Bismil'de halk buluşması: Tarih yazacağız

Yeşil Sol Parti'nin Bismil’de düzenlenen halk buluşmasında, "Halk tarih yazacak" mesajı verildi, Kürt Halk Önderi'nin özgürlüğü haykırıldı.

Yeşil Sol ve Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Amed’in Bismil ilçe otogarında halk buluşması düzenledi. Buluşmaya Yeşil Sol Amed vekil adayları, Tevgera Jınen Azad (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il ve ilçe örgütü, görevi gasp edilen Bismil belediye eşbaşkanları Gülşen Özer ile Orhan Ayaz ve binlerce kişi katıldı. “Kitle sık sık Biji Serok Apo”, “Be Serok jiyan nabe”, Jin jiyan azadî” “Bismil faşizme mezar olacak” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atılırken Yeşil Sol’un sarı, kırmızı, yeşil, mavi ve mor bayrak ve flamaları taşındı.

Konuşmalardan önce halk, davul zurna eşliğinde halaylar çekti.

'BU SEÇİM HEPİMİZİN GELECEĞİDİR'

İlk olarak söz alan görevi gasp edilen Belediye Eşbaşkanı Orhan Ayaz, Bismillilerin tarih yazacağını söyleyerek bu seçimin tarihi bir seçim olduğunu söyledi. Ayaz, “Bu seçim hepimizin geleceğidir. Bu alandan sesleniyoruz ey zalimler, yeter artık diyoruz. Bugün büyük bir başarı için, faşist yönetime karşı başarı startını veriyoruz. Büyük heyecan, coşku ve iradeyle yeter artık diyeceğiz” dedi.

'FAŞİZMİ GÖNDERMEYE ÇOK AZ KALDI'

Yeşil Sol Parti Amed milletvekili adayı Halide Türkoğlu, “Faşizmi tek seferde göndermeye çok az bir vaktimiz kaldı. 2019’da nasıl bacaklarını kırdıysak, bu defa tek seferde göndermeye kararlıyız. Evet direne direne kazanacağız ve bugünlere direnerek geldik. Bu faşist iktidara, Bismil kayyımına sesleniyoruz; vaktin geldi pılını pırtını topla sonun geldi. Bizler en yüksek sayıda meclise girmek zorundayız, halkımız her yerde dillendiriyor. Bizim bir ağacımız var HDP’nin ağacı vardı şimdi de Yeşil Sol’un ağacı ile yola devam ediyoruz. Ağacın dallarını kesmeye çalışıyorlar fakat Yeşil Sol ile filizlendik geldik. Kürt’e savaştan başka vaat vermeyen AKP hükümetini, Kurdistan'da tabela yapmalılar. Sevgili halkımız ağacımızın gölgesinde herkese yer vardır. Ağacımızda onurlu bir barış vardır, meyvesinden herkes eşit şekilde faydalanır. Bizim ağacımız binlerce güvercin taşır, bu güvercinler İmralı’ya gider ve İmralı tecridini kırmaya gider. Bu ülkeye onurlu bir barış gelmesi için elimizi taşın altına koyduk. Bu ülkeye onurlu bir barış gelecek sona doğru geliyoruz kazanıyoruz, faşizmi göndereceğiz.  Kürtler olarak önce tecridin kaldırılması gerektiğini söylüyoruz. Kayyım zihniyetine son vermeliyiz, anadilde ayrımcılığı ortadan kaldırmalıyız. Bunu mecliste dile getireceğiz. Direnişimizin sözü; mutlaka ama mutlaka kazanacağız. ‘Jin jiyan azadî’ sloganlarının direnişiyle kadın zılgıtlarıyla direnişimizi zafere götürmeye çok az kaldı” diye belirtti.

'KAYYUMLARI DA GÖNDERECEĞİZ'

Ardından konuşan Yeşil Sol Amed’in diğer adayı Cengiz Çandar, Bismil’den Ankara’ya yola çıkacaklarını kaydetti. Çandar, “Yolumuz açık olsun. Sesinizi Ankara’ya duyurmaya gidiyoruz. Selahattin Başkanı, Selçuk Mızraklı’yı özgürlüklerine kavuşturmaya gidiyoruz. Amed ve Bismil’deki kayyumu geri göndermeye gidiyoruz. Bir hafta kaldı, 14 Mayıs’ta başaracağız” ifadelerini kullandı.

'BU TOPRAK, BU SU BİZİMDİR'

Son olarak konuşan Yeşil Sol Amed adayı Avukat Mehmet Emin Aktar, “Çocukluğumun ve avukatlığımın başladığı yer selam olsun. Mesela bize soruyorlar ne istiyorsunuz diye. Siz hangi hakka sahipseniz biz de onu istiyoruz. Ne azını ne fazlasını istiyoruz. Bu toprak, bu su bizimdir. Kendi topraklarımızda özgürce yaşamak istiyoruz. Tarihe, kültüre, dile sahibiz ve tarihten geliyoruz. Tutukladıklarınızı bırakmanızı istiyoruz, zindanlar boşalacak diyoruz. Bu kutsal topraklarda kendimizi yönetmek istiyoruz. Bundan kaynaklı 14 Mayıs’ta onlara cevap vereceksiniz. Biz bir halkız diyeceksiniz, özgürlüğümüzü istiyoruz diyeceksiniz. Demirtaş’ı, Selçuk Mızraklı’yı, Figen Yüksekdağ’ı, Ayla Akat’ın özgürlüğünü istiyoruz diyeceksiniz. Belediye başkanlarımız için oy veriyoruz, kayyum gitsin diyeceksiniz. İradenize ve oylarınıza sahip çıkın” dedi.