Yeşil Sol Yurt dışı Seçim Koordinasyonu: Herkes seferber olmalı

Yurt dışı ve gümrüklerde oy kullanma işlemi devam ediyor. Yeşil Sol Seçim Koordinasyonu, sandıklara çağırarak, "Katliamcı iktidardan kurtulmak için herkes seferber olmalı" dedi.

14 Mayıs’ta yapılacak seçimler kapsamında yurt dışında 27 Nisan’da başlayan oy verme işlemleri devam ediyor. 73 ülkede devam eden oy verme işlemleri 9 Mayıs’ta sona erecek. YSK’nin yaptığı açıklamada dün itibarıyla yurt dışı temsilciliklerinde o kullanan seçmen sayısı 1 milyon 83 bin 684 olurken, gümrük kapılarında ise 82 bin 285 olmak üzere oy kullanan seçmen sayısı 1 milyon 165 bin 969 oldu.

Almanya, Fransa, Danimarka, Hollanda ve Lüksemburg’da o verme işlemi 10. gününde devam ediyor. İsviçre, ABD, Avustralya, Belçika, İngiltere, Norveç, Yunanistan ve Kanada’da ise 29 Nisan’da başlayan oy verme işlemi 8. günde devam ediyor. Çekya, İsrail, İtalya, Polonya ve Romanya’da ise 3. gününde devam ediyor.

 Japonya, Macaristan ve Arnavutluk’ta ise oy verme işlemleri bugün başladı.

 BERLİN'DE KABİN SAYISI ARTIRILDI

Almanya’da oy verme işlemleri devam ederken, Yeşil Sol Parti sandık görevlilerden alınan bilgilere göre Berlin’de seçmenlerin yoğun ilgisinden dolayı kabin sayısı artırıldı.

'FAŞİZM VE DEMOKRASİ ARASINDA BİR TERCİHTİR; SEFERBER OLUNMALI'

Yeşil Sol Seçim Koordinasyonu, yurt dışında oy verecekler seçmenlere çağrıda bulundu. Koordinasyon tarafından yapılan açıklamada, şöyle denildi:
"Karanlık ile aydınlık, faşizm ve demokrasi arasında bir tercihtir. O yüzden her kullanılmayan oy faşizme hizmet ediyor. Mutlaka herkes gidip oyunu kullanmalıdır. Herkes yanında en az 10 kişiyi götürüp oy kullandırsın. Bu zulüm, bu baskıcı ve katliamcı iktidardan kurtulmak için herkes seferber olmalı. Yeşil Sol Parti çatısı altında koordinasyonda yer alan tüm sosyalist, sol, demokrat, Alevi, dini kurumlar ve tüm halklara çağrımız var; herkes sefer olmalıdır. Son hamleyi yapmamız gerekiyor. Tüm yapılar, amasız fakatsız herkes kendini katmalı. Demokrasi, özgürlük ve kadın özgürlüğü için halkların ve kimliklerin birlikte yaşaması için bir oyumuzu Yeşil Sol Parti’ye, bir oyumuzu da Kılıçdaroğlu’na verelim. Herkes seferber olmalı. Herkes beraberinde başka seçmenleri de sandığa getirmeli."