PKK’li ve PAJK’lı tutsaklar: Seçimlerden sonra direnişimizi yeni bir evreye taşıyacağız

Açlık grevini seçim sonrasına kadar uzatıklarını belirten PKK’li ve PAJK’lı tutsaklar, "Gün Önder Apo etrafında kenetlenme günüdür. Gün Önderliğimizin fiziki özgürlüğü temelinde halkımızın özgürlüğünü kazanma günüdür" dedi.

Zindanlardaki PKK ve PAJK’lı tutsaklar adına Deniz Kaya açıklama yaptı.

Tutsakların açıklaması şöyle:

AKP-MHP faşist iktidarının Kürt Soykırımını sonuca götürme politikalarına karşı küresel çapta başlatılan 'Önder Apo’ya Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm’ kampanyasına halk ve hareket olarak hamle düzeyinde katılım kararı alındı ve bu durum kamuoyuna deklare edildi. Biz de zindanlarda bulunan PKK’li ve PAJK’lı tutsaklar olarak bu karar çerçevesinde Partimizin kuruluş günü olan 27 Kasım’da dönüşümlü açlık grevi eylemi ile sürece katılım sağladık. Önderliğimizin İmralı Direnişinden, kahraman gerillamızın gerçekleştirdiği başarılı devrimci operasyonlardan, ailelerimizin başlatmış oldukları ‘Adalet Nöbeti’ eylemlerinden ve halkımızın her yerde geliştirdiği direnişten aldığımız moral ve güçle eylemimizi büyük bir kararlılıkla yürütmekteyiz.

 İçinden geçtiğimiz sürecin büyük riskler taşıdığı kadar başarı için imkan ve olanakların da fazlasıyla ortaya çıktığı bir süreç olduğunun bilincindeyiz. Birinci Dünya Savaşı'nın Kürt soykırımı temelinde TC’nin kuruluşuyla sonuçlandığını, İkinci Dünya Savaşı'nın yine Kürt soykırımı temelinde İran ulus devletini ortaya çıkardığını ve Üçüncü Dünya Savaşı'nın da Kürt soykırımı temelinde sonuca götürülmek istendiğini yaşananlardan rahatlıkla görüyoruz. Ancak bu sefer Önder Apo’nun büyük düşünce gücü ve insanlığın geleceği adına geliştirdiği ‘Demokratik, Ekolojik, Kadın Özgürlükçü’ paradigması etrafında örgütlenmiş ve özgürlüğüne kilitlenmiş bir halk gerçekliği var. 50 yıllık Önderlik, şehitler ve PKK direnişinin yarattığı büyük bir tecrübe ve birikim var. Uluslararası düzeyde Önder Apo’nun düşünceleri hızla yayılmakta, sahiplenilmekte ve Önder Apo Evrensel Önderlik haline gelmiş bulunmaktadır. Bu büyük ideolojik güç etrafında fedai çizgide kenetlenmiş gerilla ve halk gerçekliğimiz var. Tüm bunlar soykırımcı TC faşizminin ve küresel hegemon güçlerin oyunlarını boşa çıkaracak ve bizi özgürlüğe taşıyacak temel güç kaynaklarımızdır.

'KARARLILIĞIMIZ HER ZAMANKİNDEN İLERİ DÜZEYDE'

Bizler TC zindanlarında bulunan 10 bini aşkın PKK’li ve PAJK’lı tutsaklar olarak Önderliğimize, şehitlerimize, halkımıza ve mücadelemizin ortaya çıkardığı değerlere ölümüne bağlı olduğumuzu bir kez daha beyan ediyoruz. Böylesi tarihi bir süreçte zindanlarda da olsak görev ve sorumluluklarımızı yerine getirme, mücadelemizin başarısında rol sahibi olma kararlılığımız her zamankinden çok daha ileri düzeydedir. Kahraman gerillamızın fedai çizgisi bizim de esas aldığımız en temel direniş çizgisi olmaktadır. Maddi ve manevi tüm değerlerimizin bileşkesi olan Önderliğimizin fiziki özgürlüğü bizler için var olma ve fedai çizgide direnişi geliştirme gerekçemizdir. O nedenle Önder Apo’nun üzerindeki tecridin kalkması ve fiziki özgürlüğünün sağlanması için bize düşen tüm görev ve sorumluluklara hazır olduğumuzu ve gereğini yerine getireceğimizi herkesin bilmesini istiyoruz.  

'SEÇİMDEN SONRA YENİ BİR EVREYE GEÇECEĞİZ'

Önderliğimiz üzerindeki tecridin kaldırılması amacıyla 27 Kasım 2023 tarihinde başlattığımız ve 15 Şubat’ta yeni bir evreye taşıyacağımızı kamuoyuna ilan ettiğimiz dönüşümlü açlık grevi eylemimizi dışarıdaki hamleyi etkilememesi ve seçim çalışmalarını engellememesi için seçim sonrası sürece kadar uzattığımızı belirtmek istiyoruz. Dışarıda hamle kapsamında 15 Şubat’tan 4 Nisan’a kadar halkımızın geliştireceği kapsamlı eylemsellik süreci ve yine bu kapsamda AKP-MHP faşizminin Kürt Soykırım politikalarına ve kayyum siyasetine karşı seçimde güçlü bir cevap verme yaklaşımını oldukça önemli bulduğumuz için bu süreçlerin etkilenmemesi adına dönüşümlü açlık grevi eylemimizi seçim sonrasına kadar uzatma kararına ulaştık. Seçim sonrasına kadar Önderliğimiz üzerindeki tecridin devam etmesi halinde eylemimizi bir üst aşamaya taşıyacağımızı ve sonuç alana dek sürdüreceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz.
Bu süreçte tüm halkımızı, demokratik kurum ve çevreleri, dostlarımızı hamle kapsamında direnişi yükseltmeye, yaygın ve kitlesel eylemselliklerle Önder Apo’nun fiziki özgürlüğü için seferber olmaya, tarihin bu kritik aşamasında tarihsel görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye ve hamle sürecini başarıya ulaştırmaya çağırıyoruz. Yine dört başı mağrur bir faşist kurumlaşmanın önüne geçmek ve Kürt soykırım siyasetini işlevsiz kılmak için tüm halkımızı ve dostlarımızı seçim çalışmalarına tüm güçleriyle katılmaya çağırıyoruz.

 Ve diyoruz ki gün Önder Apo etrafında kenetlenme günüdür. Gün Önderliğimizin fiziki özgürlüğü temelinde halkımızın özgürlüğünü kazanma günüdür. Gün İmralı tecridini kırma, Kürt soykırım siyasetini parçalama ve Halkların Özgürlük Baharını yaratma günüdür. Bu temelde mücadele veren herkesi saygıyla selamlıyoruz."