GÖRÜNTÜLÜ

HPG: Şoreş Zêwkî yoldaşımız ihanet sonucu şehadete ulaştı

Serhed’de Şoreş Zêwkî’nin ihanet sonucu şehadete ulaştığını belirten HPG, “Şoreş yoldaşımızın sonsuz ülke ve halk sevgisi, amaca bağlılığı, içten yoldaşlığı, yüksek cesareti ve örnek devrimciliği biz yoldaşlarına daima kılavuzluk edecektir” dedi.

ŞEHİT AÇIKLAMA

HPG Basın İrtibat Merkezi, şehide ilişkin şunları belirtti:

“Yurtsever Botan halkımızın asil evladı, Partimizin Apocu fedai militanı Şoreş Zêwkî yoldaşımız 11 Kasım 2023 günü Serhed’de bir unsurun ihaneti sonucu şehadete ulaştı. Şoreş yoldaşımızın şehadetine yol açan unsur yakalanıp hesabı sorulmuş ve intikamı alınmıştır.

Şoreş yoldaşımız, halkımızın ve ülkemizin özgürlük davası için devrimci olmayı seçen ve bu yola tereddütsüz baş koyan bir militandı. Yurtsever devrimci gençlik çalışmalarından serhildanlara ve oradan da Kurdistan dağlarına mücadelesini taşıran yiğit bir Kürt evladıydı. Özgürlük aşkıyla dağları arşınlayan, doruktan doruğa hayallerinin peşinden koşan Şoreş yoldaşımız, Apocu militanlık meziyetlerini kişiliğinde oturtarak saygın bir militan haline geldi. Emekçi ve fedakarlığı ile çaba sahibi oldu. Yüksek cesaretiyle başta Bakurê Kurdistan olmak üzere, devrimimizin ihtiyaçları nerede olmayı gerekli kılıyorsa orada olmayı ve başarıyla görevini yerine getirmeyi bildi. Halkımızın özgürlük davasını zafere taşırma yolunda emin adımlarla yürürken bir unsurun ihaneti sonucu şehit oldu. Şoreş yoldaşımızın sonsuz ülke ve halk sevgisi, amaca bağlılığı, içten yoldaşlığı, yüksek cesareti ve örnek devrimciliği biz yoldaşlarına daima kılavuzluk edecektir.

Şoreş yoldaşımızın amaçlarını başarma ve hayallerini gerçekleştirme sözü veriyor, başta değerli ailesine ve yurtsever Zêwkî aşireti olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkına başsağlığı diliyoruz.

Şoreş Zêwkî yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Şoreş Zêwkî
Adı Soyadı: Sercan Erkol
Doğum Yeri: Wan
Anne – Baba Adı: Qumrî – Hesin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 11 Kasım 2023 / Serhed

 

Şoreş yoldaşımız, Kurdistan’ın kadim ve köklü aşiretlerinden biri olan Ertûşîler’in Zêwkî koluna bağlı yurtsever bir ailede dünyaya geldi. Sömürgeci Türk devletinin köylerini yakmasından dolayı ailesi Wan’a göç eden yoldaşımız, burada büyüdü. Yetiştiği aile ve çevrenin Kürtlük bilincini derinden yaşaması ve özgürlük mücadelesine bağlı olmasından dolayı Şoreş yoldaşımız küçük yaştan itibaren partimiz PKK’yi tanıdı. Ailesini, akrabalarını ve milyonlarca insanımızı yerinden yurdunda göç ettiren, binlerce yurtseverimizi katleden düşmana karşı fedaice savaşan Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın mücadelesinden derinden etkilendi. Gerillayı kurtarıcı olarak gören Şoreş yoldaşımız, en büyük hayalini gerillaya katılmak olarak belirledi.

