ANALİZ

Tüm Haberler

 • Bu HDP çözer 

  Demek ki çözüm NATO’da değil, HDP’deymiş. Gerçekten de bu HDP çözer. Kürt sorununu da, kadın sorununu da, emekçi sorununu da, inanç sorununu da, demokratikleşme sorununu da bu HDP asgari çözüme kavuşturur.
 • Muhalefetin ‘vatan, millet, Sakarya’ yarışı 

  Şu açıktır ki, dünyanın neresinde olursa olsun milliyetçilik ve şovenizm yarışına girenler o ülkenin demokratikleşmesinde rol oynayamazlar. AKP-MHP iktidarı politikalarıyla muhalefeti de kendisine benzetiyor.
 • Kapitalizmin çöküşünü ABD’nin üç NATO’su da önleyemez 

  Madrid Konsepti temelinde NATO ne yapacakmış? ‘Diktatör Yönetimlere’ karşı çıkacakmış! Peki bunu kiminle yapacakmış? Türkiye’nin Kenan Evren’den sonraki diktatörleri Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli ile!
 • Viyan: Bu süreç Zilan olma sürecidir 

  KJAR Koordinasyon Üyesi Peyman Viyan: "Herkesin varlığına sahip çıkması gerekiyor. Bu süreçte refleksiz kalma ölüm anlamına geliyor. Zilan olma zamanıdır. Zilanlaşma yürek, beyin ve bedenini özgürlük ve hakikat için feda etme ve başarının garantisidir."
 • Fedaileşen kadın gerçekliğinde zafere doğru* 

  30 Haziran günü Dersim’de patlayan, 12 bin yıllık kadının özgürlük çığlığıydı, Kürt’ün özgürlük çığlığıydı… Fedaileşen Zîlan gerçeği, tarihi yeniden yazdı. Tarih, bu sefer kadının cesareti, güzelliği ve en önemlisi de aklıyla yazılıyordu.
 • Fedaileşen gerilla ve halk yenilmezdir 

  Zap, Avaşin ve Metina başta olmak üzere tüm Kürdistan’da ırkçı, şoven, kafatasçı, Turancı, Kızıl Elmacı, Kürt düşmanı, işgalci, soykırımcı AKP-MHP faşizmine karşı zafer çizgisinde direnen de işte bu fedai ruh ve bilinçtir.
 • Kürdistan’daki savaşta ‘taktik nükleer silahlar’ devrede 

  2015’te Kürt halkına karşı devreye konulan savaş konsepti gereği, Türk devleti nükleer silah kapasitesini artırdı. Son dönemlerde ise atılan bölgeyi yok etmeyi hedefleyen ‘taktik nükleer silahları’ devreye koydu.
 • Zap savaşı ve faşist şeflerin sonu 

  İşgalci için Zap’a sefer olur, ama zafer olmaz. Gerilla zayıf gibi görünür, ama kendi çizgisini korursa hiçbir zaman yenilmez. Yine ateşle oynanır, ama savaşla oynanmaz. Belli ki Erdoğan ve Bahçeli ikilisi söz konusu bu gerçekleri anlayamadılar.
 • Şengal’de yeni plan devrede 

  Xanesor Halk Meclisi’nden sonra Sinûnê Halk Meclisi binası ve Sinûnê esnafına yönelik hava saldırısından sonra örgütlendirilen provokasyonun, yeni bir planlamanın ürünü olduğu anlaşılıyor.
 • KDP’nin Şengal’deki özel savaş koordinatörü Haydar Şeşo 

  Şengal’de Şeşo ailesi, aslında Barzani hanedanlığının bir minyatürü gibidir. Kürtlerde Barzani ailesi neyi ifade ediyorsa, Êzidî toplumunda da Şeşo ailesi öyledir.
 • Kolombiya seçimlerinin tarihi rövanşı bu Pazar 

  Bu Pazar Kolombiya seçimlerinin tarihi rövanşı yapılacak. Petro kazanırsa, "solcular, yerli halklar, Afrolar ve kadınlar asla iktidara gelemez" anlayışı da kırılabilir.
 • KDP öncülüğünde üçüncü işgal hamlesi 

  Bu sene 5 Haziran provokasyonunun tekrarı temelinde savaşa hazırlık atmosferi yeniden oluşturuldu. Türk devleti sonuç alamazsa KDP devreye girecek. Eğer KDP hazırlıklarını durdurmazsa Kürt halkının hiçbir çıkarının olmadığı bir savaşın sebebi olabilir.
 • Ne yaparsa yapsın faşizm için kurtuluş yok 

  Herkesin ortak görevi AKP-MHP faşizminin Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik yeni bir işgal saldırısı başlatmasına karşı çıkmak, böyle bir saldırıyı engellemek, olması durumunda da AKP-MHP faşizminin yenilgisi için tüm gücüyle çalışmak olmalıdır.
 • Güney Kürdistan ve Irak'taki durum çok tehlikeli! 

