Kuraklık Hakkari’de bal üretimini etkiledi

Kuraklık Hakkari'de bal üretimini yarı yarıya düşürse de tezgahlarda yerini almaya başladı.

Bitkisi örtüsü bakımından çok zengin olan Hakkari, yayları ve doğal sularıyla temiz havasıyla biliniyor.  Dağlık alanları, bin bir çeşit çiçeği ve zengin ekosistemi nedeniyle Hakkari’de üretilen bal, hem bölge illerinde hem de tüm dünyada aranan lezzetlerin başında geliyor.

İlkbahar aylarında yüksek bölgelere ve yaylara arılarını doğaya bırakan arıcılar, Eylül ve Ekim aylarında bal hasadına başlıyor. El değmemiş doğası  ve endemik bitkileri nedeniyle çok zengin bir ekosisteme sahip olan Hakkari, arıcıların tercih ettiği yerlerin başında geliyor. En büyük özelliği organik olmasıyla öne çıkan Hakkari balı, genellikle 3 bin ile 3 bin 500 metre yüksekteki yaylalarda elde ediliyor.

BİRÇOK HASTALIĞA İYİ GELİYOR

Bahar aylarında Hakkarili arıcıların yanı sıra bölge illerinden ve Türkiye’nin birçok kentinden arıcılar, arılarını Hakkari’ye getiriyor. Özellikle Hatay, Adana, Urfa gibi kentlerden gelen arıcıların özellikle Hakkari coğrafyasını tercih etmesinin nedeni ise çok zengin bitki örtüsüne sahip olması, bol su kaynakları ve temiz havası olması.

Doğal ilaç olarak da tasvir edilen bu organik bal çeşidi bağışıklık sistemini güçlendirip, antiseptik özelliği ile mikropları yok ediyor. Kalp damar ve göz sağlığı dahil olmak üzere vücudumuza doğal destek olan bu bal çeşidi, kanser ve ülser gibi çeşitli hastalıklara antioksidan özelliği ile iyi geliyor.

KURAKLIK BAL ÜRETİMİNİ ETKİLEDİ

Tüm dünyada etkili olan kuraklık ve iklim değişikliği, Kürdistanı da etkiledi. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarının kurak geçtiği Hakkari’de başta tarım ürünleri olmak üzere hayvancılık ve arıcılık olumsuz etkilendi. Hakkari ve ilçelerinde binlerce kişi arıcılık yaparak geçimini sağlıyor.

Yaşanan kuraklık nedeniyle yeterli yağışları olmaması, bitki örtüsünü de etkiledi. Yeterli düzeyde bitki örtüsü olmaması, bal üretiminin yarı yarıya düşmesine neden oldu. Arıcılar, geçen yıllara göre düşük verim aldığını ifade ediyor.

BU YIL VERİM YÜZDE 50 DÜŞTÜ

20 yıldır Hakkari’de arıcılık yapan Mehmet Çiftçi, arıcılığın zevkli ve güzel bir meslek olduğunu söyledi.

Bu yıl yeterli yağışların olmaması nedeniyle elde edilen verimin yaklaşık yüzde 50’e düştüğünü ifade eden Çiftçi, büyük zarara uğradıklarını ifade etti.

Tüm olumsuzluklara rağmen arıcılığın geçim kaynakları olduğunu söyleyen Çiftçi, şöyle devam etti: “Hakkari’de yüzlerce kişi bu meslekten geçimini sağlıyor. Arıcılık çok zor bir meslek. Herkes yapamaz. Arıcılık yapmak için ilk önce doğayı iyi tanımak gerekiyor. Hemen hemen her bitkiyi, çiçeği iyi bilmek gerekir. Ayrıca arılar çok hassas canlılar, onların ne istediğini ve onlara nasıl davranacağımızı bilmemiz gerekiyor. Dışardan göründüğü gibi kolay bir iş değildir.”