Bierbaum: PKK yasağı kaldırılmalı

“PKK'ye yönelik yasağın kaldırılmasını destekliyoruz” diyen Avrupa Sol Partisi Başkanı Heinz Bierbaum, PKK'nin 'terör örgütleri listesi'nden çıkarılmasını istedi.

ANF'ye konuşan Avrupa Sol Partisi (European Left Party -EL) Başkanı Heinz Bierbaum, PKK'nin 'terör örgütleri listesi'nden çıkarılmasını istedi.

PKK yasağının Türkiye-Kürdistan ve bölgedeki barışın önünde en büyük engellerden biri olduğunu ifade eden Bierbaum, PKK’nin DAİŞ’e karşı mücadelede insanlık değerlerini korumasına atıf yaptı.

Bierbaum, "PKK yasağının kaldırılması ve PKK'nin AB terör listesinden çıkarılması, Türkiye'de ve tüm bölgede barış sürecine doğru önemli bir adım olacaktır. PKK ve müttefiklerinin DAİŞ’e karşı mücadeleye ve yüz binlerce etnik ve dini azınlık mensubunun kurtarılmasına katkıları ışığında, bu önemli bir dayanışma işareti ve Kürt özgürlük hareketinin gerekli tanınması olacaktır" ifadelerini kullandı.

'YASAK NEDENİYLE KÜRTLER AVRUPA'DA DA DAMGALANIYOR'

Bierbaum, PKK yasağı nedeniyle Kürtlerin sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da hak gasplarına maruz kaldığını, Kürtlerin Avrupa’da siyasal yaşamdan kopartıldığını söyledi.

Bierbaum, “PKK yasağı, Avrupa Birliği'nde yaşayan Kürtlerin, güvenlik güçlerinin baskısı ve gözetimi nedeniyle yasal Kürt hareketlerinde de aktif olmalarını engellemektedir. On binlerce Kürt kökenli insan ifade özgürlüğü, toplanma özgürlüğü ve basın özgürlüğü gibi temel haklarına sahiptir. Yasak ve bunun sonucunda damgalama, entegrasyonun önünde bir engeldir" diye belirtti.

'TÜRKİYE’NE SİLAH İHRACATINI KINIYORUZ'

Avrupa Sol Partisi-EL Başkanı Heinz Bierbaum, Avrupa ülkelerinin Türk devletine silah ihracatına da değindi.

Avrupa solu olarak Avrupa devletlerinin Türk devleti ile askeri iş birliğini kınadıklarını ifade eden Bierbaum, “EL, ayrıca diğer ülkelerin Türk ordusuyla herhangi bir askeri iş birliğini kınamakta ve Türkiye'ye ve tüm bölgeye silah ve silah ihracatını reddetmektedir" dedi.