Joe Biden: El Zewahiri öldürüldü

ABD Başkanı Joe Biden, El Kaide şefi Ayman El Zewahiri’nin Kabil’de dron saldırısında öldürüldüğünü açıkladı.

ABD Başkanı Biden, pazartesi akşamı yaptığı açıklamada Mısır kökenli Ayman El Zewahiri’nin cumartesiyi pazara bağlayan gece Kabil’de düzenlenen dron saldırısında öldürüldüğünü bildirdi.

Dron saldırısının kendi talimatıyla gerçekleştiğini belirten Joe Biden, “Adalet yerini buldu ve bu terörist yönetici artık yok” dedi.

Ayman El Zewahiri, ABD’nin dünyada en fazla aradığı kişilerden biriydi.  Başına 25 milyon dolar ödül konulmuştu.

Zewahiri, Usama Bin Ladin’in Pakistan’da ABD tarafından öldürülmesinden sonra 2011’de El Kaide’nin başına geçmişti. Zewahiri, ABD tarafından 3 bini aşkın kişinin öldüğü 11 Eylül saldırılarının beyinlerinden biri olarak değerlendiriliyordu.

Amerikalı yetkililere göre, Zewahiri’nin birçok kez ve uzun süre boyunca balkonuna çıkarken tespit edildiği ve sonunda vuruldu.  

ABD’li yetkililer Zewahiri’nin Kabil’de bulunmasının, Taliban ile 2020’de Doha’da yapılan anlaşmaların da “açık ihlali” olduğunu belirtiyor. ABD ile Taliban arasındaki anlaşma, El Kaide’nin Afganistan topraklarında barındırılmamasını da içeriyordu. Bu anlaşmadan sonra Taliban, Ağustos 2021’de iktidarı ele geçirmişti.