Euro Bölgesi'nde enflasyon aralık ayında yeniden yükseldi

Eurostat'ın yayınladığı verilere göre, tek para biriminin kullanıldığı Euro bölgesinde enflasyon Aralık ayında, Kasım ayındaki yüzde 2.4'lük artışın ardından yıllık bazda yüzde 2.9'a yükseldi.

Euro bölgesinde enflasyon aralık ayında yeniden yükselişe geçerek uzun bir düşüş dönemini geride bıraktı. 

Açıklanan veriler Ukrayna'daki savaşın gaz ve petrol fiyatları üzerindeki etkilerinin hissedildiği Ekim 2022'de görülen yüzde 10,6'lık zirveden uzakta olsa da, enflasyonun Avrupa Merkez Bankası (ECB)'nin belirlediği yüzde 2'lik hedeften bir kez daha uzaklaştığına dikkat çekiyor.

Enflasyondaki toparlanmanın, aralık ayında enerji fiyatlarındaki daha küçük bir düşüşle bağlantılı olduğu belirtiliyor. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,7 daha düşük olan enerji fiyatları, kasım ayında yüzde 11,5 oranında düşmüştü.

Gıda fiyatlarındaki artışın aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 6.9'dan yüzde 6.1'e gerilediği ifade edilirken, çekirdek enflasyon (enerji ve gıda fiyatlarından arındırılmış enflasyon) yüzde 3.6'dan yüzde 3.4'e geriledi. Hizmet fiyatlarındaki artış yıllık bazda yüzde 4'te sabit kalırken, sanayi malları fiyatlarındaki artış bir önceki aya göre 0,4 puan azalarak yüzde 2,5'e geriledi.

Cuma günü yayınlanan veriler, yüksek hayat pahalılığının özellikle artan gıda ve yakıt fiyatlarından etkilenen Avrupalılar üzerinde hala ağır bir yük oluşturduğunu gösteriyor. Ancak, analistlere göre, bu veriler, fiyatlarda daha fazla yavaşlama ve ECB'nin faiz oranlarında bir indirim bekleyenlerin tahminlerini değiştirmiyor.

ING Bank ekonomisti Bert Colijn, toparlanmanın enerji fiyatlarındaki düşüşle açıklanabilir olduğunu belirterek, faiz indirim beklentilerini ortadan kaldırmaması gerektiğini ifade etti. 

Capital Economics'ten Jack Allen-Reynolds ise enflasyondaki hızlanmanın ECB'nin para politikasını değiştirmeyeceğini düşünüyor ve ilk faiz indiriminin Nisan ayında veya civarında olabileceğini belirtiyor. 

ECB, enflasyonu kontrol altında tutmak amacıyla kredi talebini sınırlayarak ekonomiyi soğutmaya çalışıyor.