'Hasta tutsak Emen'in tedavisi engelleniyor

Birçok tutsağın ağız içi arama nedeniyle hastaneye sevklerinin yapılmadığı, Habil Emen’in tedavisinin de engellendiği belirtildi.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri, 456'ncı kez İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde bir araya geldi. Yeşil Sol Parti Colemêrg Milletvekili Vezir Coşkun Parlak'ın yanı sıra çok sayıda kişi eyleme katıldı.

 İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, cezaevlerinde yaşanan sorunlara dair konuştu.

 'BİRÇOK HASTALIKLA MÜCADELE EDİYOR'

Ağız içi aramalar nedeniyle tutsakların hastanelere gidemediklerini belirten Çevirmen, Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutsak Habil Emen’in durumuna dikkat çekti. Çevirmen, “Uzun yıllardır cezaevinde olması nedeniyle birçok hastalıkla mücadele eden Emen, 3 yılı aşkın bir süredir Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor. Belinde platinler bulunmakta ve belinde ağrıların devam etmesi, rahatsızlığının tekrar nüks etmesi sebebiyle kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Uzun bir süre pandemi nedeniyle hastaneye gidememiştir. Hastane sevkleri başladığında ise bazen hiçbir gerekçe gösterilmeden revirden yapılan hastane sevkleri iptal edilmiştir” diye konuştu.

 'TEDAVİSİ ENGELLENİYOR'

Emen’in çabalar üzerine 17 Ekim 2022’de hastaneye gittiğini ve burada ameliyat kararı verildiğini aktaran Çevirmen, hastane kararı olmasına rağmen 19 Mayıs 2023 tarihindeki hastane sevkinde ağız içi arama nedeniyle sevkin gerçekleşmediğini kaydetti. Çevirmen, “Yine idrar yollarındaki tıkanıklık nedeniyle 11 Mayıs 2022 tarihinde üroloji uzmanı doktor tarafından ameliyat önerilmiş ancak belirttiği nedenlerden dolayı bir yıl önce olması gereken ameliyatı yapılamamıştır. Bu hapishanede hastaneye sevklerin keyfi iptal edilmesi, hastaneye sevklerin uzun zamana yayılması ve rencide edici arama nedeniyle hastalıkları ağırlaşarak devam etmektedir” diye belirtti.

Emen’in acil olarak tedavi edilmesi gerektiğine vurgu yapan Çevirmen, şunları söyledi: “Neredeyse tüm hapishanelerde sağlık hakkını engelleyen, insanlık onurunu rencide eden ağız içi aramaların iptal edilmesini, kelepçeli muayene dayatmalarının ortadan kaldırılmasını ve tüm hasta mahpusların tedavi haklarının kesintisiz bir şekilde sağlanmasını talep ediyoruz.”