesi, diğer muhalefet grubuyla birlikte bir nefes alma olacak. Bu anlattığım devletteki liyakatsizliğin, ekonominin uçurumdan aşağı tekeri patlamış bir araba gibi gidişinin durması, devletin düzenlenmesi, parlamentodaki sisteminin demokratik şekilde oluşturulması, özgürlükçü bir laik sistemin oluşturulması için önemli. Dahası kadın cinayetlerinin, çocuk tacizcilerinin ve istismarlarının önlenmesi, Hristiyanların, Alevilerin eşit yurttaş olarak da aynı anayasal güvencede yaşaması açısından bir eşik olacak. Bir sonraki seçimde de biz son olarak iktidara geleceğiz ve bunu daha da yapıcı, kalıcı hale getireceğiz.”

HERKESE EŞİT YURTTAŞLIK MÜCADELESİ

HDK İnançlar Komisyonu ile çalıştığını ifade eden Erdal Doğan, şunları paylaştı: “HDK, HDP'nin üst yapısıdır ve bütün halklar ve inançlar burada temsil edilir; Ermeni'si, Alevisi, Hristiyanı, Rum'u, Çerkes’i… Bu açıdan Yeşil Sol Parti çok önemli. Yeşil Sol Parti’nin bunun yanı sıra ekolojik bir programı da var. Bu hükümet son 20 yılda doğayı kırarak insanlık suçu yarattı. Doğayı, tarımı ve ekonomiyi rantsal olarak talan etti. Orman yangınlarıyla, selleriyle, depremleriyle yaptığı binalarla insanları hem enkaz altında öldürdü hem de doğa katliamıyla tarımı da yok ederek nefes alamaz hale getirdi. Bizim hem ekolojik olarak bir programımız var hem de demokratik yapılanma açısından projemiz var. Aynı zamanda da diğer partilerden daha farklı olarak Türkiye'nin binlerce yıllık kadim kültürünü dikkate alarak tüm o inançları, halkları eşit vatandaşlığa kavuşturacak demokratik bir anayasa, demokratik bir cumhuriyeti kurma mücadelemiz var. Onun için Halklar ve İnançlar Komitesi’ndeki arkadaşlarla Ermeni, Rum, Süryani ve Alevilere çeşitli ziyaretlerde bulunduk. Yalnız olmadıklarını ve burada dışlanmayacaklarını, Yeşil Sol Parti olarak bütün çabamızın eşit yurttaşlık vermek olduğunu ilettik. Kadim halkların azınlık muamelesi görülmesi son derece itici bir durum. Zira binlerce yıllık bir kültür var burada.

Örneğin Aleviliğin eşit yurttaşlık olarak tanınması, inancının ve ibadethanesinin tanınması; ona göre saygınlık halinde kendi vatandaşı olarak görmesi, evinin işaretlenmemesi... Bunların hepsi var bizim programımızda. Bunu sürekli anlatarak ve aynı zamanda bundan bir kuşkularının olmaması konusunda hem konuşuyoruz. Adaylarımız tüm bu sorunları Meclis’te dillendirecekler.”

O NEFES ALMA KAPISINI AÇACAĞIZ

Yeşil Sol Parti’nin seçimler için muhalefetin ortaya koyduğu politikaların hayata geçirilmesinde de önemli bir rol üstleneceğini ve bu anlamda mücadele edeceğini  vurgulayan Doğan, şöyle konuştu: “Kemal Bey'in Millet İttifakı içerisinde yer alan beş birbirine benzemezi bir araya getirmesi başarılıdır. Onun dürüst bir politikacı, dürüst bir Cumhurbaşkanı olacağından şu anda bir şüphemiz yok. Biz oraya gidip yalnızca itiraz eden bir muhalefet grubu olmayacağız. Bu anlattıklarımı hayata geçirecek biziz, ayrıca demokratik bir programın uygulaması için de Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığında o süreç içinde, o yolu ve taşların döşenmesi konusunda da önemli bir muhalefet partisi olmayı düşünüyoruz.

Bir sonraki seçimde düşünce, ifade özgürlüğünün hayata geçirildiği, örgütlenme özgürlüğünün serbest bırakıldığı bir dönemde de daha iyi örgütleneceğiz, derdimizi daha iyi anlatacağız ve iktidar partisi olacağız. Birçok arkadaşımız ve de gazeteciler, avukatlar tutuklandı ve bu operasyonlar devam ediyor. Buna rağmen yolumuzdan şaşmadan hızla yürüyoruz. 14 Mayıs’ta o nefes alma kapısını açacağız ve sonrasında da inşa edeceğiz.”