HDK, ekolojik yıkıma karşı direnişi büyütmeye çağırdı

HDK, "Ormanları, su alanlarını, tarım alanlarını ve biyoçeşitliliği yok eden politikalara karşı direnişi büyütmeliyiz" dedi.

HDK Ekoloji Meclisi, AKP-MHP iktidarının Meclise getirip onayladığı Paris Anlaşmasına dair yazılı açıklama yaptı.
Açıklamada, "2015 yılı Aralık ayında Paris’te yapılan 21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nda (COP21) kabul edilen ve 2016 Nisan ayında 197 taraf ülke tarafından imzalanan Paris İklim Anlaşması altı yıl sonra Türkiye tarafından da onaylandı" denilerek, şunlar kaydedildi:

'ORTAK ÇABAYA İHTİYACIMIZ VAR'

"Yaşadığımız ekolojik kriz ve onun bir görünümü olan iklim krizi, kapitalist-emperyalist sistemin emeğin sömürüsü ve doğanın talanına dayanan zenginleşme, büyüme hedeflerine dayanan, askeri güçle korumaya alınmış ekonomik, finansal, teknolojik ve siyasal tahakküm ilişkileri altında, öncesi bir tarafa, son 200 yılda, biyoçeşitliliğin tükenmesi, buzulların erimesi, okyanusların kirlenmesi, tatlı su varlıklarının kirlenmesi ve yok olması, kuraklık, açlık ve yoksulluk, hiç eksilmeyen iç savaşlar, bölgesel ve dünya savaşları ile bir avuç sermaye sınıfının çıkarları için dünya üzerindeki canlı yaşamın yokoluşa sürüklenmesidir.
İktidarın ekolojik yıkım politikalarında bir dönüşüm beklemek yerine ekoloji mücadelesinin büyütülmesi için daha fazla çaba ortaya koymak zorundayız.
HDK olarak diyoruz ki:
Kapitalizmi ve devletler düzenini aşmadıkça ekolojik kriz aşılamaz. Ekolojik yıkımın sorumlusu devletlerin iklim krizine acil ve gerçek çözümler yönünde bir tek adım atması bile halkların mücadelesinin büyütülmesine bağlıdır.
Ormanları, su alanlarını, tarım alanlarını ve biyoçeşitliliği yok eden politikalara karşı direnişi büyütmeliyiz. Yeni nükleer dalgaya karşı mücadeleyi büyütmeliyiz. Kömür ve termik santral yatırımlarını durdurmak, maden şirketlerini ormanlardan çıkarmak, Kanal İstanbul ve Yenişehir gibi tüm mega projeleri durdurmak için daha fazla mücadele etmeliyiz.
Sermayenin değil doğadaki tüm canlıların haklarını gözeten, demokratik, adil katılımcı bir demokrasi için mücadeleyi büyütmeliyiz."