Essen’den Aachen’a özgürlük yürüyüşü için çağrı

Gençler, İmralı tecrit ve işkence sistemine karşı 11-16 Eylül tarihleri arasında Almanya’nın Essen kentinden Aachen’a yürüyecek. Hazırlık Komitesi, Kürt ve enternasyonalist gençleri seferberliğe çağırdı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan şahsında Türk hapishanelerinde uygulanan ağır tecrit ve işkence sistemine karşı Almanya’nın Essen kentinden başlayarak Aachen’a kadar sürecek bir yürüyüş gerçekleştiriliyor.

“Ji bo Azadiya Rêber Apo werin cenga azadiyê” şiarıyla yapılacak yürüyüş için 10 Eylül günü Essen kentinde bir araya gelecek olan gençler, ertesi gün Aachen’a kadar 6 gün sürecek bir başlatacak.

Uzun Yürüyüş Hazırlık Komitesi, konuya ilişkin yaptığı açıklamayla gençleri şimdiden seferberliğe çağırdı.

Açıklama şöyle:

“Rêber Apo, 24 yıldır insanlık düşmanı bir tecrit ve işkence sistemi tarafından rehin tutulmaktadır. İşgalci Türk devleti ve uluslararası güçler, ihaneti kendileri için bir kimliğe dönüştüren yerli işbirlikçilerin de desteğini alarak bu tecrit işkencesini normalleştirmek, Kürt halkına kabul ettirmek istemektedir.

Uluslararası komplonun başlangıcından bugüne kadar tecrit işkencesi gittikçe daha örgütlü ve daha sistematik bir hal almıştır. Dünyanın hiçbir yerinde ve tarihte eşi benzeri görülmemiş bir şekilde Rêber Apo’nun dünyayla tüm bağları koparılmaya çalışılmaktadır. 2011’den beri avukat görüşmeleri, Kürt halkına karşı soykırım saldırılarının başlatıldığı 2015’ten beri de aile ve heyetler olmak üzere tüm görüşler yasaklanmıştır. Dünyada hiçbir tutukluya uygulanmayan yasaklar ve keyfi uygulamalar, Rêber Apo’ya uygulanmaktadır. Keyfi disiplin cezaları, görüş yasakları uzatılmakta, görüşme başvuruları yine keyfi bir şekilde reddedilmektedir. Faşist AKP-MHP rejiminin iktidara geliş sürecine paralel olarak İmralı’da hukuksuz ve ahlaksız bir tecrit ve işkence rejimi yaratılmış, başta Kürdistan’a, ardından da tüm Türkiye’ye yayılmıştır.

Son olarak 25 Mart 2021’de Rêber Apo kardeşiyle bir telefon görüşmesi yapmış ve o günden beri hiçbir haber alınmamıştır. Tam 16 aydır Rêber Apo’nun dış dünyayla tüm bağları kesilmiş, en temel hakları olan avukat ve aile görüşü hakları faşist Türk devleti tarafından gasp edilmektedir. Artık bu tecrit sistemine ve esarete son vermenin, Rêber APO’nun fiziksel özgürlüğünü sağlamanın zamanıdır!

AB DEVLET VE KURUMLARI TECRİT SİSTEMİNE ORTAKTIR

Bu işkencenin en büyük ortakları Avrupa devletleri ve kurumlarıdır. Sözde demokrasi ve insan hakları savunucuları olan Avrupa devletleri, başta İmralı’da olmak üzere faşist AKP-MHP rejiminin tüm zindanlarda, Kürdistan’da ve Türkiye’deki tüm hukuk dışı faşist uygulamalarına sessizce onay vermekte, her anlamda işbirliğini giderek daha üst düzeyde sürdürmektedir. Avrupa’da yaşayan Kürt gençleri olarak bu duruma sessiz kalmamız, kabul etmemiz asla düşünülemez.

‘RÊBER APO’YA ÖZGÜRLÜK’

Bu temelde, 11-16 Eylül tarihlerinde Almanya’nın Essen şehrinde başlayacak ve Aachen’a kadar devam edecek Uzun Yürüyüş eylemimizi Rêber Apo’ya özgürlük talebiyle gerçekleştireceğiz. Avrupa’da yaşayan tüm Kürt ve enternasyonalist gençleri “Önder APO’ya Özgürlük için, Gelin Özgürlük Mücadelesine” şiarıyla, seferberlik halinde Rêber Apo’nun özgürlüğünü haykırmaya çağırıyoruz.”

YÜRÜYÜŞ GÜZERGAHI

Komite, uzun yürüyüş tarih ve güzergahları ve iletişime ilişkin ise şu bilgiyi verdi:

Toplanma:

10.09.2022 / 16:00

Am Freistein 50, 45141 Essen

 

11.09.2022

ESSEN-DUISBURG

 

12.09.2022

DUISBURG-KREFELD

 

13.09.2022

DÜSSELDORF FLUGHAFEN-

DÜSSELDORF

 

14.09.2022

DÜSSELDORF BENRATH-

LEVERKUSEN

 

15.09.2022

LEVERKUSEN CHEMPARK-

KÖLN MÜLHEIM

 

16.09.2022

AACHEN

İletişim bilgisi:

[email protected]