Özgürlük Yürüyüşü: ‘Abdullah Öcalan özgürleşene dek mücadele sürecek’

Gemlik'e ulaşan Özgürlük Yürüyüşçüleri, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü sağlanıncaya kadar mücadelede kararlı olduklarını vurguladı.

Özgürlük Yürüyüşü, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP),  Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) ile Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) öncülüğünde gerçekleşti.

Devletin engellemelerine ve kötü hava koşullarına rağmen Bursa’nın Gemlik ilçesine ulaşan eylemciler, bir kez daha Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun çözümü istedi.

Yapılan yürüyüşün ardından bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya HDK Eşsözcüsü Cengiz Çiçek, HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ile Keskin Bayındır da katıldı.

DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, tecridin bir rejim haline geldiğine dikkat çekti.

İmralı’daki tecride karşı mücadelelerinin devam edeceğinin altını çizen Çiğdem Kılıçgün Uçar, "Gemlik’e gitmek için başlattığımız ‘Özgürlük Yürüyüşü'nü bugün burada tamamladık. Halkımız, bu ülkede demokrasinin tesis edilebilmesi için ve Ortadoğu’ya barışın gelebilmesi için tüm polis ablukasına ve devlet zoruna rağmen yürüyüşten vazgeçmedi” dedi.

DBP Eş Genel Başkanı, “Bugün arkadaşlarla Gemlik’teyiz, buradan sesleniyoruz; bu ülkede en önemli hakikatlerden biri Kürt sorunudur ve mevcut iktidar savaş politikasıyla, tecrit politikasıyla yeni yüzyılı tekrar bir asimilasyon yüzyılı ve katliamlar yüzyılı yapmaya çalışıyor” diye ekledi.

Çiğdem Kılıçgün Uçar, şöyle noktaladı: “Bizler hem tecridin bir rejim haline getirilmesine izin vermeyeceğiz hem de bu ülkede demokrasi, eşitlik ve özgürlüğün tesis edilebilmesi için tek proje sahibi olan Sayın Öcalan'ın özgürlüğü sağlanıncaya kadar mücadelemizi yürüteceğimizi ifade ediyoruz. Bu anlamda emek veren bütün arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürler. Eylemimiz amacına ulaşmıştır. Faşizme karşı mücadelemiz devam edecek."