HBDH: İşgale karşı direnişi büyütelim!

HDBH, işgalci Türk devletinin saldırılarına dikkat çekerek, "Faşizm savaşın şehirlere taşınacağını bilmelidir. Faşizme karşı sokağa çıkalım, hesap soralım" dedi.

HBDH AÇIKLAMA

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) Yürütme Komitesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, "AKP-MHP faşizmi, seçimlerde aldığı yenilgi ve yaşanan ekonomik krizin halkta yarattığı etkiyi engellemek için Kurdistan topraklarına dönük işgal saldırısına hız vermiş bulunuyor. Bu kapsamda başlattığı Metina operasyonu faşist iktidarın uluslararası güçlerden belirli destekler aldığını göstermektedir" denildi.

'BU SÜREÇTE GERİLLA DİRENİŞİ TARİHSEL ÖNEMDE'

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

"Metina’ya dönük operasyonla aynı tarihte Avrupa’da Kürt basın ve televizyon kanallarına dönük gerçekleşen operasyonlar, aynı zamanda Erdoğan’ın Irak ziyareti böylesi bir süreçte Kürt özgürlük mücadelesini boğmak için bir şer ittifakı kurulduğunu göstermektedir.

Bu ittifak NATO tarafından desteklenmekte ve doğrudan AKP-MHP iktidarı tarafından hayata geçirilmektedir. Burada özellikle KDP özel bir rol oynayarak Kürt özgürlük mücadelesini boğma konusunda Erdoğan iktidarına açık çek vermektedir. Onunla kurduğu ilişkilerle işgalcilere meşruiyet kazandırmaktadır.
Erdoğan iktidarının işgal saldırıları bütün Güney Kurdistan topraklarını işgal etmeyi hedeflemektedir. İşlediği savaş suçları, kimyasal kullanımı, sivil katliamlarla bölge insansızlaştırmaya çalışılmaktadır. Bu yönüyle özellikle KDP desteğiyle bölgedeki işgal politikası kendisini var edebilmektedir.
Faşizmin bu kirli savaş politikaları karşısında dağlarda direnen özgürlük gerillaları, iradeli ve kararlı duruşlarıyla faşizme taviz vermemekte, halkların özgürlüğü için savaşmaktadır. HBDH olarak düşmanın her türlü teknik üstünlüğüne rağmen kararlı bir şekilde devam eden gerilla direnişinin tarihsel öneminin altını bir kez daha çizmek isteriz.

'SAVAŞ ŞEHİRLERE TAŞINACAK!'

Şehirlerde en ufak bir kımıldanmaya izin vermeyen, bundan korkan faşizm savaşın şehirlere taşınacağını bilmelidir. Halkların Birleşik Devrim Hareketi milisleri, savaşın dağlarda sınırlı kalmadığını, kapitalizmin merkezlerinde yaptığı eylemlerle faşizmin kâbusu olduğunu gösterdi.
Faşizmi durdurmak ve yenmek için Birleşik Devrim saflarında örgütlenmeli ve sokakları direniş alanlarına çevirmeliyiz. Faşist iktidarın anladığı tek dil devrimci eylemin dilidir. Bu temelde bulunduğumuz bütün alanlarda gerilla direnişini sahiplenmeliyiz.

Kentlerde gerçekleşecek milis eylemleriyle işgalci düşmana hiçbir yerde güvende olmadığı gerçeğini göstermeliyiz. Gün özgürlük mücadelesi için topyekûn direnişi büyütme ve birleşik devrim ateşini harlama günüdür.

'FAŞİZM SESSİZLİKTEN GÜÇ ALIR'

HBDH olarak çağrımız, birleşik devrim hareketinin bulunduğu bütün alanlarda faşizme karşı direnişi büyütmesi ve devrimci eylemi örgütlemesidir. Faşizm sessizlikten ve eylemsizlikten güç almaktadır.

Faşizme karşı sokağa çıkalım, hesap soralım, işgalcilerin düşlerini karabasana çevirelim. Unutmayalım, özgürlük gerillasının direnişinin sahiplenilmesi ve kentlerde gerçekleşecek eylemlerimiz faşizmin yarattığı sessizlik duvarını yerle bir edecektir.

Herkes bu tarihsel sürecin sorumluluğuyla hareket ederek bulundukları alanlarda devrimci eylemi örgütleme konusunda inisiyatif almalıdır."