Basklı siyasetçi Zulaika: Kürt halkının tarihsel lideri Abdullah Öcalan özgür olmalı

Basklı siyasetçi Igor Zulaika, Abdullah Öcalan’ın içinde bulunduğu tecrit koşularının endişe verici olduğunu ifade ederek, “Kürt halkının tarihsel lideri olan Öcalan özgür olmalı ve Kürt sorunun çözümünde rol oynamalı” dedi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki tutsaklığı 25’inci yılını doldururken, kendisinden yaklaşık 3 yıldır hiçbir haber alınamıyor. Aile ve avukat görüş hakkı tamamen elinden alınarak mutlak iletişimsizlik haline tabi tutulan Abdullah Öcalan’ın üzerindeki bu tecridin kırılması ve özgürlüğünün sağlanması hedefiyle 10 Ekim’de dünyanın 74 merkezinde eşzamanlı açıklamalar gerçekleştirildi ve böylelikle “Öcalan’a özgürlük Kürt sorununa çözüm” hamlesinin startı verildi.

Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış mutlak tecrit karşısında İmralı’ya tek girme yetkisini elinde bulunduran CPT başta olmak üzere uluslararası kurum ve kuruluşlar sessizliğini korumaya devam ederken, “Öcalan’a özgürlük Kürt sorununa siyasi çözüm” hamlesine ise gün geçtikçe farklı toplumsal kesimlerden destekler gelmeye devam ediyor. 

Bask Ülkesi’nin (Euskadi) en büyük koalisyon partisi olan Euskal Herria Bildu’nun Uluslararası İlişkiler Sözcüsü Igor Zulaika, Abdullah Öcalan’ın içinde bulunduğu tecrit koşulları ve 10 Ekim’de startı verilen “Öcalan’a özgürlük Kürt sorununa siyasi çözüm” hamlesi konusunda ANF’ye değerlendirmelerde bulundu.

‘TECRİT ENDİŞE VERİCİ’

İmralı cezaevindeki tecrit koşullarının kendileri açısından endişe verici ve kabul edilemez olduğunu dile getiren Zulaika, Kürt halkının tarihsel lideri olarak tanımladığı Abdullah Öcalan’a özgürlük istedi. Zulaika, “Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü biz Basklılar için önemli; çünkü Öcalan Kürt halkının lideri. Öcalan’ın içinde bulunduğu koşullar kabul edilebilir değil” diye kaydetti.

‘ÖCALAN KÜRT SORUNUNU ÇÖZECEK BİR POZİSYONDA’

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Kürt sorunun siyasi çözümündeki rolüne işaret eden Basklı siyasetçi Zulaika, “Öcalan’ın özgürlüğü, özellikle Kürt sorununun siyasi çözümü ve Türkiye ile Kürtler arasında barış görüşmelerinin sağlanması için önemli. Kürt halkının tarihsel lideri olarak Abdullah Öcalan, Kürt sorununu çözecek bir pozisyona sahip. Savaşa son verilmesi için demokratik bir çözüme ihtiyaç var. Bu anlamda Abdullah Öcalan bu çözümü inşa edecek bir yapıda” dedi.

‘TECRİDE SON VERİLMELİ, ÖCALAN ÖZGÜR OLMALI’

Türk devletini, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın içinde bulunduğu tecrit koşullarına son vermeye ve özgürlüğünü sağlamaya çağıran Zulaika, “Parti olarak 10 Ekim’de startı verilen “Abdullah Öcalan’a özgürlük Kürt sorununa siyasi çözüm” kampanyasının desteklenmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Böylesi bir kampanya Basklı siyasi tutsakların özgürlüğüne kavuşması için Bask Ülkesi’nde de var. Abdullah Öcalan’a Özgürlük kampanyasının içinde olmak aynı zamanda bizler için Kürt halkı ile dayanışma içinde olmanın ve bunu dile getirmenin bir yöntemidir. Bu kampanya, aynı şekilde herkes için Basklılar ve Kürtler için daha iyi bir dünyanın mümkün olduğuna dönük umudumuzu korumamızı sağlıyor” diye kaydetti.