KNK: Ofisimize saldırı ulusal birliği hedeflemiştir

“İşgalciyle işbirliği ihanet demektir; kırmızı çizgidir ve hiçbir Kürt ve Kurdistan gücü bu çizgiyi geçmemelidir” diyen KNK, saldırılar karşısında geri adım atmayıp karşı duracaklarını ve ulusal birlik çizgisini daha da derinleştireceklerini vurguladı.

Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) Yönetim Konseyi, Deniz Cevdet Bülbün'ün katledildiği Hewlêr’deki ofislerine yönelik silahlı saldırıyı yazılı bir açıklama ile kınadı.

Saldırının sıradan olmadığına işaret eden KNK, bunun stratejik bir karar ve bir mesaj olduğuna dikkat çekti. “Bu saldırıyla sadece bir ofis, sadece bir çalışan, sadece bir KNK üyesi hedeflenmemiştir. Bu saldırıda Kurdistan halkının ulusal birliği amaçlanmıştır. Bu saldırılarla düşmanlarımızın birliğimiz karşısında ne kadar aciz olduklarını ve korktuklarını gösterdiler. Her Kürt bu gerçeği görmeli ve buna göre hareket etmelidir” dedi.

“Saldırganları tanıyoruz” diyen KNK, temsilciliklerine yönelik saldırının Rojava, Şengal, Maxmur, Zap, Metîna, Avaşîn, Silêmanî olmak üzere Başûrê Kurdistan’a Türk devleti ve işbirlikçilerinin saldırılarının devamı olduğunu kaydetti.

KNK Başûr Temsilciliğinin Hewlêr’in tam ortasında olduğunu, bölge asayişi ve istihbaratı tarafından 24 saat izlendiğini ve çevresinde onlarca kameranın bulunduğunu hatırlatan KNK, Başûr hükümetine ve Hewlêr asayişine şu soruları yöneltti: “Eğer (saldırganlar) korunmuyorsa, katiller gün ortasında hangi cesaretle kollarını sallaya sallaya KNK ofisine girip insanları katledebilirler? MİT nasıl bölgede rahat hareket edebilir, ajanlar örgütleyebilir ve yurtseverleri katledebilir? Kim bunlara izin veriyor, bunlara yol veriyor?” KNK, katil bir an önce yakalanmadığı, azmettiricilerin ortaya çıkarılmadığı ve yargılanmadıkları taktirde bölge iktidarı ve Hewlêr asayişinin katliamdan sorumlu olacağı uyarısını yaptı.  

Türk devletinin Kurdistan’ın tümüne yönelik saldırılarının devam ettiğini belirten KNK, Hewlêr’deki saldırıdan yarım saat sonra gerçekleşen Erbet havaalanına yönelik saldırının yanı sıra Rojava kentleri, Şengal ve Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırılarını hatırlatak, “Bu savaş sadece bir Kürt hareketine karşı değil bütün Kürtlere ve Kurdistan’ın tümüne yöneliktir. Türk devleti sadece kendisi saldırmıyor, aynı zamanda halkımıza karşı ittifaklar kuruyor ve diğer işgalcileri de harekete geçiriyor. Bütün Kürtler ve Kurdistani güçlerin bu gerçeği görmesi gerekiyor. Türk devleti ile işbirliği, düşman ve işgalcilerle işbirliği ihanet demektir; kırmızı çizgidir ve hiçbir Kürt ve Kurdistan gücü bu çizgiyi geçmemelidir” dedi.

KNK ofisine saldırının Kurdisan halkının ulusal birliğini hedeflediğini yineleyen KNK Yönetim Konseyi, tutumunu ortaya koydu ve şu çağrıyı yaptı: “Bu saldırıyı ve genel olarak saldırılara karşı aksine ulusal çizgiyi güçlendirelim, bütün Kurdistani güçler olarak bir olalım. Bu vesileyle KNK olarak bütün parti ve örgütlere çağrımızdır; bu saldırılara karşı sessiz kalmayalım, protesto edelim ve işgalcilerin saldırılarına karşı tek ses olalım. KNK olarak saldırılar karşısında geri adım atmayacak, şehitlerimize sahip çıkacak, saldırılara karşı duracak ve ulusal birlik çizgisini daha da derinleştireceğiz.”

KNK açıklamasının sonunda, şehit Deniz Cevdet Bülbün, Erbet havaalanı, Şengal ve Rojava şehitleri şahsında tüm Kurdistan şehitlerini anarak, başsağlığı diledi.