Amed Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi’nden yangın uyarısı

Amed Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, acil durumlar dışında personel izinlerinin iptal edildiğini belirterek, Haziran ayının son 22 gününde bin 333 yangına müdahale ettiklerini duyurdu.

Amed’in Xana Axpar (Çınar) ve Mêrdîn’in Şemrex (Mazıdağı) ilçeleri arasında çıkan yangına ilişkin, Amed Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, yangının nedenini araştırmak ve hasar tespiti için 6 kişilik bir Hasar Tespit Komisyonu oluşturdu. Komisyon, İtfaiye Şube Müdürü Selahattin Zenger, İtfaiye Eğitim Amiri İhsan Gezer, İtfaiye Amirleri Hasan Uğurlu ve Seyfettin Salcı, Sağlık Daire Başkanlığı’ndan Veteriner Hekim Hasan Korkmaz ve Park Bahçeler Daire Başkanlığı’ndan Ziraat Mühendisi İlhan Başol’dan oluşuyor. Bu komisyon, yangın bölgesinde 3 gün süren incelemelerini tamamladı.

Komisyon üyeleri, elde edilen verilerin ileri ki günlerde kamu kurum ve kuruluşlarıyla paylaşılacağını duyurdu.

HAZİRAN AYINDA BİN 333 YANGINA MÜDAHALE

Amed Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, son günlerde çıkan yangınlara dair de bilgilendirme yaptı. Açıklamada, Haziran ayının son 22 gününde bin 333 yangına müdahale edildiği ve bu yangınların 453’ünün son bir haftada çıktığı belirtildi. Açıklamada şu bilgiler verildi: “2020 yılı Haziran-Kasım (6 ay) ayları arasında bin 3, 2021 yılında Mayıs-Kasım (7 ay) arasında 489, 2022 yılında Haziran-Kasım (6 ay) arasında 485, 2023 yılında Haziran-Aralık (7 ay) arasında 810 yangına müdahale edildi.”

PERSONEL İZİNLERİ İPTAL

İtfaiye Daire Başkanı Azad Yıldız, acil durumlar dışında tüm personel izinlerinin iptal edildiğini ve kentin yüzölçümü gereği 510 personelin çalışması gerekirken, 310 personelle hizmet verdiklerini kaydetti. Yıldız, can ve mal kayıplarının yaşanmaması ve doğanın zarar görmemesi için yurttaşları tarım arazilerinin olduğu bölgelere sigara izmariti ve cam şişe atmamaları, çiftçileri ise anız yakmamaları konusunda uyardı.