DEM Parti, Almanya’da diplomatik temaslarını sürdürüyor

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları başkanlığında bir heyet Almanya’da diplomatik görüşmelerde bulunuyor.

Tülay Hatimoğulları başkanlığındaki heyette Dış İlişkiler Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ebru Günay,  Avrupa Temsilcisi Eyyüp Doru ve Almanya Temsilci Leyla İmret yer alıyor.

Friedrich Ebert Stiftung (FES) temsilcileriyle görüşen heyet, ardından Almanya Federal Parlamentosu’nda Türkiye-Almanya Dostluk Grubu Başkanı Max Lucks ve dostluk grubu üyesi olan parlamento grubu temsilcileriyle bir araya geldi. 

DEM Parti heyeti daha sonra Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Parlamento Dış İlişkiler Sözcüsü Nils Schmid ve SPD yönetiminden temsilcilerle bir görüşme gerçekleştirdi ve düşünce kuruluşu Bilim ve Politika Vakfı (SWP) temsilcileriyle de bir araya geldi.

Görüşmelerde 31 Mart yerel seçim sonuçları, demokratik muhalefetin Kürt sorununun demokratik çözümüne ilişkin mücadelesi, Türkiye-AB ilişkileri ve Türkiye-Almanya ilişkilerinin geleceği üzerine DEM Parti’nin görüşleri aktarılırken, Kobanê Kumpas Davası’nın geldiği aşamaya dair güncel durum da paylaşıldı.

Tülay Hatimoğulları ayrıca Rosa Lüksemburg Vakfı ve CENÎ Kadın Barış Bürosu'nun ortaklaşa düzenlediği "Yerel Seçimlerden Sonra Türkiye" başlıklı panelde bir konuşma yaptı. Heyet Almanya’daki temasları bugün de devam edecek.