Tüm çocukluğu boyunca bu hayaline bağlı kalan Şoreş yoldaşımız, bu nedenle her ne kadar sömürge okullarında bir süre okumuşsa da bu okulların kendisine bir faydasının olmadığını bilince çıkardı. Soykırımcı Türk devletinin bu okullarla Kürt çocuklarını özünden uzaklaştırdığının bilincinde olan yoldaşımız, düşmana olan öfkesini daha da biledi. Kısa bir süre sonra okulu terk eden yoldaşımız, ailesinin geçimine katkıda bulunmak için çalışmaya başladı. Emeği ile ayakta durmayı öğrenen Şoreş yoldaşımız, tüm yaşamı boyunca bu duruşunu korumayı bildi. Gençlik dönemlerinde devrimci yurtsever gençlik çalışmalarında yer almaya başlayan yoldaşımız, bu süreçte Parti gerçekliğimizi daha yakından tanıma imkanına kavuştu. Bu süreçte kendisini ideolojik anlamda geliştirme imkanı bulan yoldaşımız, aynı zamanda gençliğin toplumun öncü ve savunma gücü olduğunu derinliğine kavradı. Bu nedenle düşmanın özel savaş yöntemleriyle toplumumuzu dejenere etmesini ve özünden çıkarmasını engellemek için yoğun bir çabanın sahibi oldu. Devrimci karakteri ile bulunduğu çevrede ve yoldaşları arasında örnek gösterilen Şoreş yoldaşımız, her zaman buna layık olmanın çabasında oldu. 2007 yılında ablası Bêrîtan – Mercan Erkol yoldaşımızın gerilla saflarına katılması üzerine çalışmalarını daha da büyütme kararlılığına ulaşan yoldaşımız, profesyonel bir devrimci oldu. Artık kendisini tamamen halkımızın özgürlük mücadelesine adayan Şoreş yoldaşımız, bu süreçten sonra birçok çalışmada yer alarak dönem görevlerini yerini getirdi. Kapitalist sistemin kendisini bin bir hile ve oyunla cazip kılmaya çalıştığı bir süreçte çocukluk hayallerine bağlı kalmayı en büyük devrimci tutum olarak kişiliğinde temsil etmeyi başaran Şoreş yoldaşımız, bu temelde 2013 yılında gerilla saflarına katılarak hem çocukluk hayalini gerçekleştirdi hem de soykırımcı Türk devletinin halkımıza yönelik baskı ve katliamlarına en anlamlı cevabı verdi.

Doğup büyüdüğü Wan’dan gerilla saflarına katılan Şoreş yoldaşımız, burada kalarak ilk gerilla deneyimini yaşadı. Alanda bulunan tecrübeli yoldaşlarından kısa bir süre temel gerillacılık ve yaşamsal eğitimler gören yoldaşımız, istekli katılımı ve yaşadığı yoğunlaşma düzeyi ile yetkin bir gerilla olmayı başardı. Yaklaşık bir yıl Wan bölgesinde mücadele yürüten yoldaşımız, daha sonra kapsamlı bir eğitim görmek için Medya Savunma Alanları’na geçti. Burada aldığı askeri ve ideolojik eğitimlerle daha da bilinçlenen yoldaşımız, özellikle gerillacılığın halkımız için olan hayati öneminin farkına vardı. Gerillanın sadece savunma gücü olmadığını, aynı zamanda demokratik, ahlaki ve politik toplumun kök hücresi ve öncüsü olduğunu kavrayan yoldaşımız, yoğunlaşmalarını daha da derinleştirme kararlılığına ulaştı. Eğitim sürecinden sonra bir süre gerillaya yeni katılan yoldaşlarının eğitimi ile ilgilenen Şoreş yoldaşımız, bu süreci hem öğreten hem öğrenen konumda geçirdi. Artık yetkin ve tecrübeli bir gerilla olan yoldaşımız, tekrar Bakurê Kurdistan’da mücadele etmek için ısrarcı oldu. Bu temelde Kato bölgesine geçen yoldaşımız, burada kısa bir süre kaldıktan sonra gerçekleşen bir düşman saldırısında ağır yaralandı. Tedavi gören yoldaşımız, bu süreci daha çok yoğunlaşarak ve pratik çalışmalarından ders çıkarma temelinde sürdürdü. Ablası Bêrîtan – Mercan Erkol yoldaşımızın 2017 yılında Amed’de ve amcasının oğlu Arnos – Abdullah Erkol yoldaşımızın da Sîdekan’da şehadete ulaşmasından derinden etkilenen Şoreş yoldaşımız, yaşanan bu şehadetleri daha fazla mücadele etmenin gerekçesi haline getirdi. Şehadet gerçekliğine ancak bu şekilde layık olunabileceğini bilen yoldaşımız, kendisini yeni dönem gerilla taktiklerinde geliştirmek ve Demokratik Modernite Gerillacılığı’nın ideolojik, askeri boyutlarını kişiliğinde tam oturtmak için akademik düzeyde eğitimlere katıldı.

Bu eğitimini de başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra yüzünü tekrar Bakurê Kurdistan’a dönen yoldaşımız, en büyük hayalini Rêber Apo’nun fiziki özgürlüğünü sağlamak olarak belirledi. Halkımızın içerisinden geçtiği tarihi sürecin ve düşmanın halkımıza yönelik geliştirdiği tasfiye konseptinin farkında olan Şoreş yoldaşımız, kendisini tamamen mücadeleye adayarak bu sürece cevap olabileceğine inandı. Bu temelde bulunduğu Serhed alanında aktif ve doludizgin bir mücadelenin sahibi oldu. Apocu militanlık ölçülerindeki net duruşu, mütevazı yoldaşlığı ve emekle yoğrulan kişiliği ile tüm yoldaşlarının kendisine örnek aldığı bir özgürlük gerillası oldu. 11 Kasım 2023 günü şehadete ulaşan Şoreş yoldaşımızın hayallerini ve anısını özlemini duyduğu özgür Kurdistan’da yaşatacağımızın sözünü veriyoruz."