Urfa Barosu da Şenyaşarlar'ın nöbetine katıldı

Şenyaşar Ailesi'nin nöbetine Urfa Barosu Başkanı Mehmet Velat İzol ve yönetim kurulu üyeleri eşlik etti.

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamda yaralanan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa'daki adliye önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti, 526’ncı gününe girdi. Anne ve oğlu, erken saatlerde Suruç ilçesinde bulunan evlerinden adliye önüne geldi. Adliye girişinde gölgede oturmaları polis tarafından engellenen anne ve oğul, “Şenyaşar ailesi adalet köşesi”nde nöbeti Urfa Barosu yöneticileriyle birlikte başlattı. Urfa Barosu Başkanı Mehmet Velat İzol ve Baro Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan heyet, bugün gün boyu aileyle birlikte nöbet tutacak.

'ADALET DİLENMİYORUZ!'

Baro Başkanı Mehmet Velat İzol, “Aile, 526 gündür adalet talep ediyor. Maalesef talepleri karşılanmadı. 526 gündür biz Emine anne ile birlikteyiz. Adalet yerine gelmekten çok aileye dönük birçok hukuksuzluk işlendi. Anne hakkında söylediği sözlerden kaynaklı soruşturmalar açıldı. Öbür taraftan ailenin maruz kaldığı katliama dair yürütülen soruşturmada 4 yıldır bir gelişme yok. Soruşturma makamlarına şöyle bir çağrımız var; biz burada adalet dilenmiyoruz, sadece sorumluluğunu taşındığınız makamın ağırlığı ile yasaları uygulayın. Eğer yasa uygulanmayacaksa 526 gündür ne yaptıklarını kamuoyuna, aileye açıklamak zorundalar. Ailenin en basit talebi budur. Bir cinayet dosyası neden bu denli uzun bir süre boyuna bekletiliyor! Bunu öğrenmek istiyoruz. Soruşturma makamları sürekli bize ‘adalet yerini bulacak’ diyor ancak verilen sözlerin hiçbiri tutulmadı. İlk günlerde söz verenlerin yerleri değiştirildi, başka savcılar, hakimler geldi. Yeni görev alan kişilerin bu sözleri yerine getirmesi gerekir. Değil 526 gün, bin 526 gün geçse de burada oturmaya devam edeceğiz” dedi.

Ayrıca ailenin sanal medya hesaplarından, “Bir anne hastanede katledilen ve 4 yıldır tek hücrede tutuklu bulunan oğlu için Urfa'da adalet istiyor. Dünya annenin feryadı duydu, anne bir türlü sesini yetkililere duyuramadı” mesajı verildi.