CPT, AİHM ve AP’de sivil itaatsizlik eylemi

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması talebiyle Kürt gençleri CPT ve AİHM binalarında, enternasyonalist gençler ise AP binasında sivil itaatsizlik eylemleri gerçekleştirdi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması amacıyla Fransa’nın Strasbourg kentinin üç ayrı noktasında eşzamanlı eylemler gerçekleştirildi.

Abdullah Öcalan’a yönelik Türk devleti tarafından 24 yıldır sürdürülen sistematik ve ağırlaştırılmış tecride sessiz kalan İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT),  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Kürt gençleri sivil itaatsizlik eylemleri gerçekleştirdi.

Eşzamanlı eylemlerin adreslerinden biri olan İşkenceyi Önleme Komitesi-CPT binası önünde bir araya gelen gençler, Fransızca “Abdullah Öcalan’a özgürlük” yazılı pankart açtı. Yaklaşık bir saatin ardından yaptıkları açıklama ile “Önder Apo’dan derhal haber almak istiyoruz ve bunun için herkese sorumluluğunu yerine getirmeye çağırıyoruz” dedi.

CPT binasının karşısında bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) binasının içinde ve dışında iki farklı grup halinde eylem gerçekleştiren gençler ise, üzerinde Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının bulunduğu flamalar taşıdı. Grup, öncelikle AİHM binasının en yukarısına çıkarak renkli dumanlar püskürterek Fransızca “Önder Apo’ya özgürlük” pankartı astı. Kuşlama eylemi yapıp, çevreye bildiriler de dağıtıldı. Engelleri aşarak AİHM binasının içine giren gençlerden Lezgin Botan bir konuşma yaptı. Botan, “Önder Apo’nun fiziki özgürlüğü için tüm Kürt gençlerini alanlara akmaya çağırıyoruz” dedi.

Bina önündeki gençler ise sloganlar atarak polisin saldırısına karşı koydu. Ardından ana yol trafiğe kapatılarak, “Her alanda eylemselliğe ve mücadeleyi büyüterek Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü sağlamaya çağırıyoruz” denildi.

AİHM ve CPT binasında eylem gerçekleştiren gençler şehir merkezinde geçen tramvaylarda eylemlerini sürdürdü. “Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü neden sağlanmalıdır” konulu bildirileri halka dağıttı.

 Üçüncü eylem noktası olan Avrupa Parlamentosu-AP binası içerisinde bir araya gelen enternasyonalist gençler de sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirdi.

AP binasının içerisinde Abdullah Öcalan’ın büyük posterini açan enternasyonalist gençler, sık sık slogan attı. Öte yandan AP kürsüsünden İngilizce bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Açıklamada “Önder APO üzerindeki ağır tecridi protesto etmek için buradayız. Sonuç alana kadar sokaklarda olacağız ve daima ayakta olacağız. Biz Apocu gençlik olarak nerede olursak olalım Önder Apo’nun fiziki özgürlüğü için her yerde hareketlilik içinde olacağız. Bugün yaşanan tüm krizlerin çözüm adresinin İmralı’da tutulduğunu biliyoruz. Önder Apo’nun fiziki özgürlüğü özgür gelecek için bir umuttur. Bunun için Avrupa’nın her bir köşesine yayılmış olan Kürt gençliğine çağrımızdır; Önderliğimize sahip çıkalım ve özgürlüğümüzü sağlayalım!” denildi.