İHD: Yarısı çocuk 44 kişi asker ve polis araçlarıyla katledildi

İHD, son 15 yılda zırhlı araç ile asker ve polislerin kullandığı araçların çarpmasıyla sonucu 21’si çocuk toplam 44 kişinin katledildiğini açıkladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi, Kurdistan’da asker ve polislerin kullandığı araçlar ile zırhlı araçların çarpması sonucu yaşanan ölümlere dair raporunu açıkladı. Raporda, Colemêrg'in Gever (Yüksekova) ilçesinde 7 Haziran'da uzman çavuşun kullandığı aracın çarpması sonucu 5 yaşındaki Erdem Aşkan'ın yaşamını yitirdiğine dikkat çekildi. 

İHD’nin 2019 yılının Temmuz ayında yayımladığı “Zırhlı Araç Çarpması Sonucu Meydana Gelen Yaşam Hakkı İhlalleri Araştırma Raporu”na işaret edilen açıklamada, söz konusu raporun yaşanan yeni ölüm ve yaralanmalarla güncellendiği belirtildi.

'21'i ÇOCUK 44 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ'

Açıklamada, “Son olarak Erdem’in yaşamını yitirmesi ile birlikte; 7 Haziran 2023 tarihi itibari ile Kürt kentlerinin son 15 yılında meydana gelen zırhlı araç ve kolluk hâkimiyetindeki araçların karıştığı 82 çarpma olayında 21’i çocuk 44 yurttaş yaşamını yitirirken, 23’ü çocuk 94 yurttaş da yaralanmıştır" denildi.

Yaşanan ölümlerin Kürt meselesinden bağımsız olmadığına dikkat çekilen raporda, “Kürt kentlerinde, Kürt meselesi ile bağlantılı şiddet ve çatışmaların yoğun gerçekleştiği yaşam alanlarında sınırsız sayıda bulundurulan, sürekli devriye halindeki zırhlı askeri araçların kuralsız kullanımı nedeni ile çarpmalar yaygın bir hal almıştır ve yaşam hakkı ihlaline sebep olmaya devam etmektedir” diye kaydedildi.

Raporda, yapılması gerekenler şöyle sıralandı:

"* Bilimsel raporlarla sosyal yaşam alanlarında kullanılmasının uygun olmadığı tespit edilmiş olan zırhlı araçların yaşam alanlarından çıkarılmasını,

* Bölgede görev yapan kolluk görevlilerinin yurttaşların yaşam hakkını tehlikeye sokacak şekilde özensizce araç kullanımı sonucunda yaşanan ihlallere karşı caydırıcı tedbirlerin alınmasını,

* Cezasızlık politikası nedeni ile ölüme ve yaralanmalara yol açan eylemlerin failleri olan kolluk görevlileri hakkında etkin bir biçimde adli ve idari soruşturmaların yürütülmesini talep ediyoruz.”