Êlih’te binler ilk Newroz ateşini yaktı

Êlih’te ilk Newroz ateşi binlerin “Bijî Serok Apo” sloganı eşliğinde yakılırken, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, 2024 Newroz’unu Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için kutlayacaklarını söyledi.

Êlih’te Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ile Keskin Bayındır’ın katılmıyla Newroz ateşi yakıldı.

Kentin Korik Mahallesi’nde bir araya gelen binler yürüyüşe geçti. “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe”, “Jin jiyan azadî”, “Gençlik Aponun fedaisidir”, “ Kayyumlar gidecek, halklar gelecek”, “Direne direne kazanacağız” ve “PKK halktır, halk burada” sloganları eşliğinde yürüyen kitle coşkusunu hep bir ağızdan söyledikleri “Çerxa Şoreşê” marşı ile ikiye katladı.

Mahalle meydanına ise yine “Bijî Serok Apo” sloganı eşliğinde yılın ilk Newroz ateşi yakıldı. Newroz ateşi etrafından halaya duran kitle, alkış, slogan ve zılgıtlar eşliğinde ateşin üstünden atladı.

‘ABDULLAH ÖCALAN’A ÖZGÜRLÜK NEWROZ’U’

Burada konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Newroz coşkusunun alanlara sığmadığını belirterek, “15 Mart günü Karakoçan Dep’te Newroz ateşini yakacağız. 2024 Newroz’un ateşini Mazlum Doğan’ın doğduğu topraklarda kutlayacağız. Biz 2024 Newroz’unu Sayın Öcalan’ın özgürlüğü ve Kürt halkının özgürlüğü için kutlayacağız. Newroz’dan 31 Mart seçimlerine kadar her yerde Kürt halkına ayağa kalkın, gün Kürtlerin günüdür, gün Kürtlerin özgürlük günüdür, gün Kürtlerin başarı günüdür diyoruz. Newroz tüm Kürt halkına kutlu olsun” dedi. 

‘ATEŞİN HARI 50 YILDIR DEVAM EDİYOR’

Bayındır, “Değerli annelerimiz, az önce önümüzden sloganlarla yürüyen gençlerimiz ve değerli halkımız hepinizi saygıyla selamlıyorum, hepiniz hoş geldiniz. Biz bu akşam burada Newroz’un harlı ateşiyle Kurdistan’ın Batman kentinde başlayacağız. Bu kıvılcım bütün sokak ve köylerde yayıldı ve milyonlarca Kürt halkı Newroz ateşinin etrafında el ele, omuz omuza mücadele verdi. Kürt halkı varlığı için, kenti için yaktıkları bu ateşin harı, yaklaşık 50 yıldır devam ediyor. Bu sene de Newroz’u büyük bir coşkuyla halkımızla birlikte kutlayacağız” şeklinde konuştu.