‘Kürt iş insanlarının infazı MGK kararıyla gerçekleşti’

DEM Parti Wan Milletvekili Pervin Buldan, Kürt iş insanlarının MGK kararı ile infaz edildiğini kanıtlayan “gizli” ibareli raporu Meclis gündemine taşıdı.

Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın evinde bulunan ve daha sonra bir sahafta ortaya çıkan gizli ibareli Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Raporu, soru önergesine konu oldu. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Wan Milletvekili Pervin Buldan, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Parvin Buldan, ayrıca Meclis Başkanlığı’na da araştırma önergesi verdi. 

Önergelerde, 1990’lı yılların Türkiye’de faili meçhul cinayetlerin, hukuk dışı operasyonların, köy boşaltmaların ve işkencelerin en fazla yaşandığı dönemlerin başında geldiği hatırlatıldı. 

Söz konusu “gizli” ibareli “Psikolojik Etkinlik Raporu”nda Kürt iş insanlarının infazının MGK kararı ile olduğunun ilk kez “resmi” olarak tescillendi vurgulandı. 

Önergede, Yılmaz ve Tunç’tan şu sorulara yanıt vermesi istendi:

 “*İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olmadığı gerçeğinden hareketle, yeni ortaya çıkan ve ağır insan hakları ihlalleri/suçlarının talimat belgesi niteliğinde sayılabilecek Psikolojik Etkinlik Raporu” da delil kabul edilerek hukuksuzluk politikalarının, faili meçhul cinayetlerin ve işkencelerin sorumlularının açığa çıkartılması ve yargılanması amacıyla herhangi bir çalışmanız var mıdır?

*Zaman aşımına gerekçesiyle yargılaması düşen dava dosyalarının yeniden açılarak yargılama sürecinin başlatılması ile ilgili herhangi bir çalışmanız var mı?”