YENİLENDİ II

Çok sayıda kentte siyasi soykırım: Onlarca gözaltı

İstanbul, Wan, Antalya ve İzmir'de çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında DEM Parti PM üyesi de var.

SİYASİ SOYKIRIM OPERASYONU

İstanbul ve İzmir'deki siyasi soykırım operasyonlarında en az 31 kişi gözaltına alındı. Ev baskınlarının Wan'daki gasp girişimine karşı başlayan protestolar gerekçe gösterilerek yapıldığı öğrenildi.

İstanbul'da yapılan ev baskınlarında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Parti Meclisi (PM) Üyesi Ünal Yusufoğlu, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (MATUHAYDER) yöneticileri ile çok sayıda partilinin de aralarında olduğu en az 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Fatih'te bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, dosyada 24 saatlik avukat görüş kısıtlılığı kararı alındı.

Gözaltına alınan bazı isimler şöyle: "Adil Gümüş, Fikri Baş, Zübeyir Taş,Vildan Doğan, Ünal Yusufoğlu, Alamettin Demir, Necla Aktay, Suat Yıldız, Ertan Hamitoğlu, Zübeyde Gülsüm, Suzan Gezici, Ahmet Altınışık, Bingüzel Ulu, Filiz Aydın, Yaşar Gökdemir."


İZMİR
İzmir'de de 19 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Bu sabah saatlerinde haklarında yakalama kararı bulunan 19 kişinin adreslerine baskın yapıldı. Ev baskınlarında 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sosyalist Mücadele İnisiyatifi, Yeni Demokrat Gençlik, Halkevleri üyelerinin bulunduğu öğrenildi.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'nde tutulan bazı isimler şunlar: Erkan Gökber, Tuğçe Kızıldemir, Mehmet Kasar, Emine Akbaba, Berfin Büyükertaş, Arda Duvarcı, Azat Kunur, Elif Yerlikaya, Muhammet Arda Bulgan, Nilüfer Yıldız, Samet Sağnıç, Serdar Aktürk, Sezgin Zevkibol, Sude Timagur. 

 

ANTALYA
Antalya'da da ev baskınlarında DEM Parti Döşemealtı İlçe Eşbaşkanı Fehmi Karakuş, Ahmet Refik Akarca ve Derya Polat gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar il emniyetine götürüldü.

 

WAN
Wan'da gasp girişimine karşı direnişi bahane eden ve iki gün önce yaklaşık 70 kişiyi gözaltına alan polisin ev baskınları bu sabah da sürdü. Evlere baskın düzenleyen polis Suzan Gezici, Şeranaz Gezici ve Cemil Gezici'yi gözaltına aldı. Gözaltına alınan Gezici Ailesi Wan Emniyet Müdürlüğü TEM Bürosuna götürüldü.