HDP'li vekiller: İmralı’nın kapılarını açın

Adalet Nöbeti eyleminde konuşan HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, “İmralı’nın kapılarını açın. Tecrit ülkede kaos ve krizlere yol açıyor" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmesi için başlattığı Adalet Nöbeti, 29’uncu gününe girdi. Milletvekilleri Kemal Peköz, Fatma Kurtulan, Feleknas Uca, Muazzez Orhan, Abdullah Koç, Ayşe Sürücü, Murat Çepni, Sait Dede, Şevin Coşkun ve Erdal Aydemir, “İmralı’da hukuk uygulansın”, “Tecrit insanlık suçudur” yazılı dövizlerle birlikte Meclis bahçesinde açıklama yaptı.
 
'İMRALI ÖZEL YASALARLA YÖNETİLİYOR!'
 
HDP Riha Milletvekili Ayşe Sürücü, Abdullah Öcalan’ın 24 yıldır ağır tecrit koşullarında tutulduğunu, yaklaşık 2 yıldır kendisinden haber alınamadığını belirterek, “Türkiye’de bütün cezaevlerinde uygulanan yasalar, İmralı’da uygulanmıyor. İmralı Adası nereye bağlı? Türkiye’ye bağlı değil, özel yasalarla yönetiliyor” dedi.
 
Abdullah Öcalan’a yönelik tecritle ülkenin krizlerden çıkamadığını, bu durumun toplumu da etkilediğini ifade eden Sürücü, “Hasta tutuklular ölüme terk ediliyor. Her gün cezaevlerinden tabutlar çıkıyor. Tüm bunlar tecritle birebir bağlantılı. 2015’ten bugüne krizler derinleşiyor, kadın katliamları arttı. Sadece son bir yılda 320 kadın katledildi. Sokaklarda, evlerde kadınlar erkek eliyle katledildi. Bunun tecritten bağımsız olduğunu söyleyemeyiz” ifadelerini kullandı.
 
'BİR AN ÖNCE GÖRÜŞME YAPILMALI'
 
Yüz yıldır Kürtlerin "imha konseptiyle" karşı karşıya olduğunu söyleyen Sürücü, “Bu ülkenin en büyük bütçesi savaşa ayrılıyor. Son bütçede de bütçenin en büyük payının savaşa ayrıldığını gördük. Tüm bu politikalar krizleri derinleştiriyor. İnsanlar artık elbise alamaz hale geldi. Kadınlar, gençler, emekçiler, sağlıkçılar ülkeyi terk ediyor. Bu kaos ortamı bir bütünen tecritle bağlantılıdır” şeklinde konuştu.
 
Ağırlaştırılan tecridin topluma yansımalarına değinen Sürücü, “Sayın Öcalan bir şahıs değil, çözüm rolü herkesçe biliniyor. Sayın Öcalan yıllardır barış için büyük bir çaba harcıyor. 2013’ten 2015’e Sayın Öcalan ile görüşmeler gerçekleştirildi. Demokratik çözüm için müzakereler yürütüldü. 5 Nisan’dan bugüne çözümsüzlük ve tecrit politikası devreye konuldu. Savaş ve kaos derinleştirildi. Bizler barış ortamının sağlanması için HDP olarak sonuna kadar çözüm için mücadele edeceğiz” diye belirtti.
 
İmralı’da görüşme talebiyle Adalet Bakanlığı’na yapılan başvuruları hatırlatan Sürücü, “Başvuruda bulunduk ancak Adalet Bakanlığı yanıt vermedi. 29 gündür Adalet Nöbeti’ndeyiz, sesimiz duyulmuyor. Tecrit devam ettiği sürece mücadelemiz sürecek. Adalet Bakanlığına sesleniyoruz, tecritten vazgeçin, İmralı’nın kapılarını açın. Avukat ve ailesi Sayın Öcalan ile bir an önce görüşmeli” diye seslendi.