ANALİZ

Tüm Haberler

 • Propaganda ve aydınlatma kampanyası durmamalı 

  Kürt halkı ve demokrasi güçleri de bıkmadan usanmadan iç ve dış kamuoyunu aydınlatmalıdır. Diplomasi ve propaganda çalışmaları bir seferberlik havasında yürütülmelidir. Esas olarak halklara, demokrasi güçlerine ulaşılmalı.
 • Amed’in Avinar’ı ve Botan’ın Ruken’i 

  YJA-Star’ın değerli bu iki komutan ve savaşçısını gerçekten doğru anlamak ve de anmak gerekir. Onlar, işlerin lafzıyla değil, her zaman özleriyle ilgilenerek özgür yaşamı devrimci mücadele içinde yaratanlardır. Zilan’laşan kadının gerçek gücünü ortaya koy
 • Ortadoğu’da zihniyet inşası 

  Ortadoğu'da, özgürlüğün ve demokrasinin yeniden anlam kazandığı bir dönemi karşılıyoruz. Kürt Özgürlük Hareketi öncülüğünde, tarihsel-toplumsal direniş kültürünün yeniden doğuşuna tanıklık ediyoruz.
 • Umut gençlikte 

  Ortadoğu Gençlik Konferansı, kapitalist modernite liberalizminin dört saldırı oku olan milliyetçiliğe, dinciliğe, cinsiyetçiliğe ve pozitif bilimciliğe karşı mücadele edeceğini açıkça deklere etmiştir.
 • Önder Apo’yu anlamak 

  Önder Apo, halkının özgürlüğü için politika yapmayı varoluş nedeni haline getirirken doğru söz ve pratik onun amentüsüdür. Zzorluklara bireysel zaaflarının penceresinden değil, halkının özgürlük ve kurtuluş penceresinden bakıp umutla katlanır.
 • Hakkâri’de açık sömürgecilik 

  Hakkâri’de görülen manzaralar açık bir sömürge manzarası. Kurdistan’daki sömürgeciliği artık gizleyemiyorlar. Belediye oradaki halkın belediyesi, halk seçimini yapmış ama “ben senin seçtiklerini kabul etmiyorum. Zorum, gücüm var, el koyuyorum” diyorlar.
 • Haziran ayı ve küresel özgürlük hamlesi 

  Belli ki 21. atılım yılında da Kürdistan Özgürlük Gerillası Medya Savunma Alanlarını faşizme mezar etmeyi sürdürecektir. Bunun etrafında gelişecek halk direnişi de Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü tüm kamuoyuna çok daha etkili olarak dayatacaktır.
 • Türk devletinin seçim tehditleri 

  Özerk yönetim ve partiler bu düşmanlığı ve saldırıları dünya halklarına anlatmalıdırlar. Atak bir diplomasi ve propaganda kampanyasına ihtiyaç var. Halkı harekete geçirip sandığa götürmek ve bu saldırganlığa karşı bir direniş içine çekmek gerekiyor.
 • Kuzey ve Doğu Suriye seçimleri demokrasi şölenine çevrilmeli 

  Doğu ve Kuzey Suriye’deki seçimlerde katılım ne kadar güçlü olursa temsil düzeyi ve meşruiyet de o kadar güçlü olur. Seçimler demokrasi şölenine çevrilmeli.
 • Küresel özgürlük hamlesini büyütme ihtiyacı 

  Elbette İmralı’da bir rehine sistemi var, İmralı bir tecrit, işkence ve soykırım sistemi. Bu temelde sorun ideolojik ve politiktir. Bu bakımdan her türlü siyasi eylemle birlikte hukuk mücadelesini de önemsemek ve daha da geliştirmek gerekli.
 • Kürt halkının kaderini işbirlikçiliğe karşı duruşu belirleyecek 

  Öz değerlerimizi, dilimizi, kaynaklarımızı ve yaşamımızı KDP ve diğer ihanetçilerden korumamız varoluş sebebimiz olacaktır. Kurdistan’ın dört bir tarafında büyük bir irade savaşı sürerken hiç kimse buna kayıtsız kalmamalı ve üzerine düşeni yapmalıdır.
 • Gurur veren cezalar 

  Bizce Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ ve arkadaşlarının aldığı cezalar üzüntü değil, gurur veren cezalardır. Faşist-soykırımcı zihniyet ve siyasete karşı mücadele edildiğinin ve asla teslim olunmadığının kanıtlarıdır.
 • Yönetim biçimi olarak komplo ve kumpaslar 

  Erdoğan ve Bahçeli yönetimi yıllardır Kürtlere karşı aralıksız bir savaş yürütüyor. Güney Kurdistan’a bu günlerde saldırılarını yoğunlaştırdı. Buna paralel olarak Kobanî gibi kumpas davalarıyla da legal Kürt siyasi hareketini çökertmek istiyorlar.
 • Ortadoğu, "Kalkınma yolu" ve Lawrence'ler 

  124 yıl sonra Irak, yine bir yol projesi ile farklı bir döneme girerken, bölgede pay kapma yarışında olan emperyal güçlerin ‘Lawrence'leri’ ise kolları sıvamış durumda.
 • Topyekün eylem zamanı 

  Kıyameti koparmak lazım! Gerçek durum işte böyledir ve gerçekten de her yerde kıyameti koparmak gerekir. Artık durulamaz ve bu duruma razı gelinemez. Gün mücadele günüdür, İmralı baskı ve hile sistemini paramparça etme günüdür.
 • Ortadoğu’da su sorunu 

  Eğer şimdiden gerekli tedbirler alınmazsa daha şimdiden su sorunun bir süre sonra Ortadoğu’da açık çatışmalara, yoğun göç hareketlerine hatta savaşlara neden olacağını ön görebiliriz.
 • Seçimler, Başûr’un geleceği ve yeni gelişmeler 

  Başûrê Kurdistan’da 2 yıldır yapılması planlanan seçimler ertelendi. Bölgenin kazanımları pazarlığa açılırken, yaşananlar yeni gelişmelerin de habercisi.
 • CHP tarihi fırsatı kaçırmamalı 

  Erdoğan gündemi değiştirerek, dört yıl daha kazanarak toplumun başına bela olmayı sürdürmek istiyor. CHP buna alet olmamalı. Olursa yakaladığı tarihi fırsatı kaçırmış olur. Erdoğan ve şürekasının artık Türkiye’ye vereceği bir şeyi kalmamış.
 • Barzani’nin Tahran ziyareti ve Irak’a yansımaları 

  Başûrê Kurdistan’da parlamento seçimlerinin ertelenmesi için çalmadık kapı bırakmayan KDP, İran’da da temaslarda bulundu. Tahran’da daha pazarlık masası kaldırılmadan Bağdat’ta kimi gelişmeler yaşandı.
 • Savaş yolu projesi 

  “Kalkınma Yolu Projesi” öngörüldüğü biçimiyle Güney Kurdistan’ı kuşatmaktadır...Söz konusu projeye “Kalkınma Yolu Projesi” adı yerine, “İşgal ve Savaş Yolu Projesi” adını takmak daha doğru ve anlaşılır olmaktadır.
 • KDP neden seçimlere girmiyor? 

  KDP’nin belirlenen şartlarda seçimlere girmesi 30 yıl aradan sonra Başûrê Kurdistan’da iktidarı kaybetmesi anlamına geliyor. Yeni dönemde sadece ikinci parti olma durumunu değil, YNK ile aynı dengeyi sağlayabilecek bir pozisyona gelmeye dahi uzak duruyor.
 • “Yeni Türk siyaseti” nereye kapı aralıyor? 

  Erdoğan, yıllardır partisinin ortağı olan ve giderek güçsüzleşen MHP’den çok yeni işgal saldırılarında “muhalefet” tabanından da destek alacak ve yine onlar üzerinden batının da desteğini alabileceği bir partner arıyor.
 • Seçimler için son çare: Peşmergeleri öldürtmek ! 

  Türk devleti ve KDP her gün yeni bir provokasyon peşinde. Şimdi de de Başûr'daki seçimleri erteletmek için KDP kendine bağlı bazı güçleri çatışma alanına sürerek öldürttürüp "savaştayız" diyerek seçimleri erteletmeyi planlıyor.
 • Ankara'nın savaş planları Bağdat ve Hewlêr kapılarında nasıl yankılanıyor? 

  Türk devletinin Kürdistan’da gerçekleştireceği yeni işgal operasyonları kapsamında Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak ziyareti sonrası bölgede başlayan hareketlilik beraberinde farklı gelişmelere yol açıyor.
 • Özgür basın susturulamaz 

  Özgür basın emekçileri, söz konusu saldırılar nedeniyle en küçük bir moral düşüklüğünü asla yaşamasın. Tersine faşizme karşı mücadelede oynadığı rolü görerek, her zaman daha moralli ve coşkulu olsun. Özgür basının susturulamayacağını her zaman haykırsın.