ANALİZ

Tüm Haberler

 • Gurur veren cezalar 

  Bizce Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ ve arkadaşlarının aldığı cezalar üzüntü değil, gurur veren cezalardır. Faşist-soykırımcı zihniyet ve siyasete karşı mücadele edildiğinin ve asla teslim olunmadığının kanıtlarıdır.
 • Yönetim biçimi olarak komplo ve kumpaslar 

  Erdoğan ve Bahçeli yönetimi yıllardır Kürtlere karşı aralıksız bir savaş yürütüyor. Güney Kurdistan’a bu günlerde saldırılarını yoğunlaştırdı. Buna paralel olarak Kobanî gibi kumpas davalarıyla da legal Kürt siyasi hareketini çökertmek istiyorlar.
 • Ortadoğu, "Kalkınma yolu" ve Lawrence'ler 

  124 yıl sonra Irak, yine bir yol projesi ile farklı bir döneme girerken, bölgede pay kapma yarışında olan emperyal güçlerin ‘Lawrence'leri’ ise kolları sıvamış durumda.
 • Topyekün eylem zamanı 

  Kıyameti koparmak lazım! Gerçek durum işte böyledir ve gerçekten de her yerde kıyameti koparmak gerekir. Artık durulamaz ve bu duruma razı gelinemez. Gün mücadele günüdür, İmralı baskı ve hile sistemini paramparça etme günüdür.
 • Ortadoğu’da su sorunu 

  Eğer şimdiden gerekli tedbirler alınmazsa daha şimdiden su sorunun bir süre sonra Ortadoğu’da açık çatışmalara, yoğun göç hareketlerine hatta savaşlara neden olacağını ön görebiliriz.
 • Seçimler, Başûr’un geleceği ve yeni gelişmeler 

  Başûrê Kurdistan’da 2 yıldır yapılması planlanan seçimler ertelendi. Bölgenin kazanımları pazarlığa açılırken, yaşananlar yeni gelişmelerin de habercisi.
 • CHP tarihi fırsatı kaçırmamalı 

  Erdoğan gündemi değiştirerek, dört yıl daha kazanarak toplumun başına bela olmayı sürdürmek istiyor. CHP buna alet olmamalı. Olursa yakaladığı tarihi fırsatı kaçırmış olur. Erdoğan ve şürekasının artık Türkiye’ye vereceği bir şeyi kalmamış.
 • Barzani’nin Tahran ziyareti ve Irak’a yansımaları 

  Başûrê Kurdistan’da parlamento seçimlerinin ertelenmesi için çalmadık kapı bırakmayan KDP, İran’da da temaslarda bulundu. Tahran’da daha pazarlık masası kaldırılmadan Bağdat’ta kimi gelişmeler yaşandı.
 • Savaş yolu projesi 

  “Kalkınma Yolu Projesi” öngörüldüğü biçimiyle Güney Kurdistan’ı kuşatmaktadır...Söz konusu projeye “Kalkınma Yolu Projesi” adı yerine, “İşgal ve Savaş Yolu Projesi” adını takmak daha doğru ve anlaşılır olmaktadır.
 • KDP neden seçimlere girmiyor? 

  KDP’nin belirlenen şartlarda seçimlere girmesi 30 yıl aradan sonra Başûrê Kurdistan’da iktidarı kaybetmesi anlamına geliyor. Yeni dönemde sadece ikinci parti olma durumunu değil, YNK ile aynı dengeyi sağlayabilecek bir pozisyona gelmeye dahi uzak duruyor.
 • “Yeni Türk siyaseti” nereye kapı aralıyor? 

  Erdoğan, yıllardır partisinin ortağı olan ve giderek güçsüzleşen MHP’den çok yeni işgal saldırılarında “muhalefet” tabanından da destek alacak ve yine onlar üzerinden batının da desteğini alabileceği bir partner arıyor.
 • Seçimler için son çare: Peşmergeleri öldürtmek ! 

  Türk devleti ve KDP her gün yeni bir provokasyon peşinde. Şimdi de de Başûr'daki seçimleri erteletmek için KDP kendine bağlı bazı güçleri çatışma alanına sürerek öldürttürüp "savaştayız" diyerek seçimleri erteletmeyi planlıyor.
 • Ankara'nın savaş planları Bağdat ve Hewlêr kapılarında nasıl yankılanıyor? 

