Savcı, Emine Şenyaşar hakkındaki davanın reddini istedi

Emine Şenyaşar hakkında açılan davanın duruşmasında savcı davanın reddini istedi. Avukatlar, "Davanın reddi değil, beraat kararı verilmeli" dedi.

Riha’nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde 14 Haziran 2018’de AKP'nin eski Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar hakkında "Devletin yargı organlarını alenen aşağılama" iddiası ile açılan davanın 4'üncü duruşması görüldü. Urfa'daki 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Emine Şenyaşar, Ankara'da Adalet Bakanlığı önünde sürdürdüğü Adalet Nöbeti nedeniyle katılmadı.

Duruşmaya Emine Şenyaşar'ın avukatları katıldı. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada konuşan Emine Şenyaşar'ın avukatı Ali Arslan, dosyada somut değil olmadığını belirterek, müvekkilin beraatini istedi.

Savcı, Emine Şenyaşar hakkında benzer suçlama ile Urfa'daki 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde bir yargılama yapıldığı, davaları mükerrer olduğu gerekçesi ile reddine karar verilmesini talep etti.

Mütalaaya karşı söz alan Emine Şenyaşar'ın Av. Ali Arslan, mütalaaya katılmadıklarının altını çizerek "Davanın reddi değil, beraat kararı verilmeli" dedi.

Emine Şenyaşar'ın avukatları Ahmet Taş ve Mehmet Fatih Düzkan da davanın reddini değil, beraat kararı verilmesi gerektiğini söyledi.

Mahkeme heyeti, dosyaların birleştirilmesi için 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesine müzekkere yazılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti, duruşmayı 9 Mayıs'a erteledi.