Türk devleti Efrîn’de dört genci kaçırdı

İşgalci Türk devleti Efrîn’in Şiyê ilçesinde dört genci kaçırdı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Türk devleti tarafından oluşturulan paramiliter suç aygıtı “Askeri Polis” ile “Semerkant” adlı çete grubu Şiyê’nin Hikîçê köyünde 4 genci kaçırdı.

Kaçırılan kişilerin isimleri şöyle: Şêrhat Zaîm Hesen (28), Ridwan Reşîd Miho (30), Ebdulqadir Reşîd Hesen (32) ve Ziyad Arif Miho (34).

Kaçırılanların Efrîn’de işgalcilerin kurduğu bir zindana konuldukları bildirildi.

Şêrhat Zaîm Hesen 17 Ağustos 2021’de de Türk devletine bağlı “Sad Bin Ebî Weqas” çeteleri tarafından kaçırılmış ve fidye karşılığında serbest bırakılmıştı.

2018’DEN BU YANA BİNLERCE KİŞİ KAÇIRILDI

Türk devleti başta Mart 2018’den bu yana işgali altındaki Efrîn olmak üzere, işgal ettiği tüm bölgelerde bir terör ve çete rejimi oluşturdu. Sistematik olarak savaş suçlarının işlendiği bir alana dönüşen kentte insan kaçırma, infaz, işkence, yağma, zorla göçertme gibi suçlar gündelik hale geldi.

İnsan hakları savunucularına göre 2021 sonu itibariyle Türk devleti Efrîn’de 4 yılda 700’ü aşkın sivili katletti, en az 8 bin 500 dolayında sivili kaçırdı. Kaçırılanların neredeyse yarısının akıbeti belli değil. Aynı süre içerisinde en az 70 kadına tecavüz edildiği belirtilirken, 2018’den beri 300 bini aşkın Efrînlinin zorla evleri ve topraklarından edildiği kaydedildi.