Buldan: AKP'yi tabela partisine dönüştüreceğiz!

Xinûs'ta konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "14 Mayıs’ta onları bir tabela partisi haline getirmek genç yoldaşlarımın görevidir. Zulüm ittifakını sandığa gömeceğiz" dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Parti (Yeşil Sol Parti), Erzirom’un Xinûs (Hınıs) ilçesinde binlerce kişinin katılımıyla miting düzenledi. Erzirom merkez, Qereyazî (Karayazı), Tatos (Tekman) ve Qereçoban (Karaçoban) ilçelerinden de çok sayıda kişi mitinge katıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan mitingde sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Jin, jiyan, azadî”, “Bê serok jiyan nabe”, “Bijî serok Apo” sloganları atıldı. Miting, yerel sanatçıların seslendirdikleri hareketli şarkılarla başladı. Binler, uzun bir süre sahneden çalan ezgiler eşliğinde halaya durdu.

'BU KENTİ DE BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ'

Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından konuklar sahneye davet edildi. HDP Erzirom İl Eşbaşkanı Muammer Duman ile Yeşil Sol Parti adayları, kitleyi selamladı. Yaşadığı trafik kazası nedeniyle mitinge katılamayan Yeşil Sol Parti Erzirom Milletvekili adayı Meral Danış Beştaş, mitinge canlı yayınla bağlandı. Beştaş, “Toplanan kalabalık bize Erzirom’un kararını verdiğini söylüyor. Erzirom, Kürt düşmanlığına, inkara artık ‘hayır’ diyor. Erzirom’un sesini tüm Türkiye’ye yayarak, halkımızın iradesini yansıtacağız. Bu kenti birlikte değiştireceğiz” diye konuştu. 

'İMRALI'NIN KAPILARINI KIRACAĞIZ!'

Yeşil Sol Parti Agirî Milletvekili adayı Sırrı Sakık, “Emin olun buradan 3 milletvekili de çıkarabiliriz. Biz, Elezîz, Meletî’den de vekil çıkacağız. Biz özgürlük için alanlardayız. İmralı’daki tecridin kapısını kıracağız. Cezaevindeki arkadaşlarımız başta olmak üzere on binlerce arkadaşımız özgür olacak. Kürtler bu topraklarda artık savaş, çatışma ve kavga değil, müzakere istiyorlar. Bu topraklarda Kürt, Türk kimsenin ölmeyeceği bir iklim yaratmak istiyoruz” diye konuştu.

BULDAN: 100 VEKİLLE MECLİS'E

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise her yerde coşkuyla karşılandıklarına işaret ederek, "Çünkü bu ülkede değişimi, dönüşümü, adaleti, barışı, huzur ve refahı Yeşil Sol olarak Türkiye’nin her yerine yayacağız. Güçlü bir temsiliyetle meclise gireceğiz. Yeşil Sol Parti’nin 100 milletvekili ile mecliste temsiliyeti artık kaçınılmaz. Çünkü bu hava bunu gösteriyor. Çünkü bu atmosfer bunu gösteriyor. Kadınıyla, genciyle, yaşlısıyla, Türküyle, Kürdüyle, Alevisiyle, Sünni’siyle öteki olanlar, baskıya ve şiddete maruz kalanlar kararını vermiş. Yeşil Sol’u 100’ün üzerinde vekille parlamentoya gönderecek” dedi.

'SANDIĞIN DİBİNE GÖMECEĞİZ’

Buldan, şunları söyledi: "Gittiğimiz her yerde bir oy Yeşil Sol’a, bir oy da faşizmi göndermeye. Çünkü bu ülkede faşizmi uygulayanlar belli, Kürtleri inkar edenler belli, Alevilerin eşit yurttaşlık hakkını tanımayanlar belli. Kadın cinayetlerini, kadına yönelik şiddeti, kadına yönelik baskıyı yapanlar belli. Kadınların emeğini, gençlerin geleceğini ve gençlerin hayallerini yıkan bir iktidar var. AKP-MHP ittifakının 21 yıldır uyguladığı zulüm ittifakını hep birlikte 14 Mayıs’ta sandığın dibine gömeceğiz. Buradaki gençlerin çoğunun işsiz olduğunu biliyoruz. Buradaki gençler batıya iş bulmak için gidiyorlar. Hınıs’ın da Tekman’ın da Karaçoban’ın da Karayazı’nın da gençleri doğdukları topraklarda iş bulamıyorlar. O yüzden de karın doyurma pahasına batıya iş bulmaya gidiyorlar. Erzurum halkı bunu hak ediyor mu hayır? Erzurum’daki genç arkadaşlarım; sizler bunu hak etmiyorsunuz. AKP hükümetinin gençler ve Erzurum halkına reva gördüğü yaşamı değiştirmek ve 14 Mayıs’ta onları Erzurum’da bir tabela partisi haline getirmek genç yoldaşlarımın görevidir.

