Britanya Seçim Koordinasyonu: Faşizmi yıkmak için oy kullan

Britanya’da ilk 4 günde oy kullananların sayısı 35 bini buldu. Oy kullanma oranının düşük olduğunu belirten Britanya Seçim Koordinasyonu, tek adam rejimi ve faşizmi yıkmak için halkı bir kez daha oy kullanmaya çağırdı.

Britanya’da 14 Mayıs seçimleri için Londra, Manchester ve İskoçya’nın Edinbourgh kentlerinde oy verme işlemleri sürerken Leicester bölgesinde ise oy kullanma işlemi 2 Mayıs itibari ile sona erdi.

Britanya’da oy verme işlemleri 7 Mayıs akşamı sona erecek. Ancak ülke genelinde 127 bin 281 kayıtlı seçmen olmasına rağmen 4 gün de kullanılan oy sayısı 35 bin. Oy kullanma oranının düşük olduğu Britanya’da en çok oy kullanılan kent ise Londra. Yeşil Sol’u destekleyen Britanya Seçim Koordinasyonu ise seçimlerin başladığı günden bu yana halkı seçim alanına taşıyabilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Londra’da Britanya Seçim Koordinasyonu 14 ayrı noktadan halkı sandıklara taşımaya devam ediyor. Kadın kurumlarının oluşturduğu Yeşil Sol Kadın Gönüllüleri de özellikle halkı sandıkları taşıma da organize bir çalışma yürütmeyi sürdürüyor.

Seçimler 9 gün olmasına rağmen her gün çok uzun kuyruklar oluşmakta ve zaman zaman aşırı yoğunluk yaşanmakta. Britanya’da 2018 seçimlerinde seçimlere katılım oranının yüzde 40’lar civarında idi. Seçim Koordinasyonu, katılım oranını yüzde 50’nin üzerine taşımayı hedeflemekte. Seçime katılım oranı düşük görünse de şu ana kadar 35 bin kişinin oy kullanması bu oranın yakalanabileceğini gösteriyor.

Seçim bölgesinde de örgütlülüğünü en üst düzeyde tutan Britanya Seçim Koordinasyonu her gün 70’e yakın görevlisi müşahit, güvenlik, salon sorumlusu ve itiraza yetkili kişiler biçiminde salonda konumlandırmakta.  

OYUNUZU SANDIKTA KONTROL ETTİRİN!

Britanya Seçim Koordinasyonu Bilgi İşlem Merkezi ise önemli bir tespit ve çağrıda bulunarak,

eski TC kimliği taşıyan vatandaşların yaklaşık yüzde 10’unun seçmen kaydı YSK yurtdışı online seçmen sorgulama sistemine girişinin yanlış yapıldığına dikkat çekti. Birçok kişinin bu nedenle. yurtdışı seçmen sorgulama sitesinde kayıtlı görünmemekte olduğu ifade edilen uyarıda, “Aslında bu kişilerin kayıtları mevcuttur ve oylarını kullanabilirler. Bu sebeple yurtdışında seçmen kaydı görünmeyen vatandaşlar sandık başına gelip kontrol ettirebilirler veya kimlik bilgilerini gönderirlerse elimizdeki seçmen listesinden kayıtlı olup olmadıklarını söyleyebiliriz” denildi.

OY KULLANMAK BİR GÖREVDİR

Britanya Seçim Koordinasyonu, ajansımız aracılığı ile oy kullanma işlemlerinin sona ereceği 7 Mayıs öncesi bir kez daha halka çağrı yaptı.

Göçmen İşçiler Kültür Derneğ’nden (Gik-Der)  İbrahim Avcil, oy kullanmanın sadece demokratik bir hak olarak görülmemesi gerektiğini söyleyerek, “Oy kullanmak bizler için bir sorumluluk ve görevdir. Tek adam diktatörlüğünü yıkabilmek için faşist şefliğine rejimine son vermek, yalan ve hile düzenine son vermek için tüm dünya da olduğu gibi Britanya’da da halkımızın sandık alanlarına gelerek oy kullanmalıdır. Son birkaç gün kaldı ve halkımızı ‘birlikte değiştireceğiz’ diyebilmek için Yeşil Sol etrafından kenetlenerek sandıklara akmalarını istiyoruz” dedi.

ARTIK SÖZÜNÜZÜ SÖYLEYİN

Kürt ve Türk Toplum Merkezi (Day-Mer) Sözcüsü Feyzullah Cinpolat’ta yoğunluk olsa da seçime katılımın yeterli olmadığını söyleyerek, şunları kaydetti: “Bugüne kadar oy kullanmamış olanlar, ülkesindeki gidişattan memnun olmayanların artık sözlerini söylemeleri gerekiyor. Bir şey yapmalı diyorsak o gün bugündür. Eğer bugün gelip Yeşil Sol’a oy vermeyip oy kullanma hakkı olduğu halde gelip kullanmıyorsa o zaman sızlanmak yetmiyor. Bu sızlanmayı harekete geçirmek gerek. Bu bizim için tarihi bir fırsattır. İşimize bir gün ara verebiliriz. Bu bir gün işinize ara verdiğiniz de ülkeye refah ve özgürlük gelmesi için bir adım atmış olacaksınız.”

OY KULLANALIM 15 MAYIS'A GÜZEL UYANALIM

Emek ve Özgürlük İttifakı gönüllülerinden sanatçı Hazal Demirel’de oy kullanma işleminin beklentinin halen altında olduğunu ifade ederek, “Bizler buradayız halkımızı bekliyoruz. Sandıkların başındayız güvenliği sağlamaya çalışıyoruz. Burda her şey yolunda. Seçmenlerimiz gelirse daha iyi olacak. Bu hafta hava çok çok güzel gitti ve seçmenlerimiz bunun için parklara gitmiştir belki. Ama bu güzel havalar bizi mahvetmesin. O yüzden mutlaka gelip oyumuzu kullanmalıyız. Bizim bir oyumuz. Şu anda sahip olduğumuz şey odur. Yurt dışı seçmen listesinde isminiz görünmeyebilir. Ama sistemde sorunlar var ve gelip mutlaka burada baktırmalıdırlar. Sandıklara gelelim 15 Mayıs sabahına güzel uyanalım” dedi.