Kuzey ve Doğu Suriyeli partiler: Hava sahası Türk devletine kapatılsın

Kuzey ve Doğu Suriyeli onlarca siyasi parti Birleşmiş Milletler’i Türk devletine Suriye hava sahasını kapatmaya çağırdı.

Qamişlo’daki Siyasi Mahallesi’ndeki bulunan BM temsilciliği önünde bir araya gelen 33 siyasi organizasyon, Türk devletinin işgalleri ve işgal saldırılarına tepki gösterdi.

Eylemciler, BM temsilciliğine tepkilerini ve taleplerini içeren bir mektup iletti.

Demokratik Değişim Hareketi üyesi Xelef Dawûd, eylem sırasında mektubun içeriğini okudu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’e hitaben yazılan mektup şöyle:

"Kuzey ve Doğu Suriye'deki parti ve siyasi güçlerin temsilcileri olarak, Türk devletinin, Özerk Yönetim etrafında farklı halkların ve dinlerin bir arada örgütlendiği bölgelerimize yönelik yeni bir saldırı tehdidinden endişe duyuyoruz.

Bu tehditleri kınıyor ve Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin ihlali olarak görüyoruz. Ayrıca Ekim 2019'da uluslararası sponsorlukla yapılan ateşkesle anlaşmaların ihlali olarak sayıyoruz. Türk devletinin olası bir düşmanlığının, halklar arasındaki istikrar, barış ve ortak yaşam üzerindeki etkilerinin yanı sıra halkların soykırımı ve kültürünün yok edilmesine karşı uyarıyoruz.

Bölgeye dönük askeri saldırı, uluslararası toplumun Suriye’ye dönük tutumunu daha da zorlaştıracak. Aynı zamanda Suriye’deki durumun çözülmesi rolünü de zayıflatacak.

Türk devletinin yapacağı herhangi bir askeri operasyon, başta DAİŞ olmak üzere diğer terör örgütlerine fayda sağlayacak. Bu aynı zamanda uluslararası barış ve güveni de etkileyecek.

Kuzey ve Doğu Suriye'deki siyasi partiler olarak BM’yi Türkiye'nin tehditlerine karşı güçlü bir duruş sergilemeye, hava sahasının uçuşa yasak haline getirilmesini ve yurttaşları hava saldırılarından korumaya çağırıyoruz. Ayrıca, Türkiye’nin yerel halka yönelik devam eden ihlallerden hesap sorulması çağrısında bulunuyoruz. Ankara hükümetinin halkın güvenliğini göz ardı ettiği ve uluslararası yasaları görmezden geldiği açıktır. Düşmanca algısına karşı tavırlarının zayıflaması ona güç veriyor.

Türkiye ile aramızdaki tüm sorunların diyalog ve barışçıl yöntemlerle ve savaşlardan uzak bir şekilde çözülmesi için sponsor ve garanti rolü oynamaya çağırıyoruz. Halkımızın acılarına son vermek ve onları tehlikeden uzak tutmak istiyoruz.”