İsmi Adalet ve Kalkınma Partisi olabilir ama buna aldanmayın, isminde adalet olanın bütün adaletsizleri getirdiğini biliyoruz. İsminde kalkındırma var ama kendi yandaşlarını ve 5’li Çeteleri kalkındıran bir partidir AKP. Erzurum halkının ne yaşadığını bilmez ve düşünmez. AKP hükümeti, Erzurum’da insanlar aç mı, yoksul mu, sefalet yaşıyor mu bunu bilmez. Saray’ın penceresinden Erzurum halkı görünmez. Her seçim döneminde yalanları, vaatleri ve kurdukları sözleri görüyoruz. Her seçimde yeni yalanlarla Türkiye halklarının önüne çıkan, oy isteyen AKP’nin uydurduğu yeni bir yalan var. Cudi’de petrol bulmuşlar, yalan. Cudi’de petrol bulduk yalanın bir seçim vaadi olarak ülkenin toplumun seçmenlerine yeni bir söz olarak koydular. Bu yalanı bir kez daha uydurdular. Asıl rezerv kaynakları nerede biliyor musunuz? O Saray’ın altında. Milyarlarca dolara yaptırılan sarayın altında esas kaynaklar. 14 Mayıs tarihinde o Saray’ın ampulleri sönecek, bütün Türkiye'nin mutfağında tencereler kaynayacak.

'HALK SEFALETİ HAK ETMİYOR'

Şimdi esnafın, işçinin, çiftçinin gırtlağına kadar borçlu olduğunu biliyoruz. Hınıs’ta esnaf siftah bile yapmadan akşam evine gidiyor. Herkesi borçlu yaptılar, kendilerine, devlete bankalara borçlu yaptılar. Borç yükünden dolayı insanlar kredi kartlarına yüklenmeye çalışıyor. Bu halkı duruma getiren yoksulluğa sefalete borca geçim kaynaklarının kendilerine yöneldiği bir Türkiye'de, bu halk, sizler bunu hak etmiyorsunuz. Böyle bir yaşam biçimini ne siz hak ediyorsunuz, ne biz bunu kabul ediyoruz. Halkımızın refah içinde adalet barış ve huzurla yaşayabileceği bir ortamı hazırlamak için yollara çıktık, yürüyoruz. Söz, karar, mühür sizin, Yeşil Sol Parti sizin. Erzurum halkı kendi adaylarına ve partisine sahip çıkacaktır. Erzurum’a bir milletvekili yetmez. Biraz önce aday arkadaşlarımız sahnedeydi. Hepsini tanıyorsunuz, 14 Mayıs’a kadar daha fazla ve güçlü çalışmak ve bu ilde Yeşil Sol Parti’yi güçlü bir temsiliyetle meclise göndermek sizin sorumluluğunuzdadır.

14 Mayıs’a kadar daha fazla ve güçlü çalışmak ve bu ilde Yeşil Sol Parti’yi güçlü bir temsiliyetle meclise göndermek sizin sorumluluğunuzdadır. Ben size hem inanıyorum hem de güveniyorum. Başaracağınızı da biliyorum. Bize en güzel müjdeyi siz vereceksiniz. Rehavete kapılırsak, boş alanları başkaları doldurur, gece gündüz demeden kadınıyla, genciyle, yaşlısıyla, Kürt’üyle, Alevi’siyle kapı kapı dolaşacağız, her eli tutacağız, her yüreğe dokunacağız ve herkesi ikna edeceğiz. Yeşil Sol’u tanımayanlara, Yeşil Sol’u anlatacağız. Bu zulmün, bu barbarlığın, Tek Adam rejiminin bitmesi için, Ali Rıza amcanın (Sur'da yaşamını yitiren oğlu Hakan Arslan'ın kemiklerini bir torbada teslim alan baba) cenaze hakkı için, Erzurum kendi iradesine sahip çıkacak. Bu zulüm sadece Ali Rıza amcaya değil, bütün Kürt halkına yapılan bir zulümdür. Şeyh Sait döneminden kalan bugün onun torunlarına, çocuklarına yapılan zulümdür. Bu ülke artık bu zulümlere baskılara, şiddete, çatışmalara ve savaşa dur diyecek güce sahiptir. Bunun için sizlerin yapacağı tercih önemlidir. Siz ya aydınlığı ya karanlığı, ya savaş politikalarını ya barış politikalarını, ya demokrasiyi ya faşizmi. Ama ben inanıyorum, Türkiye’nin her yerinde barış rüzgarları, demokrasi rüzgarları, bu ülkeye refahın gelmesi için insanların başlattığı, soluduğu bu hava parlamentoya yerleşecek."

Miting, Dengbêj Xalîde’nin müzik dinletisiyle sona erdi.