  Türk devletinin işgal hedeflerine henüz ulaşamamasının nedeni gerillaların verdiği tarihi direniştir. PKK, saldırıların sebebi değil. PKK, Kürdistan ile Irak'ta yaşayan tüm ulusların haysiyet ve onurunun çiğnenmesine izin vermeyen bir harekettir.
 • Türk devleti neden Til Rifet’i işgal etmek istiyor? 

  Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim bölgelerinin tümünü işgal etmek isteyen Türk devletinin stratejik olarak ele aldığı yerlerin başında Til Rifet geliyor. Peki Til Rifet Türk devleti için neden bu kadar önemli?
 • Soykırımcı zihniyet ve siyasete karşı 

  AKP-MHP faşist yönetimi İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği karşısında bu devletlerden ve tüm NATO’dan esas olarak Kürt soykırımını olduğu gibi desteklemelerini istiyormuş.
 • SADAT eğittiği sivilleri askeri saldırılarda kullanıyor 

  SADAT’ın eğittiği sivillerin, Türk ordusunun askeri saldırılarında yer aldıktan sonra devlet tarafından maaşa bağlandıkları öğrenildi.
 • PAJK: Önceliğimiz devrimci halk savaşı 

  PAJK Koordinasyonu, halk ve hareket olarak önceliklerinin devrimci halk savaşını geliştirmek olduğunu belirtti.
 • Kürt kapanının en tehlikeli kolu 

  Kürtlerin bulundukları tüm ülkelerde KDP partilerinden gördükleri zarar, tarihin hiçbir dönemindeki zararlarla kıyaslanamaz. Günümüzde Kürt kapanının en tehlikeli kolu durumundadırlar. Bu tarihsel belayı engel olmaktan çıkarmak büyük önem arz etmektedir.
 • Baskı ve şantaj faşizmi kurtaramaz 

  NATO çevrelerinin ve İsveç ile Finlandiya’nın faşist AKP şantajı karşısındaki tutumu oldukça esnek görünüyor. Neredeyse tümü “TC’yi anladıklarını, güvenliğine saygı duyduklarını, PKK’yi terörist gördüklerini, sorunu konuşarak çözebileceklerini” söylüyor.
 • Kalkan: Herkes direnişe ve savaşa seferber olmalı 

  PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan: Direnişe, savaşa seferber olmalı, gerçekten seferberliği kavram olarak söyleyip gereğini yerine getirmeyen bir pozisyonda olunmamalıdır. Seferberliğe katılmak lazım. Öyle olursa başarılı olur.
 • Alman polis üniformalı Türk faşistler 

  Özellikle Berlin emniyeti içinde görevli Türk kökenli faşist polislerin sayısı son yıllarda artarken, uzmanların uyarılarına rağmen bu polisler hala Kürtlerin gösterilerinde görevlendiriliyor.
 • Haki Karer yoldaşın anısına 

  Kürt Halk ÖNderi Abdullah Öcalan: Kürdistan devriminin Türkiye ve Ortadoğu'daki halk devrimlerinin kilidi olduğuna inanırdı. Onun bu inancı, aslen Kürdistanlı olmadığı halde, onu en erkenden Kürdistan'da mücadele vermeye götürdü.
 • Suriyeliler siyasi araçtır 

  AKP-MHP iktidarı Kürt düşmanlığını bırakıp Suriye’nin Kürt sorununun çözümü temelinde demokratikleşmesi önünde engel olmaktan çıksın, tüm Suriyeliler gönüllü olarak ülkelerine döner.
 • Kürdistan’da KDP ihanetinin kanlı sayfası: Hewlêr katliamı 

  16 Mayıs 1997 günü Hewlêr’de KDP ve MİT ortaklığıyla sanatçılar, gazeteciler, siyasetçiler ve tedavi gören yaralı gerilla ile Güney Kürdistanlı PKK sempatizanları vahşice katledildi.