HPG: 8 işgalci Türk askeri cezalandırıldı

Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın gerçekleştirdiği eylemlerde; 8 işgalci Türk askeri cezalandırıldı. İşgalci Türk ordusu Direniş Alanları’nı; 20 kez yasaklı bomba, kimyasal silah ve biber gazı, 11 kez savaş uçakları, onlarca kez de obüslerle bombaladı.

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

“Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın işgalci Türk ordusunun işgal harekâtı karşısında geliştirdiği tarihi direniş aralıksız bir şekilde devam etmektedir. Faşist Türk ordusunun, Direniş Alanları’ndaki savaş mevzilerine karşı yasaklı bomba ve kimyasal silahlar kullanarak güçlerimizin direniş ve arzusunu kırma çabası bir kez sonuçsuz kalmıştır.

Güçlerimizin gerçekleştirdiği eylemler sonucunda; 8 işgalci cezalandırılmıştır. İşgalci Türk ordusu Direniş Alanları’nı; 20 kez yasaklı bomba, kimyasal silah ve biber gazları, 11 kez savaş uçakları, onlarca kez de obüslerle bombalamıştır.

Gerçekleştirilen eylemlerin ve yapılan saldırıların ayrıntıları şöyledir;

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Zap bölgesinde;

20 Eylül 12:00, 14:00 ve 16:45 saatlerinde Sîda Direniş Alanı’ndaki Şehîd Doğan savaş mevzilerine doğru ilerlemek isteyen işgalciler ağır silahlarla üç kez vurulmuştur. Bu eylemlerde netleştirilen 1 işgalci cezalandırılmıştır.

20 Eylül saat 17:20’de Çemço Direniş Alanı’ndaki işgalciler, YJA Star hareketli timlerimizce suikast taktiğiyle vurulmuş ve 1 işgalci cezalandırılmıştır.

19 Eylül tarihli açıklamamızda, 18 Eylül’de Sîda Direniş Alanı’ndaki Şehîd Agir savaş mevzilerine girmek isteyen işgalcilerin sabotaj taktiğiyle vurularak darbelendiği bilgisini paylaşmıştık. Bu eylemde 2 işgalcinin cezalandırıldığı daha sonra güçlerimiz tarafından netleştirilmiştir.

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Xakurkê bölgesinde;

20 Eylül saat 18:00’de Xakurkê’nin Girê Şehîd Kamuran alanında hareket halinde bulunan işgalciler timlerimizce denetim altına alındıktan sonra vurularak darbelenmiştir.

Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi çerçevesinde;                                    

21 Eylül’de Girê Hakkarî Direniş Alanı’ndaki savaş mevzileri çevresindeki işgalciler hareketli timlerimizce denetim altına alınmıştır. Saat 08:30’da 4 işgalcinin bir araya geldiği sırada güçlerimiz bu işgalcileri ağır silahlarla vurmuştur. Bu eylemde 4 işgalci cezalandırılmıştır.

İşgalci TC ordusunun yasaklı bomba, kimyasal silah ve biber gazlarıyla gerçekleştirdiği saldırılar;

20 Eylül’de Girê FM ve Girê Amediyê Direniş Alanları’ndaki savaş mevzileri 4 kez yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla bombalanmıştır.

19 Eylül’de Şikefta Birîndara Direniş Alanı’ndaki savaş mevzileri 2 kez yüksek şiddetteki yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla bombalanmıştır.

20 Eylül’de Sîda Direniş Alanı’ndaki Şehîd Agir, Şehîd Felat ve Şehîd Bahoz savaş mevzileri ile Şehîd Fedakar Direniş Alanı’ndaki Şehîd Serxwebûn savaş mevzileri 13 kez yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla bombalanmıştır. Aynı zamanda Şehîd Bahoz savaş mevzileri saat 16:00’dan 16:30’a kadar biber gazlarıyla bombalanmıştır.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

19 Eylül’de Garê’nin Gundê Bêbadê, Metîna’nın Gundê Tirvanis ve Gundê Şêlazê çevresi savaş uçaklarıyla 5 kez bombalanmıştır.

20 Eylül’de Girê Cûdî ve Girê Amediyê Direniş Alanları savaş uçaklarıyla 6 kez bombalanmıştır.

20 Eylül’de Girê Hakkarî ve Girê FM Direniş Alanları obüslerle onlarca kez bombalanmıştır.

20 Eylül’de Girê Cûdî ve Girê Amediyê Direniş Alanları üzerinde dron hareketliliği gözlenmiştir.”