Yeşiller’den çağrı: Bir oy Kildaroğlu'na, bir oy Yeşil Sol’a

Alman ve İsviçre Yeşiller, 14 Mayıs seçimleri için Yeşil Sol Parti’ye ve Kılıçdaroğlu’na oy verme çağrısı yaptı.

14 Mayıs seçimleri için yurtdışındaki seçmenler oylarını kullanırken Alman Yeşiller ve İsviçre Yeşiller Partisi’nden seçimlerde Yeşil Sol Partisi ve Kemal Kılıçdaroğlu’na destek açıklaması geldi. 

GLÄTTI: BİR OY KILIÇDAROĞLU'NA BİR OY YEŞİL SOL’A

Türkiyeli seçmenlere İsviçre Yeşiller Partisi başkanı Balthasar Glätti, Yeşil Sol Parti’ye ve Kılıçdaroğlu’na oy verme çağrısı yaptı.

https://twitter.com/bglaettli/status/1654493428686700545?s=48&t=8SXoJv0_cUjJqG_sJzU9Iw

Yeşiller Partisi başkanı Balthasar Glättli sanal medya hesabından yaptığı açıklamada “14 Mayıs'ta Türkiye seçimi yapılacak. İsviçre'deki Türkler de Pazar gününe kadar Zürih/Bern/Cenevre'de oy kullanabiliyor. Türkiye'ye insan haklarına saygılı demokrasi yolunun başarılı olmasını diliyorum.Bunun için parlamentoda ve devletin başında demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına saygılı siyasetçiler gerekir. Başkan olarak @kilicdarogluk ve yeşil kardeş parti @YesillerSol çatısı altında aday ittifakı gibi: Bir oy Piro’ya, bir oy Yeşil Sol’a” dedi.

LANG: YEŞİL SOL PARTİ VE KILIÇDAROĞLU SEÇİLMELİ

Öte yandan Alman Yeşiller Partisi Federal Parlamento Yönetimi Başkanı Ricarda Lang da Yeşil Sol Parti’ye destek açıklamasında bulundu. Lang da sanal medya hesabından, “Türkiye'de demokrasi, hukukun üstünlüğü, eşitlik ve insan hakları için mücadele eden herkesin yanındayız. Şimdi, Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetimindeki yıllarca süren otoriter yönetimin ardından, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne geri dönmek için gerçek bir şans var. Bu nedenle Almanya'da yaşayan ve Türkiye'de oy kullanma hakkı olan herkesin Türkiye'deki parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmasını ve demokratik değişim süreci için çalışmasını istiyoruz. Bilhassa HDP’nin kardeş partimiz Yeşil Sol Parti çatısı altında ve ortak adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçilmesini istiyorum. Şimdi 9 Mayıs’a kadar oy verin ve değişikliği sağlayın” paylaşımında bulundu.