  Türk devletinin Kürdistan’da gerçekleştireceği yeni işgal operasyonları kapsamında Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak ziyareti sonrası bölgede başlayan hareketlilik beraberinde farklı gelişmelere yol açıyor.
 • Özgür basın susturulamaz 

  Özgür basın emekçileri, söz konusu saldırılar nedeniyle en küçük bir moral düşüklüğünü asla yaşamasın. Tersine faşizme karşı mücadelede oynadığı rolü görerek, her zaman daha moralli ve coşkulu olsun. Özgür basının susturulamayacağını her zaman haykırsın.
 • ‘İhtiyaç duyulan tek şey, gerçek emekçi eliyle toprağın buluşmasıdır’ 

  İhtiyaç duyulan tek şey, gerçek emekçi eliyle toprağın buluşmasıdır; buna fırsat yaratacak toplumsal zihniyet devriminin gerçekleştirilmesidir; toplumsal ahlâk ve politikanın tekrar temel dokular, organlar olarak işlevine kavuşmasıdır.
 • Özgürlük için yola devam… 

  Geçmişte bugün yaptıklarının kat be kat fazlasını yaptılar, yaktılar, yıktılar, bombaladılar, katlettiler ama nafile… Mazlum Doğan’dan Gurbetelli Ersözler’den gelen Özgür Basın geleneği engellenemez, yok edilemez.
 • ‘Burjuvazi ve bürokrasi, benim paradigmamda kanser rolündedir’ 

  Ezilen ve sömürülen tüm alt sınıflar, iktidar ve devlet zoru ve hegemonik ideolojileriyle ortaya çıkarılmışlardır. Bu koşullar altında gerçekleştirilen köleliği, serfliği ve işçiliği ancak mahkûm edebiliriz.
 • Abdullah Öcalan: Sosyalist toplum kapitalizmin panzehiridir 

  Sosyalizmi geleceğe ilişkin bir proje olarak görmek yerine anlık özgürleştiren, eşitliği ve adaleti gözeten, estetik değeri olan ahlaki ve politik bir yaşam tarzı olarak hakikatleştirmek gerekir. Sosyalizm hakikati ifade eden bilinçli bir yaşam tarzıdır.
 • Erdoğan’ın sonu belli, son çaresi... 

  Erdoğan rejimi için yeni bir işgal saldırısı başlatmak temel bir çare olarak görünüyor. Rejimin kaderi bu savaşa bağlı. Gerillanın karşılık veremeyeceği hiçbir savaş tarzı kalmadı. Türk ordusu, ağır kayıplar verecektir.
 • Erdoğan’ın Irak ziyareti ve savaş arayışları  

  Kurdistan Özgürlük Hareketi’ne karşı olası işgal girişimlerine ortak arayan AKP-MHP hükümeti, Irak hükümetini de ekonomik proje ile yanında saf tutmaya zorluyor. Erdoğan olası işgal saldırısı onayını almak için Irak'tan sonra ABD’ye gitmeyi de planlıyor.
 • Van ve Şırnak direniş ruhu 

  Van ve Şırnak Direniş ruhunu ve bilincini kuşanıp, her zaman ve her yerde cesaret ve fedakârlıkla direniş içinde olmak gerekir. Doğru ve onurlu tek yurtsever duruş ve tutum budur.
 • Erdoğan kurtuluşunu savaşta arıyor 

  Erdoğan seçimin muhasebesini yapacağız dediği konuşmasında bile Kürtlere saldıracağını, Irak ve Suriye’deki Kürtleri ezeceğini ilan ediyor. Bunun için ABD, Rusya, İran ve Irak dahil birçok güç ve devletle bitmeyen pazarlıklar yapıyor.
 • Erdoğan’ın çıkmazları 

  AKP’nin Türkiye’nin herhangi bir sorununu çözme gücü ve yeteneği kalmamıştır. Erdoğan için de iktidar demek her şey demektir. Bu açıdan gündemi baskılamak, muhalefeti susturmak ve etkisizleştirmek için savaşı tırmandıracaktır.
 • Özgür Özel CHP’si gerçekten demokrat olabilecek mi? 

  Özgür Özel CHP’si kuruluştaki dar milliyetçi cumhuriyet ilkelerini mi esas alacak, yoksa gerçekten herkesi kucaklayan bir demokratik parti haline mi gelecek? Bu sorunun cevabı CHP için önemli olduğu gibi, tüm Türkiye için de çok önemlidir.
 • Kürt kahramanlığı 

  Böyle bir kahramanlık çizgisine ulaşan bir halk asla yenilmez ve özgürlüğünü mutlaka kazanır. Kendi içinden kahramanlar yaratmayı başaran bir halk her zaman muzaffer olur.