İbrahim Okçuoğlu son yolculuğuna uğurlandı

Sürgünde yaşayan ve kanserden vefat eden İbrahim Okçuoğlu, Rosa Luxemburg ve yoldaşlarının anıtının bulunduğu mezarlıkta defnedildi. Anısına bağlılığın gereği olarak faşizme karşı ortak mücadelenin her koşulda sürdürüleceği mesajı verildi.

Kanser hastalığından dolayı 24 Ağustos günü yaşamını yitiren Marksist Leninist Komünist Partisi (MLKP) kurucu üyelerinden İbrahim Okçuoğlu, Avrupa’nın birçok şehrinden gelen yoldaşları ve öğrencileri tarafından Almanya'nın başkenti Berlin'de son yolculuğuna uğurlandı.

Rosa Luxemburg ve yoldaşlarının bulunduğu anıtta saat 11.00'da yapılan törenle defin işlemi gerçekleşti. Törende konuşma yapan MLKP temsilcisi, partisinin kuruluşunda önemli rol oynayan İbrahim Okçuoğlu’nun mücadele yaşamını anlattı. Temsilci, “Doktor yoldaş, uluslararası alanda enternasyonal mücadelenin büyümesi ve gelişmesi için çok büyük çaba harcadı, emperyalist ve kapitalizme karşı mücadelede genç komünistlerin yararlanacağı büyük miras bıraktı” dedi.

Cenazenin defnedilmesi sonrası saat 15.00'da anma gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan birçok siyasi kurum temsilcisi konuşma yaparak, Okçuoğlu’nun mücadelesini anlattı. Avrupa’dan Ortadoğu’ya birçok alanda devrimci çalışmalar yürüten İbrahim Okçuoğlu’nun “ölümsüz” olduğu yönünde mesajlar verildi ve ailesine başsağlığı dileklerinde bulunuldu.

Ailesi adına konuşan İbrahim Okçuoğlu’nun oğlu ise, yoldaşlığı babasından öğrendiğini söyledi.

KCDK-E adına konuşan Fatoş Göksungur da şunları belirtti: “İbrahim yoldaş, Türkiye sosyalist hareketinin yetiştirdiği, son nefesine kadar da sosyalizmi bir yaşam biçimi olarak seçen ve bunun için mücadele eden bir devrimciydi, yoldaştı, hevalimizdi. Yitirdiklerimizin ardından ne söylersek yarım kalır. Yoldaşlarımızın bizlere bıraktığı miras, faşizme karşı ortak mücadelenin her koşulda sürdürülmesi gerekliliğidir” dedi ve sözlerini Okçuoğlu’nun bir tespitiyle sonlandırdı: “Faşizme karşı ortak mücadele ederken sosyalist olmaya gerek yok, insan olmak yeterli.”