4 kentte Adalet Nöbeti sürüyor: Zindanlara ses verin

Tutsak yakınlarının Amed, Wan, Adana ve Mersin'de sürdürdüğü Adalet Nöbeti eylemlerinde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü istendi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun çözümü talebiyle 14 gündür dönüşümlü olarak açlık grevini sürdüren tutsaklarla dayanışmak amacıyla 4 kentte başlatılan Adalet Nöbetleri devam ediyor. 

WAN

Wan Tutuklu Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER) öncülüğünde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Wan İl Örgütü binasında sürdürülen eylem 6'ncı gününde.

HEDEP Artemêt (Edremit) İlçe Örgütü yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi, İHD, Wan Çevre Tarihi Eserleri Koruma Araştırma ve Geliştirme Derneği (ÇEV-DER) üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi nöbettekileri ziyaret etti.

Tutsak yakını Sevat Bayhan, cezaevlerindeki açlık grevi eylemlerine sahip çıkılmasını istedi. Bayhan, "Tüm halklar için barış, demokrasi ve özgürlük istiyoruz. Tüm Kürt halkı yaşananlar karşısında ayağa kalkmalı. Yıllardır bu kor ateşin içindeyiz. Bu ateşin son sönmesini istiyoruz" diye kaydetti. 

MERSİN 

Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği’nin (Çukurova TUAY-DER) başlattığı Adalet Nöbeti sürüyor. Dernek binasında devam eden nöbete, HEDEP Mersin İl Örgütü yönetimi, Barış Anneleri ve bazı sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. 

Çukurova TUAY-DER Eşbaşkanı Ergin Altuntaş, bine yakın siyasi tutsağın eylemde olduğunu söyledi. Altuntaş, eylemin sahiplenilmesi çağrısında bulundu.

ADANA

Adana’daki süren Adalet Nöbeti eyleminde, Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğüne dair tartışmalar yürütüldü. Akdeniz Adana Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AATUHAY-DER) binasında devam eden eyleme, HEDEP Milletvekili Kamuran Tanhan, Barış Anneleri, TJA aktivistleri, DBP, HEDEP ve HDP'li yöneticiler katıldı.  

AMED

Amed’in Rêzan ilçesinde bulunan HEDEP binasında nöbet eylemi bugün de devam etti. Eyleme katılanlar, üzerinde Kürtçe ve Türkçe “Tecrit insanlık suçudur” yazılı önlükler giydi. DBP, HEDEP, Dicle Fırat Kültür Derneği ve Rosa Kadın Derneği  üyeleri, nöbettekilere ziyarette bulundu. Ziyaret, Dicle Fırat Kültür Derneği üyeleri ve nöbete katılanların şarkılarla son buldu.