Londra’da bir Kürt çocuk öldürüldü, yüzlerce kişi polis merkezine yürüdü

Kuzey Londra’da 17 yaşındaki Kürt bir gencin bıçaklanarak öldürülmesi ardından yüzlerce kişi Tottenham Polis Merkezi’ne yürüyerek, “önlem almayan” devleti protesto etti.

Kuzey Londra’nın Tottehnam bölgesinde 17 yaşındaki Ali Baygören adlı genç evinden çıkarken bıçaklanarak öldürüldü.

Ailesinin verdiği bilgilere göre Ali Baygören’in öldürülmesi ile ilgili iki kişi polis tarafından gözaltına alındı.

Son zamanlarda özellikle Kürdistan ve Türkiyeli göçmenlerin yoğun yaşadığı Kuzey Londra bölgesinde çeteler tarafından bir çok cinayet işlendi.

Bu cinayetlerin önü alınamazken çocuk yaştaki Ali Baygören’in öldürülmesi adeta infiale yol açtı.

Cinayetin ardından Tottehnam Stadyumu karşısında bir araya gelen ve aralarında Britanya Alevi Federasyonu, Cemevi, Kürt Halk Meclisi, Gik-Der ve yöresel derneklerin yönetici ve üyelerinin olduğu yüzlerce kişi önce burada bir açıklama yaptı.

BAF eski Başkanı İsrafil Erbli, çetelere karşı birlik olunması gerektiğini belirterek, polis ve devletten bir şey beklemek yerine örgütlenerek bu çetelerin önüne geçilebileceğini ifade etti. 

Ardından da olay yerinden Tottehnam Polis Karakolu’da doğru yürüyüş gerçekleştirildi.

Protesto alkışları ile yürüyüşe geçen kitle “Çetelere karşı omuz omuza”, “Çete cinayetlerine son” şeklinde sloganlar attı. 

Karakol önüne gelen kitle adına Gik-Der Sözcüsü İbrahim Avcil bir konuşma yaparak, özellikle göçmenlerin yaşadığı bölgelerde yaşanan çete olaylarına karşı İngiliz polisinin hiçbir şekilde ciddi ve etkili bir çalışma yürütmediğini söyledi.

Avcil, bir çok defa özellikle çeteler ile ilgili polisi uyardıklarını ve kaygılarını dile getirdiklerini söyleyerek, “Ancak polis hiçbir çağrımızı duymadı. Dolayısı ile bugün Ali’nin katili bu polis ve bu devlettir. Çetelere önlem alamayan devlet Ali’nin katilidir. Hiçbir çeteyle ilişkisi olmayan çocuklarımızı çetelerin kurbanı oluyor. Bu çetelere karşı artık ayağa kalkma zamanıdır. Buna karşı duyarsız kalmayacağız. Eğer polis önlem almıyorsa artık kendi önlemimizi öz savunmamızı alma vakti gelmiştir” diye kaydetti.

Avcil, Demokratik Güç Birliği olarak çetelere karşı bir direniş içerisinde olacaklarını ifade ederek, yapacakları eylem ve etkinliklere herkesin katılmasını istedi.