Erdîş'te miting: Zafere yürüyoruz

Yeşil Sol Parti'nin Erdîş mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "Zafere yürüyoruz. En büyük darbeci de bu iktidardır" dedi.

Yeşil Sol Parti, Wan’ın Erdîş (Erciş) ilçesinde binlerce kişinin katılımıyla miting düzenledi. Kent merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan Fener Alayı alanında düzenlenen mitingde, “Ya onurlu bir barış ya görkemli bir direniş” ve “Ne olursa olsun son muhteşem olacak” dövizleri açıldı. Gençler ve kadınların yoğunlukta olduğu mitingte sık sık “Bijî serok Apo”, “Jin, jiyan, azadî” ve "Bê serok jiyan nabe” sloganları yükseldi. Yeşil Sol Parti bayraklarıyla donatılan alana giriş yapan yurttaşlar, uzun bir süre halaya durdu. Miting programı, saygı duruşunun ardından başladı.

'ERCİŞ HALKI GEREKEN DERSİ VERECEK'

Tertip Komitesi üyelerinin mitinge katılanları selamlaması sonrası Yeşil Sol Parti Wan İl Eşsözcüsü Veysi Dilekçi konuştu. Dilekçi, "Biz öyle kolay kolay buraya gelmedik. Büyük bedeller ve mücadelelerle buraya geldik. Hala bunun bedelini ağır ödemeye devam ediyoruz. Bu mücadelenin önünde artık hiçbir güç duramayacaktır. Erciş halkı seçimde herkese gereken dersi verecektir” dedi.
İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Menican Gülmez, tüm baskılara rağmen halkın boyun eğmediğini vurguladı. Gülmez, "Bu yüzyıl Kürtlerin yüzyılı olacak. Kürtlerin birliği Saray’ın zulmünü yenecek. Bu yüzyıl Kürtlerin özgürlüğüne kavuştuğu bir yıl olacaktır" diye konuştu.

SANCAR: ZAFERE YÜRÜYORUZ

Son olarak konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise kadınların ve gençlerin öncülüğünde zafere yürüdüklerini söyledi. Sancar, "Karşımızda bir soygun, talan ve savaş iktidarı, bir kötülük ittifakı var. Bu ülkeyi soyuyorlar sonra vaatlerde bulunuyorlar. Wan’da bir deprem yaşadık, 13 yıl geçtiği halde söz verdikleri sözleri tutmadılar. Halen 74 ailemiz konteynerde yaşıyor. Bu yıl iki deprem daha yaşadık ve bir felakete dönüştü. Bu felaketin sorumlusu AKP-MHP iktidarıdır. Bu yolsuzluk düzenini bu iktidar kurdu. Depremden sonra insanları enkaz altında çıkaracak yardımları ulaştırmadılar ve insanlar hayatlarını kaybettiler. Şimdi bu iktidar çıkmış 'bir yıl içerisinde tüm konutları inşa edeceğiz' diyor. Wan’da 13 yıldır yapmadınız şimdi mi yapacaksınız? Bu iktidar halkı yoksulluğa reva görüyor. Çünkü halkı değil, kendi sarayını ve yandaşını düşünüyor. Şimdi bu ülkede 3 gençten biri iş bulamıyor. Bu şehirlerden biri de bu kenttir. İşsizlik oranının en yüksek olduğu kentlerden biri de Van'dır. Gençlerimiz iş imkanlarından yararlanamıyor, bir parça ekmek kazanmak için sefalet şartlarında mevsimlik işçi olarak çalışıyorlar. Giderken aynı zamanda Kürt oldukları için ırkçıların saldırılarına maruz kalıyorlar. Daha dün Kadıköy’de bir gencimiz Kürtçe şarkı söylediği ve partimiz üyesi olduğu için ırkçı bir saldırıyla katledildi” diye konuştu.

'DARBECİ OLAN BU İKTİDARDIR'

Irkçılığa ve Kürt düşmanlığına "dur" diyeceklerini kaydeden Sancar, “Bu iktidar Kürt düşmanlığı ile ayakta kalıyor. Halkı ayrıştırıyor, düşmanlığı derinleştiriyor. Tek dertleri saltanatlarını sürdürmektir. Buna en güçlü cevabı Kürt halkı, onurlu mücadelesiyle veriyor. Ve onları 14 Mayıs’ta sandığa gömecektir. Hep birlikte mücadelede kenetlenmeliyiz. Kimliğimizi tanımayan bu iktidara mutlaka son vermeliyiz. ‘Seçimler darbe olacak’ diyorlar. En büyük darbeci bu iktidardır. Halkımızın iradesine kayyımlarla darbe yapan, siyasetçilerimizi kumpas davalarıyla cezaevlerinde rehin tutanlar bu darbeci rejimin sahipleridir. AKP-MHP iktidarı mutlaka göndereceğiz. Kayyım atanan belediyelerimize halkımızın iradesi ile yeniden döneceğiz. Zindanlarda haksızca rehin tutulan kardeşlerimizi özgürlüğüne kavuşturacağız. Bu günler yakındır. Sizlerin kararlı duruşu, özgürlüğü ve demokrasiye getirecek. AKP ne kadar bu savaş politikalarını sürdürürse sürdürsün demokratik çözüm isteyen milyonları karşısında bulacak. Onun için Yeşil Sol Parti’yi Meclise en güçlü şekilde göndermeniz gerekiyor” çağrısı yaptı.
Direnerek bu günlere geldiklerini ifade eden Sancar, şöyle devam etti: "Zulme boyun eğmedik, haksızlığa boyun eğmedik ve şimdi kazanma zamanı. Bizler kazanınca ülkedeki tüm emekçiler, yoksullar ve hepimiz birlikte kazanacağız. Demokrasiyi ve barışı biz getireceğiz. Onun için Meclise en yüksek temsilyette girmemizi sağlamanız gerekiyor. İnanıyoruz, mutlaka başaracağız."
Konuşmaların ardından miting, müzik dinletisi ile devam etti.