ANALİZ

Tüm Haberler

 • Suriye’de kaos planı devrede 

  Şam, İran ve Rusya yetkilileri, ağırlıklı olarak Arap nüfusu silahlandırarak, örgütleyerek özerk yönetime karşı harekete geçirmeye çalışıyor. Türkiye için Kürtlerin ve özerk bölgenin tasfiyesi zaten her şeyin önünde geliyor.
 • Abdullah Öcalan: Çeyrek asırdır zindanda 

  Türkiye gibi bir devletin neden böylesine acımasız bir tecrit ve iletişimsizlik uyguladığını kendimize sorduğumuzda, bizi Latin Amerikalılar olarak bir cevap bulmak için kendi tarihimize götürüyor.
 • Akre Cezaevi KDP’nin Guantanamosu’dur 

  Her ülkenin, her iktidarın bir Guantanamosu vardır. Irak’ta Ebu Gureyb, İran’da Evin, Türkiye’de İmralı vb. vardır. KDP’ninki ise Akre cezaevidir. Bu iktidarların cezaevlerindeki uygulamaları toplumu yönetme tarzına dönüşür.
 • Kurdistan’da işgal ve savaşın kapsamı genişliyor 

  Türk faşizmi Kürtlere karşı hem bölge hem de bir dünya koalisyonu yaratarak sonuç almak peşinde. Gelişmeler önümüzdeki haftalarda veya aylarda bölgede sert ve ağır bir saldırı ve savaşın kapıda olduğuna işaret ediyor.
 • Ulusal oruçtan özgürlük hamlesine 25 yıl 

  Eğer biraz yurtseverlik ve demokratlık damarın varsa, o halde 17 Şubat günü sen de Köln’e git! Bu özgürlük ve demokrasi şöleninin dışında kalma! Tarihe tanıklık et ve özgürlük tutumuna katıl!
 • Türk faşizmi kapsamlı bir savaş hazırlığında 

  Türk devleti bir yandan etrafına topladığı çeteleri halkın üzerine saldırtıyor bir yandan da Rusya ve Şam yönetimiyle anlaşarak kapsamlı bir saldırı hazırlığı yapıyor.
 • Seçim arifesinde Bağdat ve Hewlêr’de yeni komplo planları devrede 

  Uluslararası komploya karşı mücadele temelinde özgürlük yürüyüşü sürerken yeni bir komplonun ayağı Ankara, Bağdat ve Hewlêr’de örülmeye çalışılıyor. Örülmeye çalışılan komplo, büyük özgürlük yürüyüşüne karşı mutlak kölelik dayatmasıdır.
 • Kürtler seçimlerde politik iradelerindeki sürekliliği gösterecek 

  Kürtler (seçimlerde) ortaya koydukları irade ile sadece etnik olarak değil; politik olarak da bölgede bir süreklilikte bütün baskı ve zulme rağmen çoğunluk olma iradesi ortaya koymaktadırlar.
 • Özgürlük hamlesinde zirveye doğru 

  17 Şubat'ta Köln şehri Kürt halkı ve dostları ile doldurularak, komplocu güçlere tarihi dersin verilmesi demektir. O halde yerimizde durmayalım, 15 Şubat komplosunun 25’inci yıl dönümünü tarihin en büyük ve anlamlı özgürlük eylemleriyle karşılayalım.
 • Türk ulus devletinin yalan kültürü 

  Türk ulusu ve devleti, din anlayışından felsefe ve sanata, mitolojiden bilime kadar tüm gerçek yalanlarla inşa edilmiş, geleneksel toplumsal zihniyete, onun tarihine tarihsizlik ve kültürsüzlük dayatılmıştır.
 • 21. yüzyıl bir halkın özgürlük tutkusuyla şekillenecek 

  PKK öncülüğünde Kürtler de kendi kaderlerini bir yüzyıl daha başkalarının insafına bırakmayacağını, bunun için ne yapılması gerekiyorsa yapılacağını göstermiştir. 21. yüzyıl PKK’nin yarattığı özgürlük tutkusuyla şekilleneceğe benziyor.
 • ABD’nin Ortadoğu’daki tartışmalı varlığı, olası Rojava senaryoları 

  ABD’nin Irak ve Suriye’den çekilmesi DAİŞ ile mücadelede ciddi sıkıntılar yaratacağı gibi, Ortadoğu’daki psikolojik üstünlüğü İran’a kaptırması anlamına da gelecektir.
 • Dünya Kürtlere kapatılmaya çalışılıyor 

  Türk devleti Ortadoğu’daki çelişkileri ve krizi Kürtleri ortadan kaldırmak için kullanıyor. Erdoğan bir yandan İran cumhurbaşkanını Ankara’da ağırlıyor, ekonomik vb anlaşmalar imzalıyor, bir yandan da İsveç’in NATO’ya girmesini imzalıyor.
 • Faşizmin yenilgi çığlıkları 

  Mücadelenin ulaştığı bu düzey dikkate alındığında, an itibarıyla en önemli meselenin faşizme karşı verilen mücadelenin toplumsallaştırılması olduğu açıktır. Örgütlü halk mücadelesi karşısında faşist devletin darmadağın olacağına tüm dünya tanık olacaktır.
 • Efrîn özgürleşmeyi bekliyor 

  Türk devleti inkarda ve soykırımda deneyimlidir. Ermenileri ve Karadeniz’deki Pontus Rumlarını, Asurileri yok ettiler. Kürtlere karşı da soykırım devam ediyor.
 • Abdullah Öcalan'ın demokratik modernite kuramında anti-faşizm  

  Gerçek bir anti-faşizm nasıl olmalı? - Demokratik modernite paradigmasında "Faşizm nedir?" sorusuyla kapsamlı bir şekilde ilgilenen Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın perspektifinden bir yaklaşım.
 • Gerilladaki fedailik Kurdistan tarihinin zirvesinde 

  Kurdistan tarihinin hiçbir evresinde fedailik bu düzeye çıkmadı. Bu halkın en güzel evlatlarının, Önderlik gerçeğinin içinde kavrularak ulaştıkları düzeydir.
 • Türk faşizmi Kurdistan ve halkları tehdit ediyor 

  Türkiye’nin Doğu- Kuzey Suriye’de yaptıklarının Gazze’den ne farkı var? Gazze için İsrail’i suçlayanlar, sorunu uluslararası kurumlara götürenler Kürtler söz konusu olduğunda suskunluğa gömülüyor.
 • Devrimci operasyonlar gerillanın cevabıdır 

  Gerilla, yeniden yapılanma temelinde yaşadığı değişim ve dönüşümden ve savaş tecrübesinden sonra mevsimin eylem kabiliyeti üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı başardı.
 • Özgür yaşam bilinci 

  Kurdistan’da ve Ortadoğu’da kapitalist modernite güçleri ve bölgenin statükocu güçleri mazlum halklara karşı soykırım savaşlarını yürütürlerken ‘barış’ diye bir kavram, süreci anlamak açısından yeterli olabilir mi?
 • Almanya için işler iyi gitmiyor: Bu yolun sonu AfD’ye mi çıkacak? 

  Almanya’da korumacı politikanın geri dönüştü, dünya ticaretinin bölgeselleşmesi, enerji maliyetlerinin çökmesi endüstriyi vurdu. Çiftçiler, işçiler eylemde. Bu öykünün sonu Hollanda seçimlerindeki aşırı sağcıların zaferini hatırlatıyor.
 • DAİŞ niçin Süleymani anmasına saldırdı? 

  Türbeyi ziyaret eden kitlelere saldırı, bir anlamda Kasım Süleymani’ye yapılan bir saldırı olarak görülebilir. Bu da herhalde “savaşı tüm Ortadoğu’ya yay, Kasım Süleymani gibi Ortadoğu’da savaş” mesajını içinde taşıyordur.
 • 2024 daha büyük direniş ve zafer yılı olsun 

  Çok açık ki Kurdistan Özgürlük Gerillasının performansı, 2024 yılı boyunca da gelişerek ve derinleşerek sürecektir. İşgalci-faşist sürülere ezici darbeler vurarak Küresel Özgürlük Kampanyası’na öncülük edecektir.
 • Direniş kazandırıyor! 

  Tecridi kıran, faşizmi yıkan, Kurdistan’ı özgür, Türkiye’yi ve Ortadoğu’yu demokratik hale getiren bir sonucu 2024 yılında mutlaka yaratacağız. Daha güçlü savaşacağız ve daha büyük kazanacağız.
 • Irak’taki seçimler, dersler ve çözümler 

  Halkımızın Irak seçimlerinde ortaya koyduğu tutum, Kürtler aleyhine şovenist Arap, faşist Türk ve ilkel milliyetçi Kürt siyaset ve zihniyetini yürüten bütün güçlere açık ve net bir mesaj vermiştir.