PYD’den BM’ye çağrı: Hava sahasını Türk uçaklarına kapatın!

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Genel Meclisi, işgalci Türk devletinin Suriye genelinde demografik değişim planlarının yeni bir aşamaya girdiğini belirterek, BM Güvenlik Konseyi’ni hava sahasını Türk uçaklarına kapatmaya çağırdı.

PYD Genel Meclisi, Türk devletinin son zamanlarda tırmanan saldırılarına ilişkin yaptığı açıklamada, demografi değişim planının yeni bir aşamaya girdiğine dikkat çekti.

PYD, ““İşgalci Türk devletine ait insansız silahlı hava aracı 6 Ağustos 2022’de Qamişlo’nun Sina Mahallesi’nde bir aracı hedef aldı. Saldırıda 2’si çocuk olmak üzere 4 yurttaş şehit düştü. Öte yandan patlama maddi hasarlara da neden oldu.  Türk devleti bu saldırıdan 2 gün önce intihar dronuyla Til Rifet’i hedef aldı. Saldırıda 6’sı çocuk 9 yurttaş yaralandı” dedi.

“İki ayı aşkın süredir işgalci Türk devletinin Suriye’nin genelinde demografik değişim planları yeni bir aşamaya girdi” diyen PYD, şunları ekledi:

“Türk devleti Suriye krizinin başlangıcından bu yana, Suriye topraklarından doğrudan ve dolaylı işgal saldırıları yoluyla toprakların geniş kısmını işgal etti, Türkleştirme ve Osmanlı’yı dayattı.

Türk devletinin bu aşamada yurttaşları, İç Güvenlik Güçleri ve Demokratik Suriye Güçleri’ni (QSD) hedef aldığı SİHA saldırıları, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ve tüm bileşenlerine yönelik saldırı kapsamına giriyor. DAİŞ'in yenilmesinde önemli rol oynayan halk ve güçlerin potansiyelini zayıflatmaya çalışmaktadır.

İşgalci Türk devletinin Suriye’nin hava sahasında gezmesi, uluslararası anlaşmaların ihlalidir. AKP’nin temsilciliğini yaptığı ırkçı İslami rejim bölgedeki özgür halklara ve demokratik güçlere bu düşmanlık uygulamalarını yürütemez.”

Türk devletinden hesap sormaya çağıran ve hava sahasının kapatılmasını isteyen PYD, şunları belirtti:

“Türk devleti ve çete gruplarının Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik terör saldırı ve suçlarını kınıyor, uluslararası toplum ve uluslararası garantör güçlere Türk devletinin saldırılarının önüne geçmesi ve Kuzey ve Doğu Suriye’de işlediği bütün suçlardan hesap sorması çağrısı yapıyoruz.

BM Güvenlik Konseyi'ni bölgenin hava sahasını Türk uçaklarına kapatmaya çağırıyoruz.

Son olarak, uluslararası örgütleri işgalci Türk devleti ve ona bağlı çetelerin işlediği suçları araştırmak ve işlenen suçlardan sorumlu tutmak için komiteler kurmaya ve Türklerin Suriye'deki işgaline son vermeye çağırıyoruz.”