GÖRÜNTÜLÜ

Amed'de halk ve eşbaşkanlar belediyede

Amed Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları, mazbatalarını alıp binlerce kişi ile belediyeye geldi. Eşbaşkanlar, halkın zaferini selamladı.

AMED EŞBAŞKANLARI BELEDİYEYE GELDİ

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Doğan Hatun ve Serra Bucak ile ilçe belediye eşbaşkanları, öğlen saatlerinde partililerle birlikte İl Seçim Kuruluna giderek mazbatalarını aldı.

Hatun ve Serra Bucak ile birlikte Karaz (Kocaköy) Belediye eşbaşkanları Mehmet Şık ve Hanım Altındağ, Rêzan (Bağlar) Belediye eşbaşkanları Leyla Ayaz ve Siraç Çelik, Bismil Belediye eşbaşkanları Mizgin Ekin ve Güven Tanrıkulu, Sûr Belediye eşbaşkanları Fatma Önkol ve Adnan Örhan, Bajarê Nû (Yenişehir) Belediye eşbaşkanları Safiye Akdağ ve Mehmet Ergün ile belediye meclis üyeleri de mazbatalarını aldı.

Belediye eşbaşkanlarına Barış Anneleri, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinen Azad–TJA) aktivistleri ve DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu eşlik etti.

BİNLER BELEDİYEYE YÜRÜDÜ

Mazbatalarını aldıktan sonra İl Seçim Kurulu önünde hatıra fotoğrafı çektiren belediye eşbaşkanları, buradan halkla birlikte toplu halde Büyükşehir Belediyesi hizmet binasına yürümek üzere Şêx Said Meydanı’na geçti. Meydanda toplanan binlerce kişinin alkışlarla karşıladığı Doğan Hatun ve Serra Bucak, kitle ile birlikte belediyeye doğru yürüyüşe geçti. Yol boyunca “Jin jiyan azadî” sloganları atıldı.

Yürüyüşte yer alanlardan bazıları ellerinde süpürgeler taşıdı.

Eşbaşkanlar, önüne ulaştıkları belediye binasına beraberlerindekilerle birlikte yine alkışlarla girdi. Belediyenin karşısındaki binaya “Hayali kayyumculuk burada meftundur” yazılı bir pankart asıldığı görüldü.

'MÜCADELEYİ ZAFERLE TAÇLANDIRDIK'

Belediye binasında basın mensuplarına yapılan açıklamada ilk sözü DEM Parti İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin aldı. Herkesi selamlayarak konuşmasına başlayan Pınar Sakık Tekin, “Aylardır kendimizi ve kentimizi yöneteceğiz diye bir yola çıktık. Bu mücadeleyi zaferle taçlandırdık. Mazbatamızı da bugün almış durumdayız” dedi. Eşit ve demokratik olmayan koşullarda, hile ve oyunların döndüğü bir kirlilikteki seçimleri kazandıklarını söyleyen Pınar Sakık Tekin, “Kürtleri imha ve inkâr edenlere karşı bu zaferi kazandık. Sadece Kürt halkı değil, kazanan halklar oldu. Bizler bu yolda mücadele ederken tüm zulümlere rağmen mücadelemizden vazgeçmedik. Kürt halkı olarak yüzyıllardır bugüne kadar getirdikleri mücadeleyi sürdüreceğiz. Zafer bizimdir ve bizim olmaya devam edecek” diye konuştu.

Mazbatayı demokrasi mücadelesinde katledilenlere, Kürt halkına, annelere ve Türkiye halklarına atfettiklerini belirten Pınar Sakık Tekin, “Mazbatamız halkımıza hayırlı, uğurlu olsun. Mazbatanın barışın, demokrasinin özgürlüğü getirmesini diliyoruz” ifadelerini kullandı.

'HALK İRADESİNE DAHA GÜÇLÜ SAHİP ÇIKTI'

Avukat Mehmet Emin Aktar ise "Selçuk Mızraklı’nın selamı var. 4 yıl 7 aydır sebepsiz şekilde tutukludur. Belediyeye el koymak için tutukladılar. 7 yıldır bu şehri iradesiz bıraktılar, bırakmak istiyorlar. Halk iradesine bu seçimlerde daha güçlü sahip çıktı. Eşbaşkanları kutluyorum. Ağır bir yükü sırtlıyorlar, onlara destek verelim. Çünkü bu belediyeyi beraber yöneteceğiz dedik. Hep beraber sahip çıkalım. Hepimize hayırlı olsun” dedi.

'BU HALK MÜCADELESİ BİTMEYECEK'

Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Serra Bucak, sözlerine “Sevgili annelerimiz, direngen kadın arkadaşlarımız, genç yoldaşlarımız, Amed halkı, burası sizin. Belediye sizin, bu kent sizin, emeklerinize sağlık” diyerek başladı. 2016’da kayyum atandığında Gultan Kışanak ve Fırat Anlı’nın hukuksuzca cezaevine konulduğunu, 2019’da Selçuk Mızraklı ve Hülya Alökmen Uyanık’ın mazbatalarını aldıktan sonra cezaevine konulduğunu hatırlatıp bu isimlere selamlarını yollayan Serra Bucak, “Bu halk mücadelesi bitmeyecek” dedik.

Mazbatalarını alacakları bilinmesine rağmen, kayyumun Nisan Ayı Meclis toplantısını bugün yapmasına değinen Serra Bucak, “Buralardan envanter çıkarıyorlar. Hukuk, yargı önünde bunun hesabını soracağız. Burada Amed halkına söz veriyoruz, onların yaptıklarını ifşa edeceğiz, yargı önüne taşıyacağız. Bir söz daha vermek istiyoruz; kendimizi de kentimizi de demokratik, çoğulcu tüm Amed halkıyla yöneteceğiz, dedik ve hep birlikte yönetmek için irademiz tamdır. Bu yolda bize destek olan, DEM Partiyi birinci seçen tüm halkımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Önümüzdeki 5 yıl bir daha irademizi gasp edemeyecekler. Önümüzdeki 5 yıl burası halk belediyesi olacak. Belediyemizin kapıları sizlere sonuna kadar açık” şeklinde konuştu.

Eşbaşkanlardan Doğan Hatun ise şunları söyledi: “Bizler sizin emeğinize minnettarız. Selçuk Başkan ve Hülya Başkan'ın mirasının takipçisiyiz. AKP bu belediyelerin halka hizmet etmemesi için 2014’te Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın çalışmasını yarıda bıraktı. Bizler onların yarım bıraktıklarını ve yeniden inşası için bunu yapacağız. 1990’dan 2016’ya kadar partimizin yerel demokrasi paradigmalarıyla bu kentler yeniden yeşerdi. 2009’da bu belediyeleri kaybedenler, o zaman da belediye koltuklarını çalıp gittiler. Halkımıza, partimiz, arkadaşlarımız 17 yılda belediye halka hizmet edene kadar tüm yönetimlerimizle çalışmaya devam edeceğiz. Biz halkımıza inanıyoruz, siz de bize inanın. Biz bugün başlayıp 5 yıl halkımıza hizmet edeceğiz. Sadece bize oy verenler değil, bu kentte yaşayan 2 milyonunun tamamına hizmet edeceğiz. Biz söz veriyoruz; 2 milyonun hepsi halkımızdır, halkımıza kutlu olsun. 2 milyon insanımız artık sokaklarımızı birlikte temizleyelim, birbirimizi sevelim. Biz başardık, başarımız büyüktür.”