Endonezya’da kedi ve köpek eti satışına karşı kampanya güçleniyor

Dünyada hala köpek ve kedi eti satışına izin veren az sayıdaki ülkeden biri olan Endonezya’da polis bir mezbahaya giden 200’den fazla köpeği taşıyan bir kamyonu durdurdu.

Endonezya’da köpek ve kedi eti satışına karşı yürütülen bir kampanya giderek güç kazanıyor.

Yetkililer, Endonezya polisinin mezbahaya giden 200'den fazla köpeği taşıyan bir kamyonu durdurduğunu duyurdu. Bu operasyon, köpek etinin tüketilmesine karşı çıkan kampanyacıların yeni bir zaferi oldu.

Yapılan açıklamaya göre hala canlı olan köpekleri taşıyan kamyon 6 Ocak Cumartesi akşamı büyük Cava adasındaki Semarang şehrinde durduruldu.

Beş kişi gözaltına alınırken, hayvanları koruma yönetmeliği uyarınca beş yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacaklar.

Yerel polis şefi Irwan Anwar "Geçen ay bilgi edindik ancak 226 köpeğin naklini bu akşam (Cumartesi) engelleyebildik" dedi.

Endonezya, dünyada hala köpek ve kedi eti satışına izin veren az sayıdaki ülkeden biri durumunda. Ancak Semarang da dahil olmak üzere bazı şehirlerin birkaç yıldır bu ticarete yerel yasaklar getirmesiyle uygulamaya karşı yürütülen kampanya giderek güç kazanıyor.

Polis soruşturmasının ilk bulgularına göre, köpekler yakındaki Surakarta şehrine doğru yola çıkmışlardı ve burada kesilip etleri Batı Cava'da tüketilmek üzere satılacaktı. Hayvan hakları aktivistleri, köpek eti ticaretini aralık ayında polise bildirdiklerini ancak o zamandan beri operasyona ilişkin bilgi alamadıklarını ifade etti.

Endonezya'da köpek ve kedi eti satışının tamamen yasaklanması için kampanya yürüten Animals Hope Shelter Indonesia derneğinden Christian Yosua Pale, "İlk olarak 23 Aralık'ta bilgi aldım (...) İki hafta önce gözetimimden kaçmayı başardılar" dedi. Pale, "Köpekler de kediler gibi çiftlik hayvanı değildir ve insan tüketimi için kullanılmamalıdır" diye ekledi.

Geçtiğimiz yıl, Sulawesi adasında çeşitli hayvanların satıldığı ünlü Tomohon pazarı, birkaç yıldır acımasız kesim yöntemlerini kınayan bir hayvan hakları grubunun baskısıyla köpek ve kedi eti satışına son